Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla'da

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğlada
Bakan Eroğlu, Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde bakanlığına bağlı tesislerin açılış ve temel atma törenlerine katıldı

MUĞLA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Eski Türkiye'nin defterini kapattık. Yıldırım hızıyla bütün Türkiye'de destanlar yazıyoruz, yazmaya da devam edeceğiz. Hepsi bu millet için" dedi.

Bakan Eroğlu, Yatağan Spor Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Muğla'nın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her yerine hizmet götürdüklerini ifade etti. 

Muğla'ya 25 yeni tesisi kazandıracaklarını belirten Eroğlu, "25 tesisin toplam maliyeti 135 milyon 715 bin lira. Eski Türkiye'nin defterini kapattık. Yıldırım hızıyla bütün Türkiye'de destanlar yazıyoruz, yazmaya da devam edeceğiz. Hepsi bu millet için" diye konuştu. 

Muğla'ya gelirken eli boş gelmediklerini dile getiren Eroğlu, şöyle konuştu:

"18 müjdeyle, ayrıca 151 milyon lira yatırımla geldik. Muğla'ya en çok gelen bakanım. Muğla, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilidir. Muğla bizim akrabamızdır. Muğla'ya karşı Başbakanımızın da ayrıca bir sevgisi var. 17 Ağustos 2013'te geldiğimde tekrar bir müjde vermiştik. O zaman verdiğimiz 25 müjdeye bugün 18 daha ekledik. 43 müjde yaptık. 7 ayda Muğla'ya 43 müjde vermişiz. Toplam bedeli de 245 milyon lira, hayırlı olsun, uğurlu olsun."

İçme suyu sorununu kökten çözeceklerini vurgulayan Eroğlu, Muğla'yı adeta "çiçek gibi" yapacaklarını kaydetti. 

Başbakan Erdoğan'ın bir dünya lideri olduğunu, Türkiye'de son 10 yılda büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiğini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

"Başbakanımız, 'devletin vatandaşa borcu olmaz' diyerek 3,5 milyar lirayı vatandaşa verdi mi? Merkez Bankası'nın kasası boşaltılmıştı, şimdi tıka basa doldu mu? 136 milyar dolar dövize ulaştı. Daha bitmedi. Başbakanımız IMF'ye rest çekip, 'Biz büyük bir milletiz, şanlı bir tarihimiz var, bize boğun eğer miyiz. Bizim şartlarımızı kabul edin' diyerek IMF'ye borcunu ödedi mi? 23,5 milyar dolar. 22 banka soyuldu. Vatandaş devlete güvenmiş, parayı yatırmış ama paraları çalarak gitmişler. 8.5 milyar dolarlık borcu vatandaşa ödedik mi? Bu 22 bankaya para yatıran vatandaşların tasarruflarını geri verdik mi? Ne kadar biliyor musunuz? Dile kolay, 231 milyar lira. Batan bankaların devlete, hükümete faturası 231 milyar lira."

- "Milletten aldığımızı millete hizmet için harcıyoruz"

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü olduğu dönemdeki bir hatırasını anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bir gazete getirdiler bana, gazetede 'Bunlar batmış İSKİ’yi kurtardılar. İSKİ’nin kasaları dolu. 1, milyar dolar borcu ödendi. 600 de tesis açıyorlar. Tüm İstanbul'un 2040 yılına kadar su sorununu çözdüler. Dev isale hatları var, atık su arıtma tesisleri var. Haliç'i kurtardılar. Bu paralar nereden geliyor. Bunlar muhakkak Haliç'te Bizans'ın hazinesini buldular ve bunu kullanıyorlar.' Biz milletin malına mülküne sahip çıkıyoruz ki gazeteci, Haliç'te Bizans'ın hazinesini bulup cebimize atmayıp, bunu İstanbul için harcadığımızı itiraf ediyor. Bize yukarıdan dolar yağmıyor ya da Bizans'ın hazinesini de bulmuş değiliz. Peki kasa doldu, IMF'ye olan borç ödendi. Merkez Bankası döviz dolu. Hatta IMF, 5 milyar dolar borç istedi. Bu kadar yatırım yapılıyor. Sırrı ne biliyor musunuz? Gayet basit, milletten aldığımızı milletin hizmetine harcıyoruz. Farkı bu."

Bakan Eroğlu, bakanlığı döneminde yapılan icraatlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu kardeşiniz bin 763 tesisi açarak hizmete soktu. Bunun 268'i baraj. Dünyanın en yüksek barajlarını biz yaptık. 76 şehrimiz susuzdu, su verdik. Kesilen hortumlardan sağladığımız parayla 76 şehrimize su götürdük. Hem de 2050 yılına kadar su sorununu ortadan kaldırdık. Binden fazla dereyi ıslah ettik. 20 milyon dekar araziyi sulamaya açtık. Bunun dışında Orman Genel Müdürlüğümüz de Türkiye'de destan yazdı. Son 10 yılda 3 milyardan fazla fidanı toprakla buluşturdular. Şu an fidan üretimimiz o kadar fazla ki, geçmişte yılda 75 milyon fidan üretilirken biz daha az parayla geçen sene 470 milyon fidan ürettik. Farkı bu. At, binicisine göre kişner. Orman teşkilatı halkımızın hasmı değil, hısmı oldu. Bu yüzden ormandaki bütün problemleri çözüyoruz."

Eroğlu, ilk kez 1 Ocak 2012 tarihinde uygulamaya konulan "1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi" ile büyük sulama projeleri dışında kalan arazilerin sulanması maksadıyla göletler inşa etmeye başladıklarını vurguladı.

2012 yılına kadar 57 yılda 461 gölet tamamlandığını kaydeden Eroğlu, "1000 Günde 1000 Gölet Projesi" ile bin 71 göletin inşa edileceğini, projenin tamamlanmasıyla 4 milyon 199 bin 710 dekar zirai araziye su temin edileceğini anlattı.

  Muğla’ya yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Eroğlu, hükümetlerinin Muğla’ya yaklaşık 8 milyar lira tutarında yatırım yaptığını, en çok yatırımın 1,9 milyar lira ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığını söyledi.

- Yatağan'da da tesis açılış ve temel atma töreni yapıldı

Bakan Eroğlu, Yatağan ilçesinde düzenlenen  toplu açılış ve temel atma töreninde ise 4 taşkın koruma tesisini hizmete açtı. Aynı törende Girme Barajı, Milas Ovası Sulaması İkmali, Selimiye Ovası, Ula Çörüş, Fethiye Yaylazorlar ve Köyceğiz Çayhisar Sulamaları, Milas Akgedik Değirmendere Derivasyonu, Bodrum Yarımadası İçme Suyu Tesisleri Tamamlama, Ula Akarcadere 2 ve Yatağan Gökpınar Gölet ve Sulamaları ile 4 taşkın koruma tesisinin de temeli atıldı.

Törende, Orman Genel Müdürlüğünce (OGM) Muğla’nın köylerinde uygulanan gelir getirici türler projesinin kura çekimi yapıldı. OGM tarafından köylülere gelir sağlaması maksadıyla dikilen fıstık çamı, ceviz ve badem gibi türlerin fidanları, çekilen kura sonucu sahiplerine verilecek. Köylüler, bu fidanlardan elde edilen geliri kura sonucuna göre paylaşacak.

Bakan Eroğlu, daha sonra video konferans sistemiyle canlı bağlantı kurarak, Girme Barajı'nın temel atma törenine katıldı. 

Törene Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Muğla milletvekilleri Yüksel Özden, Ali Boğa, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Bakan Eroğlu, ardından Kavaklıdere ilçesine gitti. Belediye Meydanı'nda kendisini karşılayan vatandaşları selamlayan Eroğlu, Kavaklıdere Kurucuova ve Çamlıbel Gölet ve Sulamalarının temelini attı.

Eroğlu ve beraberindekiler, Kavaklıdere ilçesinde de gelir getirici türler projesinin kura çekimini yaparak, hak sahiplerine belgelerini verdi.

Bakan Eroğlu, daha sonra Muğla'ya hareket etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com