Orgeneral Saygun'un kızından feryat!

Orgeneral Saygun'un kızından feryat!
Hayati tehlikesi bulunan Emekli Orgeneral Ergin Saygun'un 3. kez Adli Tıp'a sevkedilmesine, kızı Ece isyan etti.

Balyoz davası tutuklusu Emekli Orgeneral Ergin Saygun 3. kez Adli Tıp’a sevkedildi. Yaklaşık 5 aydır Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık tedavi gören Saygun’un cezaevi koşullarında kalmasının son derece tehlikeli olduğu iki kez raporlarla belirtildi. Ancak mahkeme Saygun’u üçüncü kez Adli Tıp’a gönderdi.

Orgeneral Ergin Saygun’un kızı, Ece Saygun yaşananlara isyan etti. Bayılma ve düşme nöbetleri geçiren Saygun’un hastalığının ciddiyetinden dolayı yanına bir refakatçi gerektiğini ve annesinin de 5 aydır, Ergin Saygun ile mahkum koğuşunda kaldığını belirten Ece Saygun, “Kronik astım hastası olan annemin de her geçen gün sağlığı bozuluyor, doktorları oradan çıkması gerektiğini söylüyor ancak ne yazık ki elimizden de bir şey gelmiyor. Ne annemi çıkarabiliyoruz oradan ne de babamı yalnız bırakabiliyoruz. Kaldı ki annem de asla çıkmıyor ve babamı yalnız bırakmıyor.” diye konuştu.

Annesi ve babası arasında bir seçim yapmaya zorlandığını belirten Ece Saygun, hastanenin 5 aylık süre sonunda yeni bir rapor düzenlediğini ve bu raporun anlamak, görmek, duymak isteyenler için çok açık olduğunu ifade ederken, ”Ama ne yazık ki, aynı döngüye, kurumlar arası paslaşılmaya, oradan oraya taşınmaya devam ediyoruz. Bu döngüyü artık akıl, mantık ve vicdan kabul etmiyor.” dedi.

Adli Tıp raporuna rağmen sürekli kurumlar arasında dolaştırıldıklarını belirten Ece Saygun, “10. Ağır Ceza Mahkemesi, son derece açık ve net olan bu rapor doğrultusunda tutuksuz yargılama kararı vermek mümkün iken, babamı 3. Kez Adli Tıp’a sevk etti.” diyerek babasının sağlık raporunu paylaştı.

RAPOR NE DİYOR?

1) Presenkop ve senkop atakları sebebiyle yalnız kalmayarak refakatçi eşliğinde olması,

2) Kroner arter hastalığı ve aritmi yönünden kardiyoloji doktoruna ulaşabileceği veya düzenli kontrolünün sağlanabileceği,

3) Kronik böbrek hastalığı ve hiperlipidemisi sebebiyle yukarıda bahsedilen diyetin sağlanabileceği,

4) Diyabeti sebebiyle düzenli şeker takibinin yapılabileceği,

5) Yapay mitral kapağı sebebiyle düzenli INR takibinin yapılabileceği,

6) Düzenli olarak medikal tedavisinin (gerekli olduğunda intravenöz tedavi verilebilecek şekilde) alabileceği,

7) Düzenli egzersiz yapabileceği koşulların sağlanması yanında,

8) Protez mitral kapağı olması nedeni ile (infektif endokardit riski) mümkün olduğu kadar hastane enfeksiyonlarına maruz kalmaması ve uygun ortamlarda bulunması,

Yukarıda sayılan risk faktörleri göze alındığında; hastaya bu koşulları bulunduğu uygun ortamın sağlanması gerekmektedir.

‘DAHA KAÇ KERE ADLİ TIP’A GİDECEĞİZ?’

Orgeneral Saygun’un kızı bu raporda son derece açık ve net biçimde Saygun’un hastanede de, cezaevinde de kalamayacağının belirtildiğini ifade ederek, “Kalp kapakçığının metal olması ve kronik böbrek hastalığı nedeni ile hastanede kalması, olası enfeksiyon riskini arttırıyor. Bu da doktor raporu ile belgelendi. Şu saatten sonra ne yapalım? Hastane raporunu alıp, mevcut şartları değerlendirip tahliye kararını veya nerede yatmasının uygun olup olmayacağının kararını verecek olan gene mahkeme heyeti değil mi?” diye sordu.

Ece Saygun aynı zamanda, bir yıldır oradan oraya gönderildiklerini, bir türlü sonuç alamadıklarını belirterek, bu döngüyle ilgili raporlarını belgeledi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com