Ordu'ya kuyruklu yıldız parçası düşmüş

Ordu'ya kuyruklu yıldız parçası düşmüş
Ordu Valisi Orhan Düzgün, 11 Aralık gecesi Ordu'nun Perşembe İlçesi'nin Karadeniz açıklarına düşen göktaşıyla ilgili bilim adamlarının araştırma yaptıklarını belirterek, "Bilimadamları, Wirtanen isimli kuyruklu yıldızdan kopan bir parçanın Karadeniz'e düş

11 Aralık'ta saat 23.00 sıralarında göktaşının Karadeniz açıklarına doğru düşüşü, bir işyerinin güvenlik kamerasına da yansımıştı. Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyametin kopacağı söylentilerinin olduğu bir dönemde yaşanan bu gelişme, herkesi hem şaşırtmış, hem de korkutmuştu. Olaydan sonra Ordu Valisi Orhan Düzgün'ün talimatıyla araştırma başlatılmış, bilimdamlarıyla da bağlantıya geçilmişti.

Yapılan incelemelerin ardından Vali Düzgün, konuyla ilgili açıklama yaptı. Vali Düzgün, düşerken ışık saçan göktaşıyla ilgili olarak Mersin Çağ Üniversitesi'nden ve bazı bilim adamlarından kendilerine bilgi geldiğini söyledi.

Konunun bilim adamları tarafından halen incelendiğini, Ordu'da Karadeniz açıklarına düşen göktaşının bir kilogram civarında olduğunun tahmin edildiğini de vurgulayan Vali Düzgün, "Ordu'nun Perşembe açıklarında Karadeniz'e bir kayan ışık olduğu yönünde pek çok görgü tanığının bize ifadesi oldu. Bu konuyla ilgili Samsun tarafından ve Ordu ilimizden bazı kamera görüntüleri de bilindiği gibi televizyonlarda yayınlandı. Bu görüntüleri izleyen değişik üniversitelerden ya da uzay bilimleriyle ilgili bazı üniversitelerden hocalarımızda bize bilgilerini aktardılar. Bunlardan birisi de Prof.Dr. Fuat İnce idi. O da NASA'nın verdiği bilgiler doğrultusunda 10-14 Aralık tarihleri arasında Wirtanen isimli kuyruklu yıldızın dünyanın yörüngesine yakın bir yerden geçeceğinin NASA tarafından daha önce tahmin edildiğini ve bu düşen göktaşlarından birisinin bu kuyruklu yıldızdan kopan parçalardan biri olabileceğini ifade etti" dedi.

Vali Düzgün, şöyle devam etti: "Aynı şekilde Mersin Çağ Üniversitesi'nden de bir hocamız elde edilen görüntülere dayanılarak konuyla ilgili bildiklerini mesaj yoluyla bize aktardı. Ordu'ya düşen taşın verdiği ışıklara bakarak muhtemelen bir kilogram civarında göktaşı olabileceğine dair bilim adamlarımız bilgilendirme yaptılar."(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com