Ordu Mursi yanlılarına ateş açtı!

Ordu Mursi yanlılarına ateş açtı!
Mısır'ın başkenti Kahire'de güvenlik güçlerinin Mursi yanlılarına ateş açtığı bildirildi. AFP, olayda üç göstericinin öldüğünü belirtti. Mısır’ın El Zakazik şehrinde, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmada en a
Mısır'ın başkenti Kahire'de güvenlik güçlerinin Mursi yanlılarına ateş açtı. Olayda üç gösterici öldü. Reuters, göstericilerin devrik lider Muhammed Mursi'nin tutulduğu askeri kışlaya yürümek istemesi üzerine bölgede tansiyonun yükseldiğini bildirdi.
 
İKİ TARAF DA MEYDANLARDA
Kahire'deki Rabiat'ul Adeviyye Meydanı'nı dolduran on binlerce Mursi yanlısı, ordunun yönetime el koymasını protesto ediyor. Günlerdir Mursi karşıtı gösterilere sahne olan Tahrir Meydanı ise nispeten sakin görünüyor.
 
Devrik lider Muhammed Mursi yanlılarınca "Ret Cuması" adı altında düzenlenen gösteri için Nasır City'deki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'na akın eden göstericiler, "Uyan Sisi, liderimiz Mursi", "Mursi çok yaşa", "Bozguncuların aramızda yeri yok" sloganları atıyor.
 
ADEVİYE MEYDANI'NDA MURSİ'YE DESTEK GÖSTERİSİ
Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göstericilerin sayısı, özellikle Cuma namazının ardından giderek artıyor. Ellerinde Mısır bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarını taşıyan protestocuların Savunma Bakanlığı'na yürümesi planlanıyor.
 
Kahire'de Cuma namazı sonrası eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmada en az 150 kişi yaralandı.
 
Çatışma sırasında karşıt gruplar birbirine taş attı, demir sopalar ve silah kullandı. Mısır gazetesi Al Ahram, polisin Mursi taraftarlarına karşı biber gazı kullandığını, ancak çabalarının protestocuları dağıtmak için yetmediğini bildirdi. Soruşturma başlatan polis, en az 11 kişiyi tutukladı.
 
OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ
Mısır ordusundan yapılan açıklamada ise, Sina yarımadasının güneyinde ve Süveyş'te olağanüstü hal ilan edildiği belirtildi.(SBK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com