Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisar'da:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Afyonkarahisarda:
"(Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesi) Bu tür kredi notu değerlendirmeleri doğru değil. Bunun da yeniden ele alınması lazım. Gerçekten objektif şekilde değerlendirme yapan kredi derecelendirme kurumlarına ihtiyaç var. Bazen kararlar siyasi

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesine ilişkin, "Bu tür kredi notu değerlendirmeleri doğru değil. Bunun da yeniden ele alınması lazım. Gerçekten objektif şekilde değerlendirme yapan kredi derecelendirme kurumlarına ihtiyaç var. Bazen kararlar siyasi oluyor. Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyenler var. Türkiye büyüyor, gelişiyor, daha da gelişecek" dedi. 

Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar ziyareti kapsamında geldiği Hocalar ilçesinde, 30 Mart'taki Mahalli İdareler Seçimleri'nde partisinden belediye başkanlığını kazanan Ali Arslan'ı tebrik etti. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Hocalar'a yapılan yatırımlar hakkında bilgi vererek, Belediye Başkanı Arslan'ın da projelerine destek vereceğini bildirdi. Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade eden Eroğlu, destek veren ilçe halkına teşekkür ederek, Hocalar'ı çiçek gibi yapacaklarını kaydetti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, bir gazetecinin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin devlet tahvili kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirdiğini ve bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine, bu tür kuruluşların değerlendirmelerinin objektif olması gerektiğini söyledi.

"Maalesef Avrupa'da pek çok ülkede ekonomik kriz varken onların kredi notunu düşürmüyorlar, iflas etmiş ülkeler var. Ama Türkiye'nin kredi notuyla ilgili maalesef menfi, objektif olmayan değerlendirmeler var. Bunun mutlaka objektif olması gerekir" diyen Eroğlu, dünyada kriz varken Türkiye'de geçen sene 4.4'lük bir büyümenin gerçekleştiğine dikkati çekti. 

Türkiye'de kararlı bir yönetim, siyasi bir istikrar bulunduğunu ve ekonomisinin de son derece güçlü olduğunu belirten Eroğlu, "Dolayısıyla bu tür kredi notu değerlendirmeleri doğru değil. Bunun da yeniden ele alınması lazım. Gerçekten objektif şekilde değerlendirme yapan kredi derecelendirme kurumlarına ihtiyaç var. Bazen kararlar siyasi oluyor. Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyenler var. Türkiye büyüyor, gelişiyor, daha da gelişecek" diye konuştu. 

Gelecek 5 yılda Türkiye'nin büyük hedeflerinin olduğuna değinen Eroğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin 2023'e kadar büyük hedefleri var. Bunları yakalayacağız. Ama onların kredi notuna rağmen daha geçen gün dünyanın her tarafından yatırımcılar geldi. Türkiye'ye yatırım yapmak istediklerini ifade ettiler. Dolayısıyla Türkiye'nin yükselişini kimse engelleyemez. Kredi notu değerlendirmesini düşük tutarak, bu şekilde önlemek de mümkün değil. Yatırımcılar, özellikle dışarıdan gelecek yatırımcı kuruluşların bu konuda bilgisi var."

 

-Ermeni iddiaları

 

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarının hatırlatılarak, görüşlerinin sorulması üzerine Eroğlu, "Bunlara tarihçiler karar vermesi gerekirken bu şekilde birtakım yerlerde, meclislerin karar vermesi, doğrusu akıl almaz bir şeydir. Dolayısıyla Amerika'daki senatonun veya Obama'nın bu konuda hassas davranacağına ben yürekten inanıyorum. Maalesef her sene bu gündeme geliyor" yanıtını verdi.

"Ermeni'lerin yaptıklarını, aşağı yukarı 1 milyondan fazla vatandaşımızı katlettiklerini, büyük bir Ermeni mezaliminin uygulandığını kimse dikkate almıyor" açıklamasında bulunan Eroğlu, iddiaların, tarihçiler tarafından ele alınması ve incelenmesi gereken bir husus olduğunu vurguladı.

Bu konuda tarihçilerin karar vermesi gerektiğine dikkati çeken Eroğlu, şöyle devam etti:

"Arşivlerimiz açık diye söyledik. Buna ilim adamları, tarihçiler karar vermesi lazım. Yoksa dünyada, bu şekilde siyasiler karar verirse, doğrusu çok yanlış kararlar olur. Bu bakımdan bu kararı uygun görmüyorum. İnşallah Amerika'nın üst yönetimi bunu dikkate alır. 1915'in 100. yılı, 2015'e denk geliyor. Çanakkale destanın yazıldığı o tarihe de biz hazırlık yapıyoruz. Bize de düşen şu, Ermeniler'in bu iddialarına karşı gerçekten ilim adamlarımızın mutlaka ortaya çıkıp bu tezlerini ortaya koymaları lazım. Bu konuda da gayret oluyor ama biraz daha gayretlerin hızlanması kanaatindeyim."

 

-Bakan Eroğlu'nun konvoyunda kaza

 

Daha sonra Sandıklı ilçesine hareket den Bakan Eroğlu'nun konvoyunda kaza meydana geldi.

Afyonkarahisar Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Durgun'un içinde bulunduğu 03 A 2046 resmi plakalı otomobil, Sandıklı-Hocalar karayolunun 8. kilometresindeki Gürsu köyü yakınlarında, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda, şarampole savruldu. Kaza sonrası araçta hasar oluştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com