Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Bilecik'te:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Bilecikte:
"Bozuk orman alanlarını vatandaşa veriyoruz ve parselliyoruz. ​Sonra bu parselleri hane başına kaç fidan düşüyorsa ceviz, badem, şimdi narı da açtık. Bunları diktikten sonra 3 yıl bakımını yapıyoruz, bütün masrafları orman teşkilatımıza, geliri tamamen va

BİLECİK (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bozuk orman alanlarını vatandaşa veriyoruz ve parselliyoruz. ​Sonra bu parselleri hane başına kaç fidan düşüyorsa ceviz, badem, şimdi narı da açtık. Bunları diktikten sonra 3 yıl bakımını yapıyoruz, bütün masrafları orman teşkilatımıza, geliri tamamen vatandaşa ait olacak. Böylece çok daha güzel verim alınıyor. Neticede orman köylerinin bu sene destek miktarını artıracağız" dedi. 

Eroğlu, bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Bilecik'te Valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Bilecik'e gelirken eli boş gelmediğini ve kente her gelişinde müjdeler verdiğini anlattı.

Bu seferki gelişinde de 10 müjdeyle geldiklerini ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Dolayısıyla son 6 ayda Bilecik'e 30 müjde verildi. Bunlar gerçekten çok önemli. Sulama tesisleri, dere ıslahları var, bunları yapacağız. Orman teşkilatımızın gerçekten yeni bir anlayışla orman köylülerine faydalı olmak için yeni bir çalışma yapıyoruz. O da şudur, zaten burası Şeyh Edebali'nin diyarı. Dolayısıyla bizim mantığımızda 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' mantığı var. Bu yüzden ormanlarla ilgili yeni bir anlayışı başlattık. Bilhassa bozuk orman alanlarını vatandaşa veriyoruz ve parselliyoruz. Sonra bu parselleri hane başına kaç fidan düşüyorsa 80 -100 tane diyelim ceviz, badem, şimdi narı da açtık. Bu da büyük bir müjde. Çünkü dünyanın en güzel narı, İnhisar'da yetişiyor. Dolayısıyla narı da artık orman ağacı kabul ettik. Bunları diktikten sonra 3 yıl bakımını yapıyoruz, bütün masrafları orman teşkilatımıza ait, geliri tamamen vatandaşa ait olacak. Parselleri kura çekerek tahsis belgesini veriyoruz. Bu, gerçekten çok muhteşem. Hem ormanlara sahip çıkılması açısından hem bakım açısından hem de kırsal kalkınma açısından fevkalade önemli bir adım. İlk defa bu işlemi başlattık."

 

- "Bu yıl orman köylerinin destek miktarını artıracağız"

 

Önceki yıllarda yapılan birçok yanlışlıktan dönüldüğünü ve yeni çalışmalar neticesinde vatandaşa aile başına yılda yaklaşık 8 ila 10 bin lira ek gelir sağlandığını anlatan Eroğlu, "Eskiden bir yanlış yapılıyordu, bunu köy tüzel kişiliğine veriyorduk ama şu bardağı 40 kişi taşısa, bardak yolda kırılıyor. Dolayısıyla biz artık sahiplenme, herkesin yeri belli. Böylece çok daha güzel verim alınıyor. Yılda bu şekilde dağıttığımız alanlarda aile başına yaklaşık 8 ila 10 bin lira yani ayda neredeyse bin liraya yakın ilave gelir elde ediyor ki bu fevkalade önemli. Neticede orman köylerinin bu sene destek miktarını artıracağız" ifadelerini kullandı.

Bilecik'in ulaşım sıkıntısı sebebiyle doğal ve tabi güzelliklerinin hiç kimsenin farkında olmadığına dikkati çeken Eroğlu, ulaşım alanında yapılan yatırımlar sayesinde Bilecik'in tanıtımının da sağlanacağını aktardı.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın başarılı bir belediyecilik anlayışına sahip olduğunu dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti: 

"Hakikaten belediye başkanımız, Bilecik daha önce köy gibiydi. Belediye Başkanımız Selim Yağcı beyefendi çok çalıştı. 100 civarında park bahçe yapıldı. Tahmin ediyorum şu anda başkanımın yaptığı yatırımların sayısı 100'ü aşkın. Engelsiz ulaşımda gerçekten en ileri noktaya geldi. Engelli vatandaşlarımızın problemlerini çözmede Bilecik, en önce gelen illerimizden birisi. Engebeli arazisine rağmen, zoru başardı. 16 projesi var. En çalışkan başkanlar arasında kendisini görüyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com