Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
"(YSK kararlarının Anayasa Mahkemesine götürüleceği tartışmaları) O mümkün değil ki öyle bir şey yok. Anayasa Mahkemesine gidilecek bireysel bir hak söz konusu değil. Kanunda ve mevzuatta nihai kararın tamamen YSK tarafından verileceği, hükme bağlanmıştır

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - MUSTAFA GÜNGÖR - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarının Anayasa Mahkemesine götürüleceği tartışmalarına ilişkin, "O mümkün değil ki öyle bir şey yok. Anayasa Mahkemesine gidilecek bireysel bir hak söz konusu değil. Kanunda ve mevzuatta nihai kararın tamamen YSK tarafından verileceği, hükme bağlanmıştır. Dolayısıyla bazıları böyle kendi başlarına, birtakım mevzuat uydurmalarına sebep olamaz. Bu aksi takdirde kaosa sebep olur" dedi. 

Bakan Eroğlu, AA muhabirine, 30 Mart'taki Mahalli İdareler Seçimleri, YSK kararlarına yapılan itirazlar ve çözüm sürecinin yerel seçimlere katkısına yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye genelinde vatandaşların AK Parti'den yana görüş bildirdiğini ifade eden Eroğlu, AK Parti'nin her seçimde oylarını artırdığına vurgu yaptı. Genel seçimlerle yerel seçimleri karşılaştırmamak gerektiğine değinen Eroğlu, 2004 ve 2009 yerel seçimleri dikkate alındığında, 30 Mart'taki yerel seçimlerde AK Parti olarak yüzde 46 oranında oy aldıklarını ve partisinin oylarını fevkalade artırdığını dile getirdi.

AK Parti'nin her iki kişiden birinin oyunu aldığını anlatan Eroğlu, girdiği her seçimden oyunu artırarak çıkan başka bir partinin olmadığını söyledi. Bu durumun dünyada emsalinin olmadığını savunan Eroğlu, "Çünkü iktidarda olanlar, rey kaybederler. Vatandaşların birtakım talepleri vardır yerine getirilemez ama milletimiz bilhassa 30 Mart seçimlerinde istikrardan yana tavır koydu. İstikrarın devamı, milli iradenin devamından yana tavır koydu. Biz de inşallah milletin takdirine, teveccühüne layık olmaya çalışacağız. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum" diye konuştu. 

Eroğlu, bazı muhalefet yazar ve çizerlerin 30 Mart'taki seçimleri genel seçimlerle mukayese etmeye çalıştığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: 

"Yüzde 50 beklediklerini ifade ediyorlardı. Ama bizim, yüzde 45-48 bandında oy beklediğimizi Başbakanımız ilan etmişti. Çünkü Mahalli İdareler Seçimleri'nde bazen adayların isabetli olup olmaması veya akrabalık bağları, küçük yerlerdeki birtakım diğer yakınlıklar, diyaloglar da etkili oluyor. Dolayısıyla genel seçimler gibi olmuyor. Eğer bir parti, mahalli idareler seçimlerinde yüzde 46 oy almışsa, genel seçimlerde bu en az, yüzde 52-53 manasına gelir ki AK Parti gerçekten her halükarda oy oranını yüzde 50'nin üzerine taşımış demektir."

 

-"AK Parti'nin anlayışı, adil bir şekilde herkese hizmet götürmektir"

 

Afyonkarahisar'da, seçimlerde AK Parti'nin destan yazdığına vurgu yapan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Nüfus olarak bakıldığında biz 58 belediyenin 37'sini aldık ama bizimkiler hep büyük belediyeler. Belediyelerin nüfusunu topladığınız zaman, şu anda kazanılan belediyelerin yüzde 76.3'ü AK Partili belediyeler. Bu bakımdan bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Biz tabii Afyonkarahisar'ın ve milletimizin bakanı olduğumuz için herkese hizmet ediyoruz. Seçimlerden sonra AK Parti'nin anlayışı adil bir şekilde herkese hizmet götürmektir. Bunu zaten 11 yıllık iktidar döneminde ispat etmiş bir partiyiz. Ayrım gözetmedik. Ben geçmişten çok iyi biliyorum kendi yandaş belediyelerine, afet olmadığı halde afet kanuna isnat ederek fazla para gönderdikleri, başka il ve ilçelerin haklarından keserek onlara para gönderdiklerini biliyorum. Bunları yaptılar ama biz asla bunu yamadık. Nüfusa göre hakkı neyse onu tamamen belediyelere gönderdik. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum."

 

- "YSK'nın kararları kesindir, başka itiraz merci yoktur"

 

YSK'nın kararlarının kesin olduğunu ve başka itiraz merci olmadığını açıklayan Eroğlu, bunun da kanunda açık bir şekilde belirtildiğini vurgulayarak, şunları söyledi: 

"Bazıları, 'Yok, bunu falanca yere taşıyacağız' diyor. Ya bu anayasa da ve kanunda çok sarih. Lütfen kanunları bir okurlarsa, bunun böyle olduğunu görecekler. Aksi takdirde kaos olur. Neticede YSK, Türkiye'de yıllardan beri seçimleri çok iyi şekilde yönetti ve isabetli kararlar verdi. YSK'nın aldığı bütün kararlar, nihai olduğu için itiraz edilemeyeceği, başka bir merciye götürülmesinin de kanunen mümkün olmadığı biliniyor."

YSK kararlarının Anayasa Mahkemesine götürüleceği tartışmalarıyla ilgili Eroğlu, açıklamasında şunları kaydetti: 

"O mümkün değil ki öyle bir şey yok. Anayasa Mahkemesine gidilecek bireysel bir hak söz konusu değil. Kanunda ve mevzuatta nihai kararın tamamen YSK tarafından verileceği, hükme bağlanmıştır. Dolayısıyla bazıları böyle kendi başlarına, birtakım mevzuat uydurmalarına sebep olamaz. Bu aksi takdirde kaosa sebep olur. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Herkes mevzuata, hukuka ve kanuna uygun olarak hareket etmesi lazım. En azından kanunları okuyarak bir bilgili şekilde ortaya çıkması gerekir. Dolayısıyla bunun başka bir yere götürülmesi söz konusu değildir. Yok 'Anayasa Mahkemesine gideceğiz', yok 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğiz'. Böyle bir şey dünyada yok, kusura bakmasınlar çünkü bizim kanunlarımızda, bizim mevzuatımızda YSK'nın verdiği karar kesindir. Hiçbir itiraz hakkı, idare mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi, tartışılması dahi söz konusu değildir. Bu son derece açıktır. Bunu hukukçuların hepsi bilir." 

 

-"Çözüm süreci, seçim sürecinde de faydalı oldu"

 

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Eroğlu, "Türkiye'yi sürekli geziyorum. Son 3 ayda ise hep arazide oldum ve çok acil işlerin dışında Ankara'ya gidemedim. Türkiye'yi gezdiğimiz zaman şunu gördük, vatandaş, huzur ortamını özlemiş. Bunun tadını aldı, dolayısıyla bu çözüm süreci dediğimiz sürece, herkes taraftar. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimiz pekiştikçe daha da kuvvetli oluruz. Düşmanların oyunlarına gelmemek gerekir. Birlik, beraberlik olursa, Türkiye daha da kalkınır, halkımızın refah seviyesi daha da artar, halkımız daha huzur içinde olur" ifadelerini kullandı. 

Bakan Eroğlu, 77 milyon milletin yüzde 85'inin, başlangıçta, çözüm sürecine taraftar olduğu yönünde görüş bildirdiğini anımsatarak, şunları bildirdi: 

"Bu çözüm sürecinin faydalarını gördükten sonra, şu anda anket yapılsa tahmin ediyorum halkımızın yüzde 95'i, 'Gerçekten çözüm süreci çok isabetli oldu' diyecektir. Başbakanımızın başlattığı milli birlik, kardeşlik projesi havasının teneffüs edilmesi, huzur ikliminin her yerde yaygınlaşması çok faydalı oldu. Şimdi gidin Cudi Dağı'nda şurada burada piknik yapabilirsiniz. Tunceli'ye gidin bizim barajların göl alanlarında plajlar kuruldu. Bunlar Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin açık bir göstergesi. Yani terörle hiçbir yere varılmaz. Terör büyük bir beladır. Bu beladan çözüm süreci ile kurtulmuş olduk. İnşallah vatandaş da bu çözüm sürecinin lezzetini, tadını, huzurunu aldığı için buna vatandaşlarımız destek verecektir. Dolaysıyla seçim sürecinde de faydalı oldu. Seçimlerin demokratik bir hava içerisinde gerçekleşmesini sağladı."

 

-"AA, seçimlerde büyük bir görev üstlendi"

 

Anadolu Ajansı'nın (AA) seçimlerde büyük bir görev üstlendiğini bildiren Eroğlu, "Anadolu Ajansı gerçekten güzel bir çalışma yaptı. Ben takdir ettim. Gerçekten objektif, şeffaf bir habercilikle haberleri çok doğru şekilde aktardı" dedi.

"Muhalefet bundan neden rahatsız oldu anlamakta zorlanıyorum" diyen Eroğlu, şöyle devam etti: 

"Onlar istiyor ki 'tarafgirane yayın yapsın'. Kendi yandaş medyası istikametinde yayın yapsın istiyor ama Anadolu Ajansı, ciddiyet içinde, gerçekten kendisinin tarihi misyonu çerçevesinde güzel haberler üretti. Anadolu Ajansı, yanlış haber vermedi. Seçimlerde de isabet kaydetti. Neticede bu arkadaşlar bir devlet ciddiyeti içinde çalıştılar. O bakımdan ben bütün Anadolu Ajansı çalışanlarını, Yönetim Kurulu Başkanı'nı (Genel Müdür Kemal Öztürk) tebrik ediyorum. Bu aynı zamanda Anadolu Ajansı için de büyük bir tecrübe vesilesi oldu. Tebrik ederim. İnşallah önümüzdeki seçimlerde çok daha başarılı olacaklarına ben yürekten inanıyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com