Orman Haftası kutlandı

Orman Haftası kutlandı
Dünya Ormancılık Günü, Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri kapsamında Kütahya'da ''ormana saygı yürüyüşü'' gerçekleştirilerek, çeşitli etkinlikler yapıldı.

Dünya Ormancılık Günü, Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri kapsamında Kütahya'da ''ormana saygı yürüyüşü'' gerçekleştirilerek, çeşitli etkinlikler yapıldı.
'SEVGİ YOLU'NDA YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ'
Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, TEMA Vakfı ve diğer bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, üniversite, lise ve ilköğretim okulu öğrencileriyle vatandaşlardan oluşan yaklaşık 200 kişilik grup, ''Sevgi Yolu'' diye adlandırılan Cumhuriyet Caddesi'ndeki Ziraat Bankası önünden yürüyüşe başladı.
''Ormanlarımızı koruyalım'', ''Ağaç yoksa hayat yok'' yazılı pankartlar taşıyan gruptakilerin yürüyüşü Zafer Meydanı'nda sona erdi. Grup, Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından dağıldı.

'VALİ KOCATEPE MAKAMINDA ZİYARET EDİLDİ'
Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması, saygı duruşunda bulunulmasından sonra grup 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında oluşturulan kutlama komitesi ve öğrenciler Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'ye nezaket ziyaretinde bulundular.
21 Mart Dünya Ormancılık Günü Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan ziyarette Orman Bölge Müdürü Cumali Akın ile İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşcu yapılan çalışmalar ve ormancılığın önemine değinerek katılımcılara bilgiler verdiler. Ağacın, insanın doğumundan itibaren mezarına kadar en büyük yaşam destekçisi olduğunu ifade eden Vali Kocatepe; “ Ama bunun yanında, tabi dünyamızın süsü, dünyadaki doğal ve ekolojik dengeyi koruyan çok önemli bir unsur. Dolayısıyla insanın ağaca olan ihtiyacı beşiğinden ölümüne kadar her zaman her anda devam ediyor ve ağaç varlığımızı korumak ve geliştirmekte elbette ki bizim temel görevimiz. Biz Kütahya'da ve İl Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüklerimiz ilçelerimizde Orman İşletme Şefliklerimiz bütün birimleriyle hem orman varlığımızın korunması hem de geliştirilmesi büyütülmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından bu konuda çok önemli atılımlar gerçekleştirildiğini ve Ağaçlandırma seferberliği başlatıldığını, bunun da mevzuata yasal dayanağa bağlandığını ve böylece sistemli, planlı ve projeli olarak çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Vali Şükrü Kocatepe; “Kütahya'da da bu amaçla çok önemli mesafeler kat edildi. Tabi bunun yeni bir boyutu da şehirlerarası ve ilçeler arası yol boylarında ağaçlandırma projesine başlanıldı. İlimizde de 2009 yılı içinde 40 km'nin üzerinde bir yol güzergahı ağaçlandırıldı. İleride, yakın bir gelecekte ağaçlık yolda seyahat etme konforunu birlikte yaşayacağız. Orman Genel Müdürlüğünün tespitine göre Ülkemiz genelinde geçtiğimiz yıllara göre Orman varlığında iyi bir artış var” dedi.
Kütahya'da özellikle Orman yangınları konusunda göletler inşa edilmekte olduğunu bunların hem sulama hemde orman yangınlarına kısa sürede su kaynağı bulmak amacıyla İl Özel İdaresi ve DSİ Genel Müdürlüğü bütçesinden yapıldığını açıklayan Vali Şükrü Kocatepe; “Geçen yıl 16 gölet yaptık. Bu senede gene bir o kadar gölet inşa etme programımız var. Ağacın önemi ve Orman varlığının korunması ile ilgili olarak öğrencilerimizin katıldığı yarışmalarda da dereceye girdiklerini görüyoruz. Zaten çocuklarımız, gençlerimiz her konuda, her şeyi bize göre çok daha iyi biliyorlar. Bize göre, bizim çocukluğumuza göre çok daha bilinçli yetişiyorlar bende onları ve onları yetiştiren değerli öğretmen ve yöneticilerimizi kutluyor, başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

'VALİ KOCATEPE ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİNİ VERDİ'
Ziyaret sonunda “21 Mart Dünya Ormancılık Günü” nedeniyle yapılan Şiir, kompozisyon ve resim dalında ilk üç dereceye girenlere Ödülleri Vali Şükrü Kocatepe ve katılımcılar tarafından verildi.
Yapılan yarışmalarda Resim Dalında Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinden Pelin Öz 1., Ümran Aygen İlköğretim Okulu öğrencilerinden Ebrar Sert 2., Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinden İbrahim Ceylan 3., Şiir Dalında Lala Hüseyin Paşa İlköğretim Okulu öğrencilerinden Ebru Şentürk 1., Şehitler İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Beril Kurtoğlu 2., Atakent İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Beyza Yıldırım 3., Kompozisyon Dalında 100. Yıl İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Ümran Sever 1., Saka İlköğretim Okulu öğrencilerinden İsmail Yıldız 2., Köprüören İlköğretim Okulu öğrencilerinden Tuğba Tıkna 3. oldu.

'ALAYUNT AĞAÇLANDIRMA SAHASINA 1500 ADET FİDAN DİKİLDİ'
Daha sonra öğle saatlerine doğru 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında Alayunt Ağaçlandırma sahasına 1500 adet karaçam fidanı dikimi yapılmak üzere Valilik önünden Alayunt'ta hareket edildi.
21 Mart Dünya Ormancılık Günü Haftası etkinlikleri kapsamında İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkan v. Nejat Özturan ve davetlilerin katılımı ile Alayunt Ağaçlandırma Sahasına 1500 adet karaçam fidanı dikildi. Fidan dikiminden önce Linyit İlköğretim Okulu tarafından folklor gösterisi yapıldı.
Yapılan Ağaç dikme töreninde Orman Bölge Müdürü Cumali Akın ile İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşku Ormancılığın önemine değinerek katılımcılara Orman ve Ağaç hakkında çeşitli bilgi verdiler. Belediye Başkan vekili Nejat Özturan'da Kütahya Belediye Başkanlığı olarak yeşil alan çalışmaları hakkında ORKÖY Şube Müdürü Selçuk Akın'da fidan dikimi hakkında bilgilendirdi. Yapılan konuşmalardan sonra Linyit İlköğretim Okul Folklor Ekibinin gösterileri ve fidan dikimi yapıldı.
Yaklaşık olarak 1 hektarlık alan üzerinde 1500 karaçam fidanının dikim törenine Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Lütfi Mor, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Dr. Müh. Salih Akkaya, daire amirleri, askeri erkan, davetliler ve öğrenciler katıldı.(M.AKSU)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com