Orman Bakımı Son Yıllarda Arttı

Orman Bakımı Son Yıllarda Arttı
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada orman bakımı çalışmalarında son yıllarda artış gösterdiği açıklandı.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada orman bakımı çalışmalarında son yıllarda artış gösterdiği açıklandı.
Yapılan yazılı açıklamada, 1993-2013 yılları arasını kapsayan amenajman plan verilerine göre 130 bin metreküp olan toplam bakım etası miktarının, 2004'te yapılan plan revize çalışmalarıyla 235 bin metreküpe, bu yılki eta artırımına yönelik plan değişikliği raporlarıyla 265 bin metreküpe çıkarıldığı belirtildi.
2010 bütçesiyle 525 bin metreküp olarak verilen dikili damga tertibinin 21 Eylül tarihi itibariyle 568 bin metreküpe ulaştığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''568 bin metreküp dikili damganın 47 bin metreküpü tensil, 43 bin metreküpü olağanüstü, 478 bin metreküpü ise bakım, rehabilitasyon, sıklık bakımı uygulamalarıyla gerçekleştirildi. Geçen ağustos ve eylül aylarında 2011 yılı döner sermaye bütçe hazırlık çalışmaları kapsamında Bölge Müdür Yardımcısı Cezmi Özel, Planlama ve Proje Şube Müdürü Yusuf Yenişan, İşletme Pazarlama Şube Müdürü Ramazan Karaca, Silvikültür Şube Müdürü Yaşar Duman ve Domaniç, Emet, Gediz, Kütahya, Simav, Tavşanlı İşletme Müdürlüklerindeki teknik elemanların katıldığı eta tespit çalışmalarına ilişkin tatbikatlar yapıldı. Tatbikatlarda, geçmiş uygulama yılları ve 2010-2011 yıllarına ait bakım bloklarındaki plan etalarının yeterli olmaması nedeniyle gerekli silvikültürel müdahalenin yapılamadığı, grift, üç kapalı özellikle b3 ve bc3 meşcerelerinde meşcerenin ihtiyacı oranında bakım yapılabilmesi için silvikültürel eta tespiti ve plan değişiklik raporlarının ormancılık teknik icapları doğrultusunda tanzimi hususunda teknik elemanlar eğitildi ve yapılacak iş ve işlemler, İşletme Müdürlüklerine talimatlandı.
Tatbikatlarda sistematik olarak alınan ve arazide aplike edilen deneme noktalarında yapılan silvikültürel eta tespitlerinde, grift, üç kapalı özellikle b ve bc meşçerelerinde amenajman planlarında ortalama 12-20 metreküp olarak verilen silvikültürel bakım etası miktarı hektar başına 40-60 metreküp olarak tespit edildi. Bunun dışında bakım kolaylığı, meşcere sağlığı ve özellikle orman yangınları ve entemolojik zararlılar açısından sirayet ettirici ve geliştirici rol oynayan ana meşcere altındaki ezilmiş, meşcere kapalılığına etkisi olmayan 4'üncü ve 5'inci sınıf, 1,30 metredeki çapı 7,9 santimetreden ince bireylerin sahadan çıkarılmasına yönelik çalışmalarına hız verilerek, bu yıl içinde 9 bin 500 hektar alanda çalışmalar tamamlandı ve 117 bin ster emval elde edildi. Yıl sonu hedefimiz 14 bin hektar olarak planlanmış olup, yıl sonunda bu hedefe ulaşılacaktır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com