Organ ve doku bağışında rekor artış

Organ ve doku bağışında rekor artış
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hasan Arslan, hastane koordinesinde yapılan çalışmalarla organ ve doku bağışında önemli bir artış yaşandığını kaydederek, “2013 yılının ilk üç ayında ise 50 kişi başvuruda bulunarak, organlarını bağışladı” de

Afyonkarahisar’da organ ve doku bağışı son yıllara göre rekor düzeyde arttığını söyleyen, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Hasan Arslan, Sağlık Bakanlığı’nın organ bağışı ve doku naklini kolaylaştırmaya yönelik gerçekleştirdiği mevzuat değişikliği ve bu konuda yapılan çalışmalarla halkın bilinçlendirilerek, doku ve organ bağışının Afyonkarahisar’da yaygınlaştığı kaydetti. Arslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
“Ancak organ bağışı konusunda yakalanan bu artışın yeterli olduğuna inanmıyoruz. Hastanemizin Organ ve Doku Bağışı Koordinatörlüğü’ne 2011 yılında 96 kişi, 2012 yılında 198 kiş,i 2013 yılının ilk üç ayında ise 50 kişi başvuruda bulunarak organlarını bağışlamıştır. Diğer taraftan, hastanemizin yoğun bakımlarında takip edilen hastalarımızdan, 2011 yılında 2 beyin ölümü, 2012 yılında 6 beyin ölümü tespit edilerek Sağlık Bakanlığı’na bildirilmiştir. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları bağışlanarak 3 hastanın hayatı kurtulmuştur. Halkımız doku ve organ bağışı konusundaki tereddütlerini en doğru ağızdan, hastanemiz bünyesinde çalışmalarına devam eden Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü’nden bilgi alarak giderebilirler.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com