Organ ticareti iddiasına 9 gözaltı

Organ ticareti iddiasına 9 gözaltı
Antalya, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Afyonkarahisar ve Eskişehir'de organ ticareti yaptıkları iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından altı ilde düzenlenen operasyonda, organ ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına al

Antalya, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Afyonkarahisar ve Eskişehir'de organ ticareti yaptıkları iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı.  Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından altı ilde düzenlenen operasyonda, organ ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

 Çete liderliğini emekli ilkokul öğretmeni olduğu iddia edilen M.G.'nin yaptığı dokuz kişi ifadelerinin ardından Antalya Adliyesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Gazetecilerin 'Kayseri'de kaybolan çocuklarla bir ilginiz var mı?' şeklindeki sorusunu çete üyeleri cevaplamadı. Çete üyeleri, sağlık kontrollerinin ardından yeniden Mali Suçlar Büro Amirliği'ne götürüldü.
Çete üyelerinin, organ ihtiyacı olanlar ve maddi sıkıntıları nedeniyle organını satmak isteyenleri buluşturdukları ve komisyon aldıkları öne sürüldü. Çete lideri M.G.'nin emekli öğretmen olduğu ve 2 Şubat 2009 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde bir yakınından böbrek nakli olduğu öğrenildi. Emekli öğretmen M.G.'nin ifadesinde 'emekli maaşıyla geçinememesi nedeniyle organ ticaretine başladığını' söylediği öne sürüldü.
AİLELERİ AYNI PANSİYONDA BULUŞTURUYORLAR
Çete üyelerinin, Afyonkarahisar'ın bazı köylerinden getirdikleri vatandaşlar ile organ alacakları etik kurulu onayı alabilmek için bir araya getirdikleri ve bir pansiyon tutarak onların birbirlerini tanımasını sağladıkları belirtildi.
Çete üyelerinin organları 20 ile 30 bin TL arasında satın aldıkları ve bazı ailelerin bütün fertlerinin organlarını çeteye sattıkları öne sürüldü. Polis, operasyon kapsamında organını satan ve organları satın alan ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirlenen 39 kişinin de ifadesine başvurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com