Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar'da:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisarda:
"Bütün şehirlerimizde suyumuz var, bir sıkıntı yok. Sulama suyunda da bir sıkıntı yok. Allah nasip ederse yeteri kadar sulama suyu veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Sulama için barajımız da göletimiz de var"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bütün şehirlerimizde suyumuz var, bir sıkıntı yok. Sulama suyunda da bir sıkıntı yok. Allah nasip ederse yeteri kadar sulama suyu veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Sulama için barajımız da göletimiz de var" dedi. 

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar ziyaretleri kapsamında Milli Birlik ve Kurtuluş caddeleri üzerindeki iki iş yerinin açılışını yaptı. Açılış törenlerinin ardından esnaf ziyareti gerçekleştiren Eroğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Bir gazetecinin, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın "Türkiye'de kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının bir yılda 20 metreküp azaldığı" yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, Türkiye'de bazen 7 yılda bir yağışlarda azalmanın olduğunu, sonrasında ise yağışların yeniden arttığını ifade etti. 

"Kişi başına düşen su miktarının önemi yok. Önemli olan suyu tutacak, onu ziraatta, sulamada, içme suyunda, sanayide kullanabilecek tesisler yapmak" diyen Eroğlu, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmamasına rağmen muazzam barajlar, göletler, sulama tesisleri, içme suyu arıtma tesisleri kurduklarını belirtti. Eroğlu, bunun yanında şehirlerde şebeke suyunun kaybolmasına neden olacak unsurları ortadan kaldırarak yeni şebeke borularının döşendiğini kaydetti. 

- "Şehirlerde yağmur yağarken, su sıkıntısı vardı"

Dünyada kuraklık varken Türkiye'de su sıkıntısı olmadığına dikkati çeken Eroğlu, şöyle devam etti:

"Çünkü biz tesisler yaptık. Şu anda ziraatçılara en büyük desteği Orman ve Su İşleri Bakanlığımız veriyor. 'Bin Günde Bin Gölet ve Sulama' projesini bu sene tamamen bitiriyoruz. Bu bir dünya rekorudur. Dolayısıyla mühim olan, yağışlı zamanlarda suyu biriktirip, su ihtiyacının çok fazla olduğu yaz aylarında onu vatandaşlarımıza içme suyu olarak, sulama suyu olarak, sanayi suyu olarak verebiliyorsak mesele yok. Özellikle şehirlerde yağmur yağarken, su sıkıntısı vardı. Neden, çünkü tesis yoktu. Ama biz şimdi 76 şehirde su sıkıntısını giderecek olan dev tesisleri inşa ettik, vatandaşımızın 30-40 yıl sonrası ihtiyacını karşılayacak tesisleri kurduk."

Afyonkarahisar'da daha önce barajın olmadığını anımsatan Eroğlu, Düzağaç-Akdeğirmen Barajı'nı yaparak kentin 2060 yılına kadar, 750 bin kişiye yetecek kadar suyu hazır hale getirdiklerini vurguladı.

Barajlarda suyun bulunduğunu ve su sıkıntısı kalmadığını dile getiren Eroğlu, şunları bildirdi:

"Eğer biz bu tesisleri yapmasaydık İzmir susuz kalacaktı. Aydın, Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Siirt gibi pek çok şehir susuz kalacaktı ama şu anda oralarda suyumuz var. Bütün şehirlerimizde suyumuz var, bir sıkıntı yok. Sulama suyunda da bir sıkıntı yok. Allah nasip ederse yeteri kadar sulama suyu veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Sulama için barajımız da göletimiz de var."

 Önümüzdeki haftada yeni yağışların geleceğini bildiren Eroğlu, "Yağışlar geliyor. Bütün Türkiye'yi kısım kısım tarayacak olan yeni yağışlar gelecek. Cenab-ı Allah yardım ediyor. O bakımdan biz de çalışıyoruz ama Cenab-ı Allah'a güveniyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com