Org. Berk'e Hapis İstemi!

Org. Berk'e Hapis İstemi!
Org. Saldıray Berk'e Başbakan'a hakaretten 2,5 yıla kadar hapis istendi..

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 4 aydan 2 yıl 6 aya kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'ne bağlı Başbağlar köyüne 2008 yılında ziyarette bulunan dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in köy kahvehanesinde "Başbakan'ın memleketi sattığını biliyor musunuz?" dediği iddia edildi. Ayrıca, kahvehanede oturan iddia sahipleri, AK Parti'ye Başbakan'ın Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul'daki sorunları çözdüğü için oy verdiklerini söyledikleri için Orgeneral Berk'in "AKP'ye oy verilen elleriniz kurusun" dediğini iddia etmişti.

BAŞSAVCILIK, KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA HÜKMETMİŞTİ
Bunun üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, avukatı Muammer Cemaloğlu aracılığıyla, halen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında Kemaliye Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, 21 Ekim günü iddia edilen sözlerin gıyabında söylendiği için hakaret olmadığını, "Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılması için fiilin en az 3 kişiyle ihtilat edilerek işlenmesi gerekir" diyerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

BAŞBAKAN'IN AVUKATI İTİRAZ ETTİ
Karara Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin'in itirazı üzerine dosya, bir üst mahkeme olan Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi ise 23 Aralık günü itirazı yerinde bularak Orgeneral Saldıray Berk'in yargılanmasına karar verdi.

"1 YIL 4 AYDAN 2 YIL 6 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ"
Dosyanın 30 Aralık'ta Kemaliye Cumhuriyet Savcılığı'na ulaşmasının ardından aynı gün Cumhuriyet Savcısı Ramazan Temel, TCK'nın 125 / 3A ve 125 / 4 maddeleri uyarınca, "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" ve "Alenen hakaret" suçları ile hazırladığı iddianameyi Sulh Ceza Mahkemesi'ne iletti. Sulh Ceza Mahkemesi'nin iddianameyi kabul etmesinin ardından Orgeneral Saldıray Berk hakkında 1 yıl 4 aydan 2 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Kemaliye Sulh Ceza Mahkemesi, Orgeneral Saldıray Berk'in ne zaman yargılanacağını önümüzdeki günlerde karara bağlayacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com