Orman Bölge Müdürlüğünde GPS eğitim semineri

Orman Bölge Müdürlüğünde GPS eğitim semineri
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına, Küresel Konumlama Sistemi (GPS) cihazlarının kullanımı konusunda eğitim verildiği bildirildi.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına, Küresel Konumlama Sistemi (GPS) cihazlarının kullanımı konusunda eğitim verildiği bildirildi.
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, satın alınan 12 GPS cihazıyla ilgili olarak ilgili firma görevlisi üç uzman tarafından İşletme Müdür Yardımcıları ve İşletme Şeflerine eğitim verildiği belirtildi.
Ormancılıkta 2000'li yılların başında kullanılmaya başlanan GPS cihazları ile sadece bulunulan yerin koordinatı belirlenip alan ölçümü yapılabildiği, ancak teknolojinin gelişmesiyle bu cihazların kullanım alanlarının genişlediği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''GPS cihazları, orman kadastro komisyonlarını en çok uğraştıran aplikasyon uygulamaları, orman yollarının planlama ve yapımı, meşcere tiplerinin sınırlarının tespiti, 1/5000 ölçekli orman haritalarının üretimi, orman amenajmanı çalışmalarında deneme alanlarının tespiti için kullanılır oldu. Ülkemizde GPS cihazlarının hem nirengi sıklaştırma hem de orman sınırlama işlemlerinde kullanılması, çalışmalara hız kazandırdı.
Eğitimlerin sabah bölümünde GPS cihazının genel tanıtımı, firma tarafından geliştirilen yazılım programının kullanımı ile GPS cihazına nokta yükleme, cihazdan nokta alma ve cihaza harita yükleme gibi konular uygulamalı olarak anlatıldı. Öğleden sonraki bölümde uygulamaya yönelik eğitimler yapıldı. Eğitimlerde, GPS cihazına hassas parametrelerinin girilmesi ile GPS'e girilen noktanın arazide bulunması gibi konular tekrarlı şekilde uygulandı.
GPS cihazının artı ve eksileri ile yazılımın güncellenmesinde istenilen hususlar firma yetkililerine aktarıldıktan sonra eğitime son verildi. Eğitimin sonunda katılımcıların cihazla ilgili görüşleri alındı.
Genel olarak olumlu görüş belirten katılımcılar, mevcut yazılımın uygulamaya yönelik geliştirilmesi yönünde fikir beyan ettiler.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com