Orhan Övet'in Karanlıkta Kalan Son 10 Gününde Ne Oldu?

Orhan Övet'in Karanlıkta Kalan Son 10 Gününde Ne Oldu?
Karakola gidip asla imza vermedi, denetimli serbestliği ancak 97 günde kaldırılabildi! İnfaz hakiminin kararı 10 gün geçtiği halde uygulanmadı, TBMM'de saldırı gerçekleşti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran Orhan Övet’in, onlarca sabıkası bulunduğu halde TBMM’ye elini kolunu sallayarak girebilmesi, asla karakola giderek imza vermemesine rağmen denetimli serbestlik programının 97 gün sonra ancak kaldırılabilmesi ve infaz hakiminin yakalama kararının saldırıdan 10 gün önce verilmesine rağmen neden yerine getirilmediği soruları CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, gündeme getirdi.

ŞÜPHELİ SAVCILIK VE POLİS İŞLEMLERİ VAR!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, konuyla ilgili olarak Adalet ve İçişleri bakanlarının yanıtlaması istemiyle TBMM’ye iki ayrı soru önergesi verdi. Önergesinde, “onlarca sabıkası bulunan Orhan Övet, 6 Nisan 2014 tarihinde TBMM’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırıda bulunmuştur. Övet hakkında kimi şüpheli adli ve kolluk işlemleri bulunmaktadır” diyen Umut Oran’ın her iki bakana da yönelttiği sorular şöyle:

DENETİMLİ SERBESTLİK 21 KASIM 2013’TE Mİ BAŞLADI? 

- Orhan Övet, son olarak Elmadağ Asliye Ceza Mahkemesi’nden 592 günlük hapis cezası almasının ardından Ankara İnfaz Hakimliği’nin 21 Kasım 2013 tarih ve 2013/1868 esas sayılı kararıyla hakkında denetimli serbestlik hükümleri uygulandığı doğru mudur? Bu karar sonrasında Orhan Övet tam olarak hangi tarihte cezaevinden salıverildi?

HAFTADA 4 GÜN KARAKOLA İMZA VERECEKTİ   

- Orhan Övet, denetimli serbestlik programında yer aldığı biçimde 21 Aralık 2013 tarihinden itibaren haftada 4 gün Hasanoğlan Polis Noktasına giderek imza atma koşulunu hiç yerine getirdi mi, Orhan Övet’in bu koşulu hiçbir zaman yerine getirmediği, imza atmak için bir kere dahi karakola gitmediği bilgisi doğru mudur?

ELMADAĞ EMNİYETİ GELMEDİĞİNİ BİLDİRDİ Mİ?

- Orhan Övet’in, Hasanoğlan Polis Noktasına giderek hiç imza atmadığı bilgisi doğru ise denetimli serbestlik hükümlerini ihlal ettiği Elmadağ Emniyet Müdürlüğü tarafından hangi tarihte, hangi adli makama, hangi tarih/sayılı yazı ile bildirildi? Emniyet müdürlüğünün bildirim kusuru var ise ilgili personel hakkında herhangi bir idari/adli işlem yapıldı mı/yapılacak mı?

- Ankara İnfaz Savcısı Abbas Özden’in 2013/7-3909 esas sayılı başvurusu üzerine Ankara 1. İnfaz Hakimliği’nin 2014/789 esas ve 2014/803 sayılı kararına karşı itiraz edildi mi, edildiyse sonucu ne oldu?

KARAR NEDEN 97 GÜNDE ÇIKTI?

- Orhan Övet’in, 21 Aralık 2013 tarihinden itibaren denetimli serbestlik programını ihlal etmesine karşın, cezasının kapalı cezaevinde infazı için infaz mahkemesi kararının ancak 27 Mart 2014 tarihinde alınabilmesi normal midir? Bu kararın 97 günde alınabilmesinde kusuru bulunan personel var mıdır? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personeli eksik midir, eksik varsa niçin tamamlanmıyor?

İNFAZ HAKİMİ KARARI NEDEN 10 GÜN UYGULANAMADI?

- Ankara 1. İnfaz Hakimliği’nin 27.3.2014 tarihli, 2014/803 sayılı kararı, Orhan Övet’in TBMM’de saldırıyı gerçekleştirdiği 6 Nisan 2014 tarihe kadar niçin yerine getirilmedi? Orhan Övet’in söz konusu 10 gün içerisinde yakalanıp cezaevine konulamamış olmasının gerekçesi nedir? Burada ihmali olan emniyet müdürlüğü personeli kimdir, haklarında hangi işlemi yaptınız/yapacaksınız? (BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com