'Orman Katliamı'nın Adını 'Verimsiz Toprak Düzenlemesi' Koydular!

'Orman Katliamı'nın Adını 'Verimsiz Toprak Düzenlemesi' Koydular!
Orman Genel Müdürlüğü, ormana hafriyat dökümünü kolaylaştıran yönetmeliği "Verimsiz topraklar verimli hale getirilecek" diye savundu. TBB ise iptal için dava açtı.

Orman alanlarına hafriyat dökümünü kolaylaştıracak iki yönetmelik geçen hafta yürürlüğe girdi. Yönetmeliklerin satır aralarında orman varlığının tehlikeye atıldığına dair düzenlemeler vardı. Radikal yönetmelik değişikliğini ‘Türkiye ormanları için kırmızı alarm’ başlığıyla haberleştirdi. Orman Genel Müdürlüğü’nden (OGM) evlere şenlik bir açıklama geldi. Açıklamada hafriyat dökülmesinin önünü açan düzenleme, ‘verimsiz topraklar yol yapımı sırasında çıkan toprakla, verimli hale getirilecek” diye savunuldu.

Radikal’den Serkan Ocak’ın haberine göre; Yeni yürürlüğe giren yönetmeliğin ormanlık alanlara zarar vermesinin söz konusu olmadığı belirtilen ve kanuni düzenlemenin dışında yeni izinlere yer verilmediği anlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kayalık ve üzerinde orman örtüsü bulunmayan hukuken orman vasfını taşımakla birlikte fiilen orman ağaçlarıyla örtülü bulunmayan verimsiz, taşlık, kıraç yapıya sahip alanların izin verilen otoyol, yol, demiryolu yapımından çıkan verimli toprakla, verimli hale getirilmesi ve bu alanların ağaçlandırılması hedeflenmiştir. Ayrıca daha önce bedel alınmayan bu sahalardan ağaçlandırma bedeli alınması yönünde düzenleme getirilmiştir.” Genel müdürlük orman sahalarında ‘define avacılığı’na izin verilmesi ile ilgili ise “Ormanlık alanlarda önceki yönetmeliklerimizde de bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen define arama ruhsatı ile ilgili düzenleme, Danıştay 8. Dairesi’nde davaya konu olmuş, kanuna aykırı bulunmamıştır” denildi.

Kamu yararı vurgusu

Açıklamada kamu yararı vurgusu yapılarak şunlar dile getirildi: “Bakanlık gerekli gördüğü izin taleplerinde kamu yararı ve zaruret durumunu kendisi inceleyerek, araştıracak ve bu karar bakanlıkça verilecektir. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte taahhüt senedinin imzalanması, teminat ve bedellerin yatırılması için tanınan 1 aylık süre uygulamada kısa olduğu ve yükümlülüklerin bu süre içinde yerine getirilemediğinden gerek yaşanan idari ve hukuki problemler, gerekse yeniden yapılan izin başvuruları iş hacmini arttırdığından yeni düzenleme ile 3 aya çıkarılarak problemlerin asgari düzeye indirilmesi hedeflenmiştir. Saha kontrollerinin ormancılık bürolarınca yapılması orman idaresinin denetim hakkını devir etmesi anlamına gelmemektedir. Mahkeme kararıyla verilen iznin iptal edildiği durumlarda, izin verilen sahada ağaçlar kesilmemişse sahada hiç çalışma yapılmamışsa bedellerin ve teminatın iadesi getirilmiştir. Orman alanlarında madenlerin aranmasına ise geçmişten bu yana izin verilebilmekte olup, bu yönetmeliklerde bu hususta yeni bir düzenlemeye yer verilmemiştir.”

TBB iptal davası açıldı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. Danıştay’a açılan davanın dilekçesinde, yönetmeliğin uygulanması halinde, ormanların talan edileceği savunuldu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com