Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
"Koalisyon hükümeti zamanında özellikle Merkez Bankasındaki dövizleri siz erittiniz. 23,5 milyar dolar IMF'ye siz borçlandınız. Ayrıca enflasyon canavarını siz meydana getirdiniz. Hatta hükümetin, o zaman müteakip ayın memur maaşlarını ödemek için bütün d

KÜTAHYA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Koalisyon hükümeti zamanında özellikle Merkez Bankasındaki dövizleri siz erittiniz. 23,5 milyar dolar IMF'ye siz borçlandınız. Ayrıca enflasyon canavarını siz meydana getirdiniz. Hatta hükümetin, o zaman müteakip ayın memur maaşlarını ödemek için bütün dünyada çalmadık kapı, 500 milyon dolarcık para istemek için çalmadığı kapı kalmadı. Milliyetçilik bu mu? Allah aşkına milliyetçilik bu mu?" dedi.

Simav ilçesinde, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde konuşan Eroğlu, herkesin, Türkiye'nin son 11 yılda nereden nereye geldiğini mukayese etmesi gerektiğini bildirdi.

AK Parti, ülke yönetiminde iş başına gelmeden önce iflas etmiş bir Türkiye bulunduğunu söyleyen Eroğlu, "22 banka soyulmuş, 231 milyar lira, yani 231 katrilyon bankalar tarafından hortumlanmış. IMF'ye 23,5 milyar dolar borç var. Enflasyon canavarı var" ifadesini kullandı.

O dönem devletin borçlanma faizinin yüzde 63 olduğunu hatırlatan Eroğlu, toplanan vergilerin yüzde 86'sının tamamen faizcilere gittiğini belirtti.

Türk lirasının bol sıfırlı bir para değeri olduğunu anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Çocukluğumuzda 'milyoner' deyince 'Aaa, ne kadar zengin' derdik, 'Ne kadar zengin yahu milyoner.' Ne yapmışlar, 1 milyon lirayla bir tuvalete girer hale getirmişler Türkiye'yi, İtibarımız yok. Bunlar mangalda kül bırakmıyor konuşunca. Tamam da sizin cemaziyelevvelinizi bu millet biliyor. Koalisyon hükümeti zamanında özellikle Merkez Bankasındaki dövizleri siz erittiniz. 23,5 milyar dolar IMF'ye siz borçlandınız. Ayrıca enflasyon canavarını siz meydana getirdiniz. Hatta hükümetin, o zaman müteakip ayın memur maaşlarını ödemek için bütün dünyada çalmadık kapı, 500 milyon dolarcık para istemek için çalmadığı kapı kalmadı. Milliyetçilik bu mu? Allah aşkına milliyetçilik bu mu? Yılda 3 tane gölet yapmak mı? IMF önünde el pençe divan durmak mı? Milliyetçilik şudur; IMF'ye 23,5 milyar dolar borcunu ödersin, başın dik olarak gururla gezersin hatta 5 milyar dolar borç verirsin; milliyetçilik budur. Enflasyon canavarını yok edersin; milliyetçilik budur. Paradan 6 sıfır atarsın, pul değerinde olan parana itibar kazandırırsın, pasaportuna itibar kazandırırsın; milliyetçilik budur. Lafla peynir gemisi yürümez. Böyle lüzumsuz laflar etmesinler. Millet onların cemaziyelevvelini biliyor. Öyle kuru milliyetçilik olmaz."

- "Hortumları kestik, faiz lobisinin belini kırdık"

Türkiye için büyük düşündüklerini söylediklerini anımsatan Eroğlu, büyük hedefleri ve "Kızılelma"sı olmayan milletlerin tarih sahnesinden silineceğini dile getirdi.

Eroğlu, bütün yolların kesiştiği kavşak olan Türkiye'nin, dünyanın en stratejik noktasında yer aldığına dikkati çekerek, burada ayakta kalabilmek için yegane yolun, ekonomisi, savunması, ordusu, eğitimi, sağlığı, barajları ve bütün kurumlarıyla güçlü olmaktan geçtiğini kaydetti.

Merkez Bankasının döviz rezervlerinin kasasını doldurmakla kalmadıklarını, borçları ödediklerini dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

"Zorunlu Tasarruf Fonu 13,5 katrilyon. 'KEY' diye konut edindirmek için para toplamışlar. Simav'a, Kütahya'ya bir tane konut yapabildiler mi? Konut edindirmek için 3,5 katrilyon toplanmış, buharlaşmış, bunları da ödedik. Soyulan bankaların vatandaşlara olan borcunu da ödedik; 231 katrilyon. Bütün bunların yanında bir de doludizgin yatırımlar yapılıyor. Bu kardeşinizin şu an Türkiye'de 4 binden fazla şantiyesi, gece gündüz üç vardiya çalışıyor. Peki ne yaptık? Geçmişle bir mukayese edersek geçmişte Kütahya unutulmuş bir ildi. Kütahyamızı, Simavımızı ilk önce biz hatırladık, bizim hükümetimiz hatırladı. Bakan arkadaşlar bilir, Kütahya'da bir dere ıslahı için iz ödenek, pek çok dere ıslahı için iz ödenek konulmuş. İz ödenek ne, biliyor musunuz? İz ödenek '1 milyon lira ödenek ayrılarak o işin bekletilmesi' demek. 1 milyon lira şimdi ne kadar? 1 lira. Şimdi ben size desem ki biz bugün temel atıyoruz ama 1 lira ödenek ayırıyoruz, 'Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz?' dersiniz ama geçmişte şimdiki parayla 1 lira, geçmişteki parayla 1 milyon lira ile hep işler bekliyordu. Hatta ben bir ara bir gence sordum; 'Sayın Genel Müdürüm iz ödenek diye bir şey var mı?' Şimdi müteahhide ne diyoruz? Yürü yürüyebildiğin kadar. Allah'a şükür devletin parası bol. Çünkü hortumları kestik, faiz lobisinin belini kırdık. Netice itibarıyla iz ödenek diye bir şey yok. Şu anda yıldırım hızıyla işleri bitiriyoruz. Şu ana kadar da Devlet Su İşlerinde (DSİ) tam bin 763 tane dev tesisi bitirdik. Yılda 350-400 tesisi bitiriyoruz. 'Peki bizden önceki hükümet ne yapıyordu' diye sorar mısınız acaba. Bizden önceki hükümette o zaman da DSİ vardı."

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan 140 daireden 9'unun anahtarlarını hak sahiplerine teslim eden Eroğlu, butona basıp DSİ Genel Müdürlüğünce planlanan Kiçir ve Yemişçi göletlerinin temellerini sembolik olarak attı, Söğüt ve Mamak taşkın koruma tesislerinin de açılışlarını gerçekleştirdi.

Törene, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com