Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Balıkesir'de:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Balıkesirde:
''Merkez Bankasının kasasını doldurduk, IMF bile hayret etti. 'Dünyada kriz var bize 5 milyar dolar borç verin' dediler. 70 sente muhtaç Türkiye'den IMF'ye 5 milyar dolar verir hale geldik''

BALIKESİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ''Merkez Bankasının kasasını doldurduk, IMF bile hayret etti. 'Dünyada kriz var bize 5 milyar dolar borç verin' dediler. 70 sente muhtaç Türkiye'den IMF’ye 5 milyar dolar verir hale geldik'' dedi.

Eroğlu, AK Parti Manyas İlçe Teşkilatınca Belediye Çok Amaçlı Toplantı Salonu'nda düzenlenen seçim toplantısında, Balıkesir'e eli boş gelmediklerini, müjdelerle geldiklerini belirterek, daha önce verdikleri sözleri yerine getirdiklerini, yatırımların tamamlandığını söyledi.

 Yeni temeller atacaklarını, Balıkesir'de tarım anlamında sulanmadık toprak bırakmayacaklarını ifade eden Eroğlu, Balıkesir'e yine heybesi dolu geldiğini anlattı. Geçen yılın ağustos ayının sonunda geldiğinde 36 müjde verdiğini anımsatan Eroğlu, "Bu gelişte 9 müjde daha veriyoruz. 8 ayda 45 müjdeyle Balıkesir'e geldik. Bunların toplam yatırım maliyeti 562 milyon lira" diye konuştu.

Hükümet olarak Balıkesir'i çok sevdiklerini vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Başbakanımız en büyük yatırımları Balıkesir'e verdi. Balıkesir, Balıkesir olalı böyle yatırım almadı. 11 yılda 10,3 milyar lira yatırım yapmışız. Bunların 1 milyardan fazlası bakanlığıma ait yatırımlar. 13 baraj ve gölet yaptık. 322 bin dekar araziyi suladık, içme suyu sorununu çözdük. Ağaçlandırmada destan yazdık. 57 milyon fidan diktik. Badem, ceviz, fıstık çamı dikip vatandaşlara kurayla dağıtıyoruz. 3 yıl bakımı, masrafları bakanlığa ait olacak, sonra geliri vatandaşın olacak. Her şey millet için."

Bakan Eroğlu, Balıkesir'e ne kadar baraj, gölet ve sulama tesisi ihtiyacı varsa inşa edeceklerini belirterek, kenti ve ilçelerini çiçek gibi yapacaklarını söyledi.

Manyas'taki sol sahil projelerinin bittiğini dile getiren Eroğlu, "Seçimlerden sonra haziranda temelini atacağız. Toplulaştırmaları biz yapıyoruz. Bu konuda bir sıkıntı olursa çözülecek. Şikayetiniz varsa bana iletebilirsiniz. Biz adaletsizlik yapmayız, yapanın da cezasını veririz. Pazartesi günü burada yeterli eleman bulunmazsa bana söyleyin, müteahhidi kulağından tutar atarım ben" diye konuştu.

En büyük yatırımı Manyas'a yaptıklarını vurgulayan Eroğlu, Manyas civarında yapacakları yatırımın yaklaşık 800 milyon lira olduğunu bildirdi.

Manyas ve civarındaki araziler sulandığı zaman dekar başına 350 ile 400 lira ilave vatandaşın cebine para gireceğini belirten Eroğlu, "Pamukçu beldesinin sulamasını yaptık. Merak ettim. Sulamadan önce durumu neydi, sulamadan sonra ne oldu? Sulama geldikten sonra evlerin şekli değişmiş. Eskiden düz çatı vardı, villa tipi evler yapılmış. Evlere, çamaşır ve bulaşık makineleri alınmış" ifadesini kullandı.

- ''IMF memuru, geldiğinde devlet başkanı gibi karşılanırdı''

Eroğlu, kendilerinden önceki koalisyon hükümetinin, DSİ ile 3,5 yılda sadece 9 tesis açtığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Yılda 3 tesis açılabilmiş. Aynı kurum... 'At binicisine göre kişner' diye söz var. Biz yılda 350-400 tesis açıyoruz. Temel atarken açılış tarihi, saatini veriyoruz. Dere ıslahı 25, göletler 30 ve barajlar 41 yıldan önce bitmiyordu. Bizler çok iyi çalışarak müteahhitlerin parasını vererek, zamanla yarışıyoruz. İz ödenekle bekliyordu yatırımlar. 1 lira ile yatırım programı devam ediyordu. Şimdi ise 'devletin parası bol işi bitirin' diyoruz, yatırımlarımız sürüyor. Bu para nereden geliyor? Haliç'te Bizans hazinelerini bulup kullanmıyoruz ya da gökten dolar, para yağmıyor. Bizden önceki hükümetler borçlanıyordu. IMF'ye 23,5 milyar dolar borç yapmışlar. Geçmiş dönemlerde IMF memuru, geldiğinde devlet başkanı gibi karşılanır, her türlü şartını kabul ettirirdi. Bu gerçekten gururumuza dokunuyordu. Şimdi bunu yapabiliyor mu?"

- ''Merkez Bankasının kasasını doldurduk''

Türkiye'nin IMF olmadan yoluna devam ettiğini belirten Eroğlu, 23,5 milyar dolar borcu ödediklerini, üzerine 5 milyar dolar borç verdiklerini söyledi. Zorunlu tasarruf adı altında toplanan 13,5 milyar lira ile 3,5 milyar lirayı bulan KEY ödemelerini de vatandaşa ödediklerini anımsatan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Devletin millete borcu olmaz. Büyük devlete bu yakışmaz. Bizden önce kaç banka battı, 22 banka. Bu bankalara vatandaşın yatırdığı paralar ne oldu? Vatandaş gitmiş, parasını İmar Bankasına yatırmış. O da hortumlamış dışarı kaçmış, Paris'te keyif çatıyor. 8,5 milyar dolar, vatandaşa parasını ödedik. Vatandaşın suçu yok. 22 bankanın devlete borcunun bugünkü değeri, ödediğimiz para 231 milyar lira. Merkez Bankasının kasasını doldurduk, IMF bile hayret etti. 'Dünyada kriz var bize 5 milyar dolar borç verin' dediler. 70 sente muhtaç Türkiye'den IMF'ye 5 milyar dolar verir hale geldik. Meydanlarda konuşuyorlar. Bunların meydanlarda konuşma hakkı yok. 8 liraya satılan ilacı geçmişte 48 milyona, 9 milyona satılan antibiyotiği 63 milyona nasıl sattın? İlaç soygunu, banka hortumlamalar. Bunların geçmişini çok iyi bilirim."

- ''Vatandaş kendisini saf sananı sandığa gömer''

Zamanında İSKİ soygunu yapıldığını ifade eden Eroğlu, "Bunlar vatandaşı saf sanıyor. Vatandaş kendisini saf sananı sandığa gömer. Bütün hortumları biz kestik. Bu paralar nereden geliyor? Paralar sizin paranız, gökten yağmıyor. Geçmişte toplanan paraların vergilerin yüzde 86’sı faiz ödemesi olarak gidiyordu. Öyle soygun çarkı kurmuşlar ki. Devlet borçlanması yüzde 63 faizle yapılıyordu" dedi.

Eroğlu, Edirne'den Kars'a 76 ilde içme suyu problemini 2050'ye kadar çözdüklerini anlatarak, yatırımlarının süreceğini söyledi.

Balıkesir'de yaptırılan Ardıçtepe Barajı'na değinen Eroğlu, "Yıllarca her gelen bu barajın yapılacağını söylemiş ama olmamış. Oradaki vatandaşların birçoğu yapamazsınız diyor. Biri 'yaparsanız kendimi şu ağaca asarım', diğer bir kişi ise 'yaparsanız Edip beyi (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Edip Uğur) sırtıma alıp, anırarak gezdireceğim' demiş. Şimdi adamları telaş aldı. Ben de dalı keselim dedim. Edip beyi de razı ettik. Kahve içinde teşekkür etsin yeter dedik" diye konuştu.

Eroğlu, AK Parti dışında kimsenin Balıkesir'e çivi çakamayacağını belirterek, "Bugüne kadar biz yaptık bundan sonra da biz yapacağız. Büyükşehir olmasına diğer partiler karşı çıktı istemediler. Şehirde ne varsa köylerde de olsun istedik. Peki şimdi hangi yüzle oy istiyorlar. Yağma yok istemiyordun o zaman büyükşehir belediye başkan adayına oy isteme hakkın var mı?" ifadesini kullandı.

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Edip Uğur ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com