Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar'da:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisarda:
"(Adana'da yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında 6 polisin tutuklanması) Herkesin vazifesini doğru dürüst yapması lazım. Her teşkilatta yanlış yapanlar olabilir. Devlete bir prensip var, 'polis ancak amirinden emir alır'. Her kurumda kim yan

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adana'da yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında 6 polisin tutuklanmasına ilişkin, "Herkesin vazifesini doğru dürüst yapması lazım. Her teşkilatta yanlış yapanlar olabilir. Devlete bir prensip var, 'polis ancak amirinden emir alır'. Her kurumda kim yanlış yapıyorsa bunun cezasını görür, görmelidir. Aksi takdirde devlet, devlet olmaktan çıkar. O bakımdan bunların gereği yapılacaktır" dedi.

Bakan Eroğlu, bir dizi ziyaret ve programlara katılmak için geldiği Afyonkarahisar'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, Adana'da yasa dışı dinlemelere yönelik soruşturma kapsamında 6 polisin tutuklanmasına yönelik sorusuna Eroğlu, "Bir defa, herkes vazifesini doğru dürüst yapması lazım. Her teşkilatta yanlış yapanlar olabilir. Devlete bir prensip var, 'polis ancak amirinden emir alır'. Devletin kanunlarına, mevzuatına uygun işler yapması lazım. Her kurumda kim yanlış yapıyorsa bunun cezasını görür, görmelidir. Aksi takdirde devlet, devlet olmaktan çıkar. O bakımdan bunların gereği yapılacaktır" yanıtını verdi. 

Birtakım usulsüzlük, sahtekarlık yaparak, birtakım dinlemeler yapılmasının devletten emir alınacağı yerde başka yerlerden emir alınmasının kabul edilir bir tarafının olmadığını söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bunların kesinlikle gereği yapılacaktır. Cezasız kalmaz, bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Herkes işini yapması lazım, dosdoğru, kanun doğrultusunda. Herkes 'devletin emrinde', kusura bakmayın. Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunları var. Herkes kanuna, mevzuata uygun hareket etmesi lazım. Başka yerlerden, birtakım istihbarat örgütlerinden, yurtdışından emir alarak, birtakım ağabeylerden talimat alarak, böyle bir şey olamaz. Asla buna müsaade edemeyiz. Bunu şey yapanlar ayaklarını denk alsınlar, yanlış yapmışlarsa yakalanır, bunların cezası verilecektir, bu böyledir."

 

-"Tasfiye diye bir şey yok, cezası olanın, cezası verilecek"

 

Aynı gazetecinin "Tasfiye devam edecek mi?" sorusuna da Eroğlu, şöyle konuştu: 

"Tasfiye diye bir şey yok, cezası olanın, cezası verilecek. Nereden çıkıyor tasfiye. Eğer suçlu varsa, devlet gereğini yapacaktır. Devlet güçlüdür. Hiçbir şekilde paralel devlete asla müsaade edilemez. Devletin köklü bir geleneği var. Herkes ona göre ayağını denk alsın, kusura bakma, bunun için gereği neyse hükümetimiz hukuk çerçevesinde yapacaktır."

 

- "Hukuka aykırı, kanuna aykırı işler yapan kim olursa olsun, bunlar yakalanır ve cezalandırılır"

 

Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın paralel yapıya yönelik çalışmalar yapılacağını ve bu konuda da talimatlar verildiğini söylediğini hatırlatarak, neler yapılacağını sorması üzerine Eroğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Devletin bir mekanizması var, biz bunu hukuk çerçevesinde yapacağız. Hukuka aykırı, kanuna aykırı işler yapan kim olursa olsun, bunlar yakalanır ve cezalandırılır. Bu çerçevede söylediğimiz budur yani. Hiç kimse kanun dışında birtakım hareketlere, tevessül edemez. Başkanlarına, yurtdışındaki istihbarat örgütlerine, teşkilatlarına bilgi aktaramaz. Ülkenin aleyhine birtakım hareketlere, devletten maaş alıp üstelik kendi aleyhine birtakım teşebbüslerde bulunamaz. Bunun gereği yapılacaktır. Yapılıyor da zaten. Yapacağız, yapacağımızı söylüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti çok güçlüdür, bunu böyle birtakım yapılarla ele geçirmek mümkün değildir. Bunu herkes böyle bilsin, bu konuda kararlı olduğumuzu da ifade ediyorum. Şunu da belirteyim, burada kastettiğimiz üst düzeyde bu numaraları çevirenlerdir. Bazı dış bağlantıları sağlayanlar. Onlara alet olanları kastediyoruz. Samimi insanlar var, onlar sadece 'faydalı olalım, gençlerimiz yetişsin' diye çaba gösteriyor. Onlar istisna, onlar zaten taban. Biz onları ayırt ediyoruz. Üstte, bu organizasyonu, çirkin yapılanmayı yapan, teşebbüs eden insanlardan bahsediyoruz. Tabanla bizim bir alakamız yok."

 

- Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırı

 

Başka bir gazetecinin Kılıçdaroğlu'na yönelik yumruklu saldırıya ilişkin sorusuna Eroğlu, saldırıyı kınadığını ve çok çirkin bir saldırı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Biz zaten bunu lanetledik. Doğru değildir. Zorbalıkla, hele bir genel başkana, ana muhalefet partisi genel başkanına, bu şekilde kim olursa olsun saldırıda bulunması asla kabul edilemez. Çok çirkin bir davranıştır. Bunu telin ettik, lanetledik, asla doğru değildir. Demokrasilerde bu kabul edilemez. Dolayısıyla Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun diyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com