Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmir'de

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İzmirde
Eroğlu: "120 kilometreyle Türkiye’nin en uzun isale hattını yapıyoruz. Neden, çünkü İzmir’i susuz bırakamayız. İnşallah İzmirliler bunu anlar"

İZMİR (AA) – Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptıkları yatırımlarla İzmir'deki susuzluk sorununu bitirdiklerini belirterek, "120 kilometreyle Türkiye’nin en uzun isale hattını yapıyoruz. Neden, çünkü İzmir’i susuz bırakamayız. İnşallah İzmirliler bunu anlar" dedi.

Bayındır ilçesinde toplu açılış ve temel atma törenine katılan Bakan Eroğlu, bugün İzmir’de toplam 271 milyon liralık 7 açılış ve 14 temel atma törenini gerçekleştireceklerini, İzmir’e son 10 ayda toplam 69 proje müjdesi verdiklerini, bunların toplam bedelinin ise 1 milyar 81 milyon lirayı bulduğunu anlattı.

Eroğlu, “İzmir’e ne yapılsa azdır. Biz sözümüzün eriyiz, ne söz vermişsek yaparız, laf üretmiyoruz, iş ve hizmet üretiyoruz. Bugün toplam 271 milyon liralık 7 tesisin açılışını ve 14 tesisin temel atma törenini bir seferde İzmir’e kazandırıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yılda yaptığı yatırımın 2 katını yarım günde yapıyoruz. Farkımız bu, çünkü biz laf üretmiyoruz” diye konuştu.

Küçük Menderes Havzası’na 2003 yılı öncesi tek bir gölet, baraj ve sulama yatırımının yapılmadığını anlatan Eroğlu, bu yatırımların faiz lobisinin hortumlarının kesilmesi sonucu yapılabildiğini ifade etti.

AK Parti iktidarı döneminde Merkez Bankası’nın boşalan kasasının yeniden dolduğunu, IMF’ye olan borcun bittiğini, üstüne 5 milyar dolar borç verecek duruma gelindiğini kaydeden Eroğlu, DSİ’nin ülke genelinde 268’i baraj, bin 763 dev projeyi hizmete sunduğunu belirtti.

Eroğlu, şöyle konuştu:

“Bizim getirdiğimiz su olmasaydı İzmir dahi bugün susuzdu. Başbakanımız bana talimat verdi, ‘Veysel Hoca, İzmir’i de susuzluktan kurtar’ dedi. Biz hemen Gördes Barajı’nı yıldırım hızıyla inşa ettik. Oradan tam 100,5 kilometre uzunluğunda 2 metre çapında dev isale hattıyla İzmir’e suyu getiriverdik. 100,5 kilometreden sonra 20 kilometre hat daha yapamadılar. ‘Bunlar yapamadı, biz yaparız’ dedik. Temelini atıyoruz. 120 kilometreyle Türkiye’nin en uzun isale hattını yapıyoruz. Neden, çünkü İzmir’i susuz bırakamayız, inşallah İzmirliler bunu anlar.

Bu yatırımlarla İzmir’in, hiç merak etmeyin, 2050 yılına kadar suyu var. Aydın’a da İkizdere Barajını yaptık. Aydın’da bir aday konuşuyor, ‘Aydın’a suyu biz getirdik’ diyor. Ne getirmesi? Aydın pislikten geçilmiyordu, barajı, içme suyunu, isale hattını, arıtma tesisini biz yaptık. Kim, ne yaptı bunu çok iyi biliniz.”  

- Orman yatırımları

Bakanlığın sulamanın yanında fidan dikimine verdiği öneme de dikkati çeken Eroğlu, 3 milyardan fazla fidan dikerek dünyada orman varlığını artırabilen ender ülkeler arasına girdiklerini dile getirdi.

Son olarak orman köylülerine yönelik önemli bir imkanı da getirdiklerini anlatan Bakan Eroğlu, bozuk orman arazilerine badem, ceviz, fıstık çamı diktiklerini, bunları en yakın köyde hane başına parsellediklerini, 3 yıllık bakım masrafını karşıladıklarını, gelirinin ise vatandaşa ait olduğunu söyledi.

Hükümetin İzmir’e yaptığı yatırımlara işaret eden Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hükümet İzmir’e, İzmir, İzmir olalı göremeyeceği yatırım yaptı. Geçen yıl sonuna kadar 23,5 milyar lira, bu sene sonu itibarıyla 25 milyar doları aşıyor. İzmir’e en yüksek yatırımı 4 milyar lira ile Binali Yıldırım yapmış. 2 milyar liradan fazla yatırımı da biz yapmışız. Bugünkü müjdelerimizle birlikte 3 milyar lirayı yakalayacağız ve Binali Yıldırım ile yarışacağız İzmir’de. İzmir’e 2003 yılı öncesi sıfır gölet yapıldı, biz 43 gölet ve sulamasını tamamen bitireceğiz. Sıfır ile 43 mukayese edilir mi? Bu sene bunların 25’ini bitiriyoruz. Daha da ihtiyaç varsa söyleyin çünkü devletin parası çok, çünkü hortumları kestik."

- İzmir'e 81 milyon metreküp su

DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı da bugün Ödemiş’te yapılacak törenle 271 milyon liralık 21 tesisin açılışının yapılacağını, bu yatırımlarla 37 bin 740 dekar tarım alanının sulama suyuna kavuşacağını, İzmir’e 81 milyon metreküp, Çeşme ve Dikili’ye ise 3 milyon metreküp içme suyu sağlanacağını kaydetti. Özkaldı, kentte son 11 yılda 1 milyon 794 bin liralık 71 projenin tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Törende Aliağa Yenişakran Göleti ve Sulaması, Seferihisar Ürkmez Sulaması Rehabilitasyonu ve Bergama Göçbeyli Köyü Taşkın Koruma Sisteminin açılışı yapıldı.

İzmir İçmesuyu İletim Hattının Kavaklıdere-Buca-Bornova arasındaki 3. Kısım, Bayındır Burgaz Sulaması, Bergama Çamavlu Göleti ve Sulaması ile Bergama Yukarıkırıklar Göleti ve Sulaması projelerinin ise temeli atıldı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com