Orman fidanlığında aşılı ceviz üretiliyor

Orman fidanlığında aşılı ceviz üretiliyor
Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanındaki Yeşilköy Geçici Orman Fidanlığını denetleyen Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, Simav Orman İşletme Müdürü Enver Yıldırım ve Simav Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran'dan, aşılı ceviz üretimi hakkınd

Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanındaki Yeşilköy Geçici Orman Fidanlığını denetleyen Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit, Simav Orman İşletme Müdürü Enver Yıldırım ve Simav Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran'dan, aşılı ceviz üretimi hakkında bilgi aldı.
Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, fidanlıkta yapılan çalışmalarda, geçen yıl yetiştirilen 1+0 yaşlı tüplü ceviz fidanlarından 3 binin geçen mart ayında daha büyük polietilen tüplere alındığı bildirildi.
Tüp değiştirilen fidanların geçen nisan ayında hava sıcaklığının ortalama +5 derecenin üzerinde olduğu zaman dilimi gözlenerek, 5-15 Nisan tarihlerinde, daha önceden aşılı sertifikalı ceviz bahçelerinden temin edilen ceviz kalemleri kullanılıp dilcikli İngiliz aşısı yöntemiyle aşılama çalışması yapıldığı duyurulan açıklamada, şöyle denildi:
''Aşılama çalışmasında geç çiçeklenme dönemi geçirmekte olan Chandler ceviz türü ile Chandler ceviz türünün tozlayıcısı olan Pedro ve Franquette türleri kullanıldı. Bu türlerin tercih edilme sebebi ise geç çiçek açarak geç donlardan etkilenmemesidir. Şu anda Yeşilköy Geçici Fidanlığında 2 bin 500 adet aşılı Chandler, 200 adet Pedro ve 100 adet Franquette ile 200 adet şebin ve Bilecik türlerinden oluşan toplam 3. bin adet aşılı ceviz fidanı bulunuyor. Yeşilköy Geçici Fidanlığında, 2009 yılında 9 bin 900, geçne yıl 45 bin, bu yıl ise 148 bin adet fidan üretilmesi , halkın gelir seviyesini artırarak ekonomik yönden kalkınmalarını sağlamak noktasında da önem arz ediyor. Orman Bölge Müdürü Kenan Eryiğit fidanlıkta yapılan aşılama faaliyetinin sosyal ormancılık çalışması yapılan sahalarda kullanılmasının ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmasının, orman?halk ilişkilerinin artırılması noktasında önemli olduğunu belirtti. (Hedefimiz istihdam, kaynak ve hizmet öncelikli hareket edeceğiz) diyen Eryiğit, ceviz üretimimin artırılması için çalışmalara hızla devam edilmesi talimatını verdi.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com