ORGANİK TARIM YAPAN ÇİFTÇİLERE DEKAR BAŞINA 35 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

ORGANİK TARIM YAPAN ÇİFTÇİLERE DEKAR BAŞINA 35 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK
ORGANİK TARIM YAPAN ÇİFTÇİLERE DEKAR BAŞINA 35 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

Organik Tarım Yönetmeliğine göre organik tarım yapan ve bilgileri Organik Tarım Bilgi Sistemi kapsamında elektronik ortamda bulunan çiftçilere, meyve sebze üretim alanları için organik tarıma başlangıçta geçiş sürecinin ikinci, üçüncü yılında olan ve organik statüde yer alan ürünlere dekar başına 35 TL destekleme ödemesi yapılacak. -Organik tarım desteklemeleri ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçiler, 14 Ocak 2013 tarihinden itibaren 29 Mart 2013 günü mesai saati bitimine kadar başvuru dilekçesi uygunluk belgesi ile ÇKS'de kayıtlı oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuracak.

ANKARA (ANKA) -Organik Tarım Yönetmeliğine göre organik tarım yapan ve bilgileri Organik Tarım Bilgi Sistemi kapsamında elektronik ortamda bulunan çiftçilere, meyve sebze üretim alanları için organik tarıma başlangıçta geçiş sürecinin ikinci, üçüncü yılında olan ve organik statüde yer alan ürünlere dekar başına 35 TL destekleme ödemesi yapılacak. Tarla bitkileri üretim alanları için organik tarıma geçiş sürecinin ikinci, üçüncü yılında olan ve organik statüde yer alan ürünlere dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 10 TL olacak.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Organik Tarım Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda sürdürülebilirlik, izlenebilirlik ve gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik organik tarım yapan çiftçilerin birim alan üzerinden desteklenmesine ilişkin usul ve esaslarını belirlemeyi amaçlayan Tebliğ, organik tarım destekleme çalışmalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, organik tarım faaliyetinde bulunan çiftçilere destekleme ödenmesi ile ödemeye ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

-ORGANİK TARIM DESTEĞİ ÖDEMESİ YAPILACAKLAR-

Organik tarım desteği ödemesi, Organik Tarım Yönetmeliğine göre organik tarım yapan, çiftçi kayıt sisteminde (ÇKS) 2012 üretim sezonu ile Organik Tarım Bilgi Sistemine (OTBİS) kayıtlı olan ve bu Tebliğde organik tarım uygulamaları ile ilgili belirtilen usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere yapılacak.
OTBİS İcmali-1'de kayıtlı olup, mücbir sebeplerle organik tarım faaliyeti sona eren çiftçinin faaliyetini devam ettiren OTBİS İcmali-2'de kayıtlı birinci derece yakını çiftçiye veya faaliyeti sona eren çiftçinin ortağı olduğu tüzel kişiye de, il veya ilçe tahkim komisyonlarınca uygun bulunmak şartıyla yapılacak. Bu durumda faaliyeti devam ettiren çiftçinin, ÇKS'de 2013 üretim sezonunda kayıtlı olması şartı aranacak.
Organik tarım desteği ödemesi, Organik Tarım Yönetmeliği'ne göre organik tarım yapılan OTBİS İcmali 1 ve 2'de kayıtlı aynı araziler ile ÇKS'de 2012 üretim sezonunda da kayıtlı arazilere yapılacak.
Kadastro geçen arazilerde arazinin tanım bilgilerinin değişmesi veya çeşitli nedenlerle keşifli araziler ile çiftçinin OTBİS arazi kayıtlarında yapılan düzeltmeler nedeni ile OTBİS icmallerindeki ve ÇKS'deki bilgilerinin uyuşmaması halinde, arazinin devam eden aynı arazi olması kaydı ile Tebliğ'de belirtilen diğer şartları taşıması ve il veya ilçe tahkim komisyonlarınca uygun bulunması halinde bu araziler de destekleme kapsamına alınacak.
Organik tarım desteği ödemesi, OTBİS İcmali-1'de kayıtlı olup, mücbir sebeplerle organik tarım faaliyeti sona eren çiftçilerin, OTBİS İcmali-1'de kayıtlı arazilerinden organik tarım faaliyeti devam etmek kaydı ile OTBİS İcmali-2'de kayıtlı olan aynı arazilerden il veya ilçe tahkim komisyonlarınca uygun bulunan arazilere de yapılacak. Bu durumda bulunan arazi için faaliyeti devam ettiren çiftçi adına ÇKS'de 2013 üretim sezonunda kayıtlı olması şartı aranacak.

-ÖDEME MİKTARI-

Meyve sebze üretim alanları için organik tarıma başlangıçta, geçiş sürecinin ikinci ve üçüncü yılında olan ürünü ve organik statüde yer alan ürünlere dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 35 TL olacak. Belirtilen çiftçilere, tarla bitkileri üretim alanları için geçiş sürecinin ikinci ve üçüncü yılında olan organik statüde yer alan ürünlere dekar başına yapılacak destekleme ödemesi 10 TL olacak.

-ÖDEMELER İÇİN GEREKLİ FİNANSMAN VE ÖDEME PLANI-

Organik tarım destek ödemesi için gerekli finansman bütçenin ilgili kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak. Ödemeler, Bakanlık tarafından Bankaya kaynak aktarılmasını müteakip, il veya ilçe müdürlüklerince ÇKS'deki kayıtlara göre oluşturulan onaylı OTD İcmal-1'lerine göre, Banka aracılığıyla, ilgili şubelerde daha önce çiftçiler adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılacak. Çiftçilere yapılan toplam nakdi ödeme tutarının yüzde 0.2'si bütçenin ilgili kaleminden Bankaya hizmet komisyonu olarak ödenecek.

-GÖREVLİ KURUM VE KURULUŞLAR-

Organik tarım desteklerinden çalışmaları Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), il veya ilçe tahkim komisyonları, il veya ilçe tespit komisyonları ve il veya ilçe müdürlükleri ile yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yürütülecek.

-BAŞVURU TARİHLERİ-

Organik tarım desteklemeleri ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçiler, 14 Ocak 2013 tarihinden itibaren 29 Mart 2013 günü mesai saati bitimine kadar başvuru dilekçesi uygunluk belgesi ile ÇKS'de kayıtlı oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuracak. Uygunluk belgesini başvuru sırasında getiremeyen çiftçilerin başvurusu alınacak Ancak, bu durumda olan çiftçilerin bu belgeyi 29 Mart 2013 tarihine kadar teslim etmeleri zorunlu olacak. Çiftçilerin uygunluk belgesini almak üzere sözleşmeli olduğu yetkilendirilmiş kuruluşa müracaatı esnasında 2013 üretim sezonuna ait ÇKS belgelerini vermeleri esas olacak.(ANKA)
(EBR/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com