Oran: Başbakan işi gücü bıraktı dizilerle uğraşmaya başladıakan

Oran: Başbakan işi gücü bıraktı dizilerle uğraşmaya başladıakan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kütahya konuşmasında yaptığı Muhteşem Yüzyıl eleştirisine bir tepki de CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'dan geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Kütahya'daki konuşması sırasında 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine yönelik eleştirisine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran sert tepki gösterdi. Oran, Başbakan işi- gücü bıraktı, televizyon programları ile uğraşmaya, onlarla ilgili yasaklamalar yapıp yargıyı yönlendirmeye başladı dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Adıyaman'da açılış ve incelemelerde bulunduktan sonra CHP İl binasında soruları yanıtladı. Oran, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde canlandırılan Kanuni Sultan Süleyman için, Bizim öyle bir ecdadımız yok. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti dediğini hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

Sanal saldırılar yapan ve konuşan bir başbakanımız var. Şimdi başbakan işi gücü bıraktı televizyon programlarıyla uğraşmaya onlarla ilgili yasaklama, onlarla ilgili kısıtlama ve yargıyı yönlendirmeye başladı. Bu durum hem Türkiye'nin ağırlığına, hem de gelenek ve göreneğine adabına yakışmıyor. Hem de demokrasiyle bağdaşmıyor. Bir başbakan kalkıp bu dizileri kaldırın, yargı yoksa görevimizi yapalım sözlerini anlamsız buluyorum. Bu konuyla ilgili olarak TBMM'e bir soru önergesi verdim. Türkiye Anayasasında bir başbakanın görevleri arasında dizi senaryosunu denetlemek gibi bir tanımı var mıdır? Türkiye'nin başbakanının mesaisinin yoğunluğunu düşünüp nasıl bu yayınlanan televizyon dizilerini izlediğini çok merak ettim. Yoksa bu diziler yayınlanmadan önce başbakana bilgi mi veriliyor? Bunun için özel bir ekip mi kuruldu? Başbakan böyle bir bilgiye oto sansür uyguluyor mu yoksa onayı geçtikten sonra mı bu diziler yayınlanıyor? (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com