“Orman yangını Akdeniz kuşağının doğasında var"

“Orman yangını Akdeniz kuşağının doğasında var"
AFYONKARAHİSAR ORMAN İŞLETME MÜDÜRÜ ZEKERİYA MERE, 2010 YILINDA ORMAN YANGININDAN ÇOK ANIZ YANGINI SÖNDÜRDÜKLERİNİ SÖYLEDİ

Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere, 2010 yılında orman yangınından çok anız yangını söndürüldüğünü belirtti.
Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere 2010 yılını yapılan çalışmaları değerlendirmek için bir basın toplantısı yaptı. '2010 yılı bizim ormancılık faaliyetleriyle ilgili gerçekten çok verimli geçen bir yıl oldu' diyen Mere, işletme olarak kamuoyunun her zaman görebileceği yerlerde değil, ormanlık alanlarda çalışmalarının büyük bir hızla sürdürüldüğü söyledi. Mere, 'Bir çok insan kente Sivrihisar tarafından giriyor, Sandıklı, Dinar tarafından çıkıyor. Boş bir arazi görünce. 'Afyonkarahisar'da orman var mı?' diye serzenişte bulunuyor. Ağaçlandırma çalışmalarını yoğun bir şekilde bu bant üzerinde yapıyoruz' dedi. Sinanpaşa'nın yamaçları, Hocacalar ilçesi havzası, Sandıklı-Akdağ, Çay ve Sultandağı'nda genç ormanlar bulunduğunu kaydeden Mere, 2010 yılında bakım çalışmaları için orman köylülerine 4 trilyon para ödendiğini bildindi. “Bu bakımlardan elde ettiğimiz emvali de özellikle yonga ve kağıt sektörüne sattık” diyen Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Zekeriya Mere, 6 trilyon civarında gelir elde edildiğini söyledi.
'ORMAN YANGINI AKDENİZ KUŞAĞININ DOĞASINDA VAR'
2010 yılındaki orman yangınları ile ilgili bilgiler de veren Mere, şunları söyledi:
”Orman yangınları Akdeniz kuşağının doğasında var. Hassasiyet gösterdiğimiz konu, orman yangınlarından dolayı ormanların çok fazla tahrip olmaması. 2010 bu anlamda başarılı bir yıl oldu. 2010'da yaklaşık 170'in üzerinde anız yangını oldu. Bunların hepsi ormana girmedi ancak biz birçoğuna müdahale ettik. Artık orman yangını söndürür bir dumurumdan tarla söndürür hale geldik. Anız yangınlarından bir kaçı ormana girdi. Yaklaşık 22 adet yangın, ormanda oldu. Buralarda da hemen ağaçlandırma çalışmaları başladı.'
“AFYONKARAHİSAR'A 15 MİLYON FİDAN DİKİLECEK”
2010 yılında çöplükleri ıslah edilerek ağaçlandırma çalışması yapıldığını ifade eden Mere, “Tohumdan sedir ormanı oluşturma çalışması yaptık ilk defa. Başarılı bir çalışma oldu. Afyonkarahisar'da bu ilk çalışmaydı. 2010 yılı sonu ve 2011 yılında 15 milyon fidan hedefliyoruz. Bu çok ciddi bir rakam. Türkiye il bazında bir yıl içerisinde bu kapasite ile hiç dikim olmamıştır. Şu anda biz 6 milyon fidanı dikecektik. Son sürat sahaları sürmeye devam ediyoruz. Bir yandan dikimler devam ediyor. Şu ana kadar 3 milyon fidan dikildi” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com