Organ naklinde çığır açacak buluş!

Organ naklinde çığır açacak buluş!
Japon uzmanlar, organ naklini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı.

Uzmanların geliştirdiği yeni teknikle, vücudun nakledilen organı reddetmesinin önünü geçiliyor. Ayrıca organ nakli yapılan kişinin de ömür boyu ilaç kullanmasına da gerek kalmıyor.
 
Japonya'da yayımlanan Asahi gazetesinin haberine göre, Hokkaido ve Juntendo Üniversitesi'nden uzmanların ortaklaşa geliştirdiği tekniğin kan hücrelerinin yönlendirmesi üzerine kurulu olduğu kaydedildi. Organ nakli reddinde kan hücrelerinin önemli bir rol oynadığı kaydedildi.
 
10 hasta üzerine yapılan çalışma çerçevesinde 4 hasta, organ nakli sonrası herhangi bir ilaç kullanmazken, diğer 6'sı da altı ay içinde ilaç oranını önemli miktarda düşürdü. Hokkaido Üniversitesi'nden Prof. Satoru Todo ile Juntendo Üniversitesi'nden Prof. Ko Okumura'nın ortaklaşa geliştirdiği yöntemde organ nakli öncesi hem alıcı hem de vericinin beyaz kan hücreleri alınıyor. Bu iki kan hücreleri ortaklaşa yetiştiriliyor.
 
Organ naklinden 2 hafta sonra, bu yeni kan hücreleri alıcının vücuduna enjekte ediliyor. Kasım 2010'dan beri hastalar üzerinde yapılan çalışmaların başarıyla sonuçlandığı kaydedildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com