Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Kütahya'da:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Kütahyada:
"Eskiden ormancılar hakikaten çok sertti, 'ormancı' denilince herkes kaçardı çünkü ne buluyorsa, malına, mülküne el koyuyordu. Ormancılar artık bizim köylülerimizin hasmı değil, hısmı olacak"

KÜTAHYA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Eskiden ormancılar hakikaten çok sertti, 'ormancı' denilince herkes kaçardı çünkü ne buluyorsa, malına, mülküne el koyuyordu. Ormancılar artık bizim köylülerimizin hasmı değil, hısmı olacak. Biz, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla çalışıyoruz. Vatandaşlara her türlü gelir getirici ürünler konusunda imkanlar sağlıyoruz" dedi. 

Eroğlu, açılış ve temel atma törenleri için geldiği Kütahya'da, Vali Şerif Yılmaz'ı ziyaret etti. Daha sonra Bakan Eroğlu, düzenlediği basın toplantısında, Kütahya'ya her gelişinde çok büyük müjdeler verdiğini, bu gelişinde de 17 müjde ile geldiğini ve bu müjdenin toplam bedelinin 105 milyon lira olduğunu dile getirdi. 

Geçen yıl nisan ayında Kütahya'ya geldiğinde 39 müjde verdiğini, müjdelerin toplamının da 56'ya ulaştığını ifade eden Eroğlu, Kütahya için verilen 56 müjdenin bedelinin ise 295 milyon lira olduğunu vurguladı.

Devlet Su İşlerinin (DSİ) Kütahya'da destan yazdığını söyleyen Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bizim dönemimizde Kütahya çok büyük yatırımlar aldı, almaya da devam edecek. Kütahya, daha önceki hükümet zamanında, koalisyon hükümeti zamanında unutulmuş bir ildi. Kütahya'yı hükümetimiz hatırladı ve muazzam yatırımlar yaptı. Bunun altını çizerek, üzerine basa basa söylüyorum. Halep orada ise arşın da Kütahya'da. 11 müjde içerisinde 2 gölet, 3 gölet ve sulaması, 6 dere ıslahı yapıyoruz. 12 bin 939 dekarlık alanı, modern sulama sistemi ile sulamaya açılacak. Modern sulamayla 11 milyon metreküp suyu sulama ve içme suyu maksadı ile depolamış olacağız. 15 yerleşim yerini de taşkınlardan koruyacağız."

Orman Genel Müdürü ve DSİ Genel Müdürü'nün de Kütahya'da olduğunu anımsatan Eroğlu, "Bütün bakanlığımız burada. Bakanlığımızın kapısı kapalı. Dün, müsteşarım orada, bir talimat veriyorum, mesai günü sanıyordum. 'Pazartesi imzalasak olur mu?' deyince hatırladım. Mesai mefhumu yok. Biz de pazar tatili, bayram seyran yok" diye konuştu.

Kütahya'da 5 milyon adet fidanı toprakla buluşturacaklarını anlatan Eroğlu, bütün yol kenarları, açık alanlar mezarlıklar, okul bahçeleri, taşkına neden olan yukarı havzalardaki ıslahlar, birtakım sekilerde ağaçlandırma yapılacağını bildirdi.

 

- Kütahya'da başlatılacak uygulama

 

Kütahya'da yeni bir uygulama başlatacaklarını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Eskiden ormancılar hakikaten çok sertti, 'ormancı' denilince herkes kaçardı çünkü ne buluyorsa, malına, mülküne el koyuyordu. Geçenlerde Eskişehir'de vatandaşın birisi çok lüks bir cipin farından faydalanarak, tavşan avlarken yakalanmış, cipine el koydular, bir cip sahibi olduk. Geçmişte bir vali, memleketine gitmiş, 'Baba, Vali oldum' deyince, babası da 'Oğlum biraz daha okusaydın da ormancı olsaydın' demiş. Ben arkadaşlarıma şu talimatı verdim, 'ormancılar artık bizim köylülerimizin hasmı değil, hısmı olacak'. Biz, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışıyla çalışıyoruz. Vatandaşlara her türlü gelir getirici ürünler konusunda imkanlar sağlıyoruz. Bozuk orman alanlarını, köye en yakın alanı ayırıyoruz, parselleri kaç hane varsa o sayıya bölüyoruz. Kaç dekar düşüyorsa, bunlara parsel numarası veriyoruz. Buralara dikim yapıyoruz, 3 yıl bakımını yapıyoruz, masraflarını karşılıyoruz. Kime isabet ederse o parselin sahibine bir sertifika veriyoruz. Ormancıların sertifikası, tapudan daha sağlamdır. O bakımdan artık bütün geliri, badem, ceviz ne varsa vatandaşa ait oluyor. Ceviz eylem planı kapsamında Kütahya'ya 500 dekar alanda 15 bin 650 adet ceviz fidanı dikeceğiz. Badem eylem planı çerçevesinde ise bu yıl bin 270 dekar alanda 50 bin 800 adet badem fidanı dikilecek. Bu fidanların, 3 yıl boyunca bakımları bakanlığımız tarafından yapılıp, daha sonra vatandaşa dağıtılacak."

Kütahya'ya 9 ay önce verdiği müjdelerin akıbeti hakkında bilgiler veren Eroğlu, "Bizim sözümüz havada değil, biz laf değil, iş üretiyoruz. Bunlar 39 adet" açıklamasında bulundu.

Bakan Eroğlu, 11 yılda 5.9 milyar lira Kütahya'ya yatırım yapıldığını bildirerek, bunların tamamen, merkezi yönetim bütçesinden Kütahya'ya ayrılıp da yapılan yatırımlar olduğunu, bu yılın sonuna kadar yatırım bedelini 7 milyar liraya çıkaracaklarını vurguladı.

Eroğlu, "Bin Günde Bin Gölet ve Sulaması" projeleri kapsamında Kütahya'ya 38 adet baraj ve gölet yapılacağının da müjdesini verdi.

 

- "5 yıldızlı hastaneler inşa ediyoruz"

 

AK Parti hükümetlerinden önce hastanelerde koğuş sisteminin olduğunu hatırlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Biz şimdi 5 yıldızlı hastaneler inşa ediyoruz. Kütahya'da yer de hazırlandı, 700 yataklı bir şehir hastanesi kuruluyor. Kim neden bahsediyor, Allah aşkına, onların döneminde bir ilaç, 2002 yılında 48 lira, şimdi baktık 8 lira, nereden nereye… Bırakın Kütahya'yı, İstanbul'da bile koğuş sistemi vardı. Şimdi 5 yıldızlı hastaneler var. Hastane konusunda kimse bizimle yarışamaz. Biz, Afrika kabile devleti hastanelerinden, şu anda Amerika ile yarışan Avrupa'daki hastane sistemini geçen bir sistemi kurduk. Bazıları lüzumsuz konuşuyormuş, kulağıma geliyor, bende hayret ediyorum. Acaba buraları gezmiyor mu, vatandaşlarla konuşmuyor mu? Bazı kişiler Kütahya'ya gelip gezse isabet olacak."

"Kütahya'ya hizmet yapılacaksa biz yaparız" diyen Eroğlu, "Bırakın onu-bunu, onların genel başkanları dahi Kütahya'ya bir çivi bile çakamaz. İddia eden varsa buyursun, bunu biz yaparız" ifadelerine yer verdi.

Basın toplantısında, Kütahya Valisi Yılmaz, AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı bölge müdürleri de yer aldı.

Eroğlu, basın toplantısının ardından, Kütahya Ticaret ve Kültür Merkezi'ne geçti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com