Orhan Gencebay'ın 60. sanat yılı

Orhan Gencebay'ın 60. sanat yılı
Sanat hayatına 6 yaşında başlayan Türk müziğinin dev ismi Orhan Gencebay, 60. sanat yılını sanatçı dostlarının katıldığı geceyle kutladı.

Gecede, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Emel Sayın, Volkan Konak, Zara, Duman ve Deniz Seki'nin de aralarında bulunduğu sanatçılar, "Orhan Gencebay'la Bir Ömür" albümünde seslendirdikleri şarkılarla sahne aldı.
    
İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen geceye davetliler, kırmızı halıdan geçerek giriş yaptı. Gece, Orhan Gencebay'ın sesinden Anadolu medeniyetlerinin kültürlere etkisinin anlatıldığı bir sunumla başladı.

Çeşitli yörelerden halk danslarının sunulduğu gecede, Gencebay'ın hayat hikayesi de fotoğraflar eşliğinde anlatıldı. Gecede, Halit Kıvanç, Erkan Yolaç, Beyazıt Öztürk, Şafak Sezer, Ece Erken, Vatan Şaşmaz ve Saba Tümer sunucu olarak görev aldı. Erkan Yolaç, sunum yaptığı bölümde Orhan Gencebay'ı sahneye davet ederek, "Evet-Hayır" yarışması oynadı. Yolaç'ın soruları ve Gencebay'ın yanıtları davetlileri güldürdü ve yoğun alkış aldı.

ORHAN GENCEBAY'IN KONUŞMASI

Geceye eşi Sevim Emre ile birlikte katılan Orhan Gencebay, yaptığı konuşmada konuklarını "berhudar olunuz" diye selamladı.

"Berhudar ol" deyimini dedesinden öğrendiğini anlatan Gencebay, "O kadar güzel ki, 'berhudar ol' demek. Allah'ın bütün güzellikleri senin üzerinde olsun, yaradan seninle olsun anlamında bir deyim. Bu deyimi çok seviyorum" dedi.

Bu tür gecelerin genelde insanların vefatından sonra yapıldığını ifade eden Gencebay, "Ama böyle bir gece, sağlığımda bana kısmet oldu. Belki ilk oluyor onun için ayrı bir mutluluk duyuyorum, son derece duygulanıyorum. Berhudar olun demekten kendimi alamıyorum" ifadesini kullandı.

Tüm bestelerinde, sevgi, saygı, hoşgörü, birlikte olmak ve insanlığı anlatmaya çalıştığını, son albümünü de 32 dostunun katkısıyla yaptığını anlatan Gencebay, "Onlara müteşekkirim. Bu albümü yaparak bana onur ve gurur verdiler. Türkiye'de ve dünyada ilk defa yapılmış. Bu albümün isim annesi Sevim Hanım'dır. 'Orhan Gencebay ile Bir Ömür' dedi. Teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"ALBÜM 7 SENENİN REKORUNU KIRDI"

Geceyi düzenleyen Poll Production Yönetim Kurulu Başkanı Polat Yağcı da Orhan Gencebay'ın yaşayan bir efsane olduğunu, hayattayken bir şeyler yapmak için yola çıktıklarını ve bu geceyi düzenlediklerini anlattı.

Albümün önemli bir başarı grafiği çizdiğini, Unkapanı'nı hareketlendirdiğini belirten Yağcı, "Albüm 20 günde 600 bin satarak, 7 senenin rekorunu kırdı" dedi.

Bu gecenin albümün lansman gecesi olmadığını, Orhan Gencebay'ın onur ve gurur gecesi olduğunu vurgulayan Yağcı, "Albümdeki bütün sanatçılar sahneye çıkacak gibi bir baskı yapılmadı. Sadece 60 yılını müziğe veren çok önemli bir müzik adamının onur ve gurur gecesini yaptık. Bu bir vefa gecesiydi. Sahneye çıkan sanatçılar kadar çıkmayanlara da teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Yağcı, gecenin masraflarının yüzde 20'sinin sponsorlardan, gerisinin de kendisi ile Orhan Gencebay tarafından karşılandığını bildirdi.

3700 DAVETLİ AYAKTA ALKIŞLADI

Gecede, Orhan Gencebay'ın, 32 sanatçının eserlerini seslendirmesiyle çıkardığı "Orhan Gencebay'la Bir Ömür" albümünde yer alan şarkılar söylendi.

Gecede, Berkay "Dünya Dönüyor", Demet Akalın "Farkında mısın", Deniz Seki "Benim Dünyam", Duman "Gönül", Emel Sayın "Hayat Devam Ediyor", Hande Yener "Kaderimin Oyunu", İzel "Kabahat Seni Sevende", Kutsi "Ben O Zaman Ölürüm", Manga "Ya Evde Yoksan", Mustafa Ceceli "Yarabbim", Nükhet Duru "Gitti de Gitti", Özcan Deniz "Vazgeç Gönlüm", Seksendört "Dokunma", Sezen Aksu "Akşam Güneşi", Volkan Konak "Gurbet", Yıldız Tilbe "Aşkımı Sakla", Yıldız Usmanova "Neyi Değiştirdik ki", Zara "Dilenci" ve Zerrin Özer "Sev Dedi Gözlerim" adlı şarkıları seslendirdi.

Gecenin sonunda dev ekranlara Atatürk ile geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Erol Günaydın'ın fotoğrafları yansıtıldı. Bu sırada ekranda yer alan Atatürk'ün "Efendiler... Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatçı olamazsınız" sözleri ayakta alkışlandı.

Geceye, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile sanatçıların da aralarında bulunduğu 3700 davetli katıldı.

"GÖREVİM, İSANLARIN DUYGULARINA TERCÜMAN OLMAK"

Gecenin sonunda teşekkür konuşması yapan Orhan Gencebay, ömrün birkaç saatinin bu gece birlikte yaşandığını ve davetlilerle olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Dünya gurbetinde böyle saatleri yaşamanın önemli olduğunu ifade eden Gencebay, "Ben müzik adamıyım, benim görevim müzik yapmak ve insanların duygularına tercüman olmak. En büyük başarı, mutluluktur. Ama mutlu olmak yürek ister. Bir insanın en büyük savaşı, kendini yenmesidir" dedi.

Gencebay, gecenin sonunda davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

DAVETLİLERİN YORUMLARI

Gazetecilerin geceye ilişkin sorularını yanıtlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Orhan Gencebay'ı yıllardır dinlediğini belirterek, farklı sanatçıların, farklı yorumlarla böyle bir albüm çıkarmasının Gencebay'ın şarkılarının güzelliğine güzellik kattığını söyledi.

"Bu gecede, kızım ve oğlumla bulunmaktan keyif alacağımı umuyorum" diyen Çelik, Gencebay'ın en çok "Gurbet" ve "Bir teselli ver" eserlerini sevdiğini dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Orhan Gencebay'ın sanat dünyasında bir marka olduğunu ifade ederek, "İmzalı albümü bize gönderdiler ama özellikle açmadım. Bugün burada canlı olarak dinleyeyim istedim. Her daim dinlediğimiz güzel bir yorumcu ve sanatçı" diye konuştu.

Sanatçı Yıldız Tilbe, internette en çok albümde kendi seslendirdiği şarkının tıklandığını belirterek, burada olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Tilbe, başka sanatçılar için de bu tür geceler düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Erol Köse, albümün çok başarılı olduğunu ve sektöre büyük bir canlılık getirdiğini söyledi.

Metin Özülkü, Gencebay'ın bu kadar yıllık birikiminin böyle güzel bir geceyle taçlandırılmasının önemine işaret ederek, "Çocukluğumdan beri dinlemekten keyif aldığım bir sanatçının onur gecesinde yer almak çok büyük mutluluk. Gencebay'ın besteci kimliğinin yanı sıra aranjör kimliği de çok önemlidir" diye konuştu.

İzzet Yıldızhan, Gencebay'ın eserlerinin gelecek yüzyılda da dinleneceğini ifade ederek, "Türkiye'de bir Orhan Gencebay daha yetişmeyecek. Duayendir" dedi.

Mustafa Ceceli ise kendisinin en favori şarkısının Tarkan'ın seslendirdiği "Hatasız kul olmaz" adlı eser olduğunu ifade etti. Ceceli, Türkiye'de hangi tarz müzik dinlenirse dinlensin Orhan Gencebay'ın yerinin her zaman farklı olduğunu anlattı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com