Orduevi önünde 12 Eylül protestosu

Orduevi önünde 12 Eylül protestosu
12 Eylül'ü Yargılama Platformu üyesi bir grup, Harbiye Orduevi önünde 12 Eylül darbesini protesto etti.

12 Eylül'ü Yargılama Platformu ve 78'liler Girişimi üyesi yaklaşık 40 kişilik grup, Harbiye Orduevi önünde bir araya geldi. Grup, ellerinde "12 Eylül geleceğimiz için yargılanmalı", "Tüm 12 Eylül darbecileri yargılansın", "12 Eylül Türk kurum ve rejimi ile kaldırılsın" yazılı pankartlar taşıyarak bir süre sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Nimet Tanrıkulu, "Darbecilere diyoruz ki paşa paşa yargılanacaksınız. Bugün burada toplanmamızın nedeni 12 Mart'ın, 12 Eylül'ün işkence yeriydi burası. İşkencelerin, katliamların yapıldığı bir merkezdir burası. Adına Askeri Müze koymuşlar, biz buranın insanlık müzesi olmasını istiyoruz. Bunu her sene tekrar ediyoruz, ta ki burası bir insan hakları müzesi olana kadar bu eylemimizi tekrar edeceğiz. Burası aslında 12 Mart ve 12 Eylül'ün işkence dairesidir.

Burada toprağın altında canlarımız, yoldaşlarımız katledildiler, toprağın altındalar. İşkence gördüler, sakat kaldılar. Mahkemenin iki darbe şefi ile sınırlandırılması, yaşlılık problemleri kisvesi ardında suçsuz yargılanmaları, dijital yöntemler yardımıyla mahkemeden kaçırılmaları, mahkeme salonları küçük diyerekten katılımın alta çekilmesi göze çarpan tuhaflıklardır. Her iki darbe şefi de 12 Eylül darbesinin haklılığını 'anarşi ve terör' olarak açıkladı. Yıllar ve yıllardır sürdüğümüz darbe karşıtı demokrasi mücadelemizin bu dava ile birlikte başka bir aşamaya geçtiğinin bilinciyle hareket edeceğiz" dedi.

Eylemciler, açıklamanın ardından yoldan geçen vatandaşlara 12 Eylül bildirisi dağıttı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com