Orgeneral Edip Başer sessizliğini bozdu

Orgeneral Edip Başer sessizliğini bozdu
Emekli Orgeneral Edip Başer ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal Çevik Bir’in tutuklanmasını sansursuzhaber.com’da Serap Belovacıklı’ya değerlendirdi.

SansürsüzHaber/OZELYüksek rütbeli askerlerin tutuklanarak teker teker susturulduğu şu günlerde emekli Orgeneral Çevik Bir de tutuklanarak Sincan cezaevine gönderildi. Olayın ardından emekli Orgeneral Edip Başer sessizliğini Serap Belovacıklı’ya bozdu. ‘Bu konuda konuşmaya aslına gerek yok, yaşananlar ortada’ diyen Orgeneral Başer, ‘Çevik Bir’in tutuklanmasıyla 28 Şubat sürecinin intikamı alınmıştır’ yorumunu yaptı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ise ’28 Şubat demokrasiye müdahaledir’ diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasiye müdahale hukuk devleti zemininde hukukun üstünlüğü ilkesi esas alınarak, adil yargılanma hakkı gözetilerek yargı değerlendirilmelidir. Türkiye 1960 yılında bu yana sürekli olarak ihtilal teşebbüsleri ve muhtıralarla gündeme gelmiştir. 21. Yüzyılda demokratik değerlerin benimsendiği bir süreçte ihtilal ve muhtıraların gündemden çıkarılması gerekir. Bu kapsam içinde başlatılan hukuki sürecin sağlıklı biçimde sonuçlandırılmasını beklemekteyiz.
Biz tutuklama işini yargıya vermeliyiz. Yargıyı serbest bırakmak gerekir. Bunun kamuoyunda tartışılması adil yargılanma hakkını zedeler. Herkesin hassasiyet göstermesi gerekir. Yargının almış olduğu kararlarda, yargı yetkisinin, kamu vicdanında yargılandığını bilmesi gerekir. Eğer yargı toplumun adalet duygusuyla örtüşen kararlar alabilirse bu tartışmalar gündemden kalkar.”

 
Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com