Organik domatesi Hollanda'ya ihraç etti

Organik domatesi Hollanda'ya ihraç etti
Afyonkarahisar'da dünyanın en modern jeotermal kaynaklı teknolojik serasının kurulum çalışmalarını yapan işadamı Haydar Kurt, şimdiden ilk 7 ayda üretilecek organik domatesin satışını gerçekleştirdi.

Çobanlar ilçesine Kurt İnşaat A.Ş. tarafından dünyanın en modern jeotermal kaynaklı teknolojik serası kuruluyor. Firma, 500 bin metrekarelik alanın 400 bin metrekaresine sera kuracak. Organik domatesin üretileceği 50 bin metrekarelik ilk seranın temeli Kasım 2008'de atıldı. Sera, Hollandalı bir firma tarafından getirilen malzemelerle 7,2 şiddetindeki depreme dayanıklı şekilde kuruluyor. 50 bin metrekarelik domates serası yaklaşık 10 milyon Euro'luk bir yatırım ile bitirilecek.
 Kurt İnşaatın sahibi Haydar Kurt, Hollanda'dan bir firma satış sözleşmesi imzalayarak daha üretime başlamadan, ilk 7 ayda üretilecek domatesin satışını yaptı. 50 bin metrekarelik serada, metrekareden 70 ile 80 kilo arasında ürün alınacak. Böylece, Hollanda'ya günlük yaklaşık 2 TIR domates gönderilecek. İlk 7 aydan sonraki ürünler yine Hollanda'nın yanı sıra Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilecek. Ayrıca, ihtiyaca göre iç piyasada da satış gerçekleştirilecek.
Biber üretiminin yapılacağı ikinci seranın kurulum çalışmasına da ilk seranın hizmete girmesinin hemen ardından başlanacak. Şirket, sera tamamen bitirildiğinde burada teknik ekip ve idari personelin dışında en az 500 kişiyi istihdam edecek. Serada çalıştırılacaklar ilçede yaşayan işsiz kişiler olacak. Çalışanların yüzde 50'den fazlası bayan olacak. Haziran ayında açılacak domates serasında çalıştırmak için ilk etapta 50 kişi alınacak. Dünyanın en modern teknolojik serası olacak işletmede her bin metrekarede minimum bir kişi işçi olarak çalıştırılacak.
Kurt İnşaat A.Ş'nin sahibi Haydar Kurt; Fransa, İtalya, Hollanda, Japonya ve dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda sera gezdiğini, ancak hiç birisinin Çobanlar ilçesine kurmakta oldukları sera kadar modern olmadığını söyledi. Buranın tamamlandığı zaman dünyanın en büyük ve modern tesisi olacağını dile getiren Kurt, bu serada yılın 12 ayı ürün yetiştirileceğini belirtiyor.
Küresel ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde herkes gibi sıkıntılar yaşadığını anlatan Kurt, 'Bu kriz kimi ne kadar zorladıysa beni de o kadar zorladı. Ama ben bir defa bu yatırımın burada başarılı olacağına inandım. Seranın 2009 yılı içerisinde bitirileceği konusunda da verilmiş sözlerim vardı. Bu sözler, benim sıkıntım ve krizden daha önemliydi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, milletvekilleri, belediye başkanları ve bu çevrenin insanı bana çok büyük manevi destek oldu. Onların manevi olarak bu işin içinde olmaları bana çok büyük keyif verdi. Devamlı burayı ziyaret edip halimi, hatırımı, işlerin nasıl gittiğini sordular. Bunlar para ile ölçülecek şeyler değil. Bu destekleriyle bana adeta krizi hissettirmediler. Allah'ın izniyle verdiğimiz sözü yerine getireceğiz ve haziran ayı sonunda seramızı hizmete açacağız.' dedi.
Dünya'da teknolojiler kullanarak çok üst düzeyde üretim yapmanın mümkün olduğuna değinen Kurt, 'Ama tarımın teknolojisi kendi ülkesinde ve kendi yerindedir. Kendi insanlarının becerisindedir. Afyonkarahisar jeotermal kaynakları bol olan bir şehrimiz. Güneşi de bu işi yapmak için güzel. Afyon'un bu nimetlerinden yararlanacağız.' diye konuştu.
Yurt dışından hiçbir şey temin etmeden tamamen ihraç edebilecek ve her zaman pazarı olan tek şeyin tarım ürünleri olduğunu belirten Kurt, 'Ekonomik kriz vardır ve kriz insanları sıkıntıya düşürüyordur. Ama domatesin, patlıcanın fiyatının geçen senenin bir tişört fiyatı gibi yarılara kadar düştüğünü kimse görmedi. Bu çok büyük paramıdır, öyledir veya değildir ama bütün insanlar beslenmek zorundadır.' şeklinde konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com