Orman yangınlarına karşı eğitim seferberliği

Orman yangınlarına karşı eğitim seferberliği
Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman yangınları konusundaki farkındalığı arttırmak için halkın her kesimine hitap eden eğitimler ve çalışmalar düzenliyor

ANKARA (AA) - Orman yangınlarına karşı eğitim seferberliği başlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı halkın her kesimine hitap eden eğitimler ve çalışmalar düzenliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, orman yangınlarının çok büyük bir kısmının insan kaynaklı olduğu bilinciyle yola çıkan Bakanlığın, farkındalık arttırıcı çalışmalar yaptığı bildirildi.  

Bu kapsamda halkın her kesimine yönelik eğitim çalışmaları düzenleyen Bakanlık Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki Sincap Orman Çocuk Tiyatrosu ile çocukları da orman yangınları konusunda bilinçlendiriyor.

Askerler ve yerel itfaiye teşkilatlarına da eğitimler veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu çerçevede bugüne kadar düzenlediği 195 etkinlikle 61 bin 317 asker ve itfaiyeciyi eğitti. Ayrıca orman köylülerine, avcı, çoban ve çiftçilere yönelik çalışmalar da yapan Bakanlık bu kapsamda ise 4 bin 403 toplantı ile 30 bin 57 avcı, çoban ve çiftçiye, 15 bin 472 köyde ise 294 bin 187 orman köylüsüne eğitim verdi.

Turizm acenteleri ve turistik tesislerde çalışan personelin de orman yangınlarının çıktığı turistik alanlarda önemli bir rol üstlendiğini düşünen Bakanlık, düzenlediği 150 eğitimle 24 bin 411 kişiyi eğitti.

Diğer yandan orman yangınlarına karşı farkındalığı artırmak maksadıyla orman içi kamp ve gezi faaliyetleri düzenlenirken, gönüllü sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı ve mahalli izcilik teşkilatları ile işbirliği yapılıyor. Ayrıca radyo ve televizyonlarla işbirliği yapılarak TV programlarına katılım sağlanıyor ve belgeseller ile spot yayınlar hazırlanıyor. Yerel etkinliklere katılım sağlanarak, tabiat yürüyüşleri düzenleniyor.

-Bakanlık personeline verilen eğitimler

Halkı orman yangınlarına karşı eğiten Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yangınlarla mücadele edecek personelin eğitimine de büyük önem veriyor.

Antalya’da kurulan Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi’nde (UOYEM), yılın ilk 3 ayında, 352 teknik personele yangın uzmanlık, 252 orman muhafaza memuruna ormancılık ve orman yangınları konularında, 292 arazöz operatörüne ise ileri sürüş teknikleri konularında eğitim verildi. 

Yıl sonuna kadar 540 teknik personelin, 504 orman muhafaza memurunun ve 728 arazöz operatörünün eğitilmesinin planlandığı merkezde, ayrıca yangın işçileri de eğitiliyor.

Orman yangınlarına müdahale konusunda yerinde eğitim programları da uygulayan Bakanlık, bu çerçevede orman bölge müdürlükleri tarafından düzenlenen eğitimlerle, yangınlara müdahale edecek personeli yerinde eğitecek. Bölge müdürlüklerinin yapacağı bu eğitimler ise haziranda gerçekleşecek.

Her yıl düzenlenen bu eğitimlerle orman yangınlarına müdahalede bulunacak personelini daha donanımlı hale getirmeyi hedefleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı geçen yıl Antalya UOYEM'de 226 arazöz operatörüne ileri sürüş teknikleri konularında, 200 teknik personele de yangın uzmanlık eğitimi vermişti.

Yurt dışından teknik personelle verilen eğitimler kapsamında, 2013'te Bosna Hersek'ten gelen 36 teknik personele orman yangınları ve arazöz kullanımı konularında bilgilendirildi. 

-Ülke ormanlarının yüzde 60'ı yangına çok hassas

Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun konuya ilişkin değerlendirmesine de yer verildi.

Türkiye'nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu belirten Eroğlu, ülke ormanlarının yüzde 60'ının yangına çok hassas olduğuna dikkat çekti.

Eroğlu, "Yangına ilk müdahale süresini 18 dakikaya indirdik. Bu süreyi 2015'te 15 dakikaya indirmek için çalışıyoruz. Bu hedeflerimize ulaşmak için personelimizin iyi bir eğitim alması gerektiğinin farkındayız. Bu yüzden UOYEM'i kurduk ve eğitimlerimizi burada veriyoruz" dedi.

Resmi açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Aralık 2012'de yaptığı tesiste ilk dersi kendisinin verdiğini anımsatan Eroğlu, "Akdeniz'in en büyük ve modern tesisi olarak inşa ettiğimiz bu tesiste sürekli eğitim veriliyor. Orman yangınları ile mücadelede uluslararası işbirliğine verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak yabancı uzmanları da eğitiyoruz" ifadesini kullandı.

Orman yangın mevsimine hazırlıklarının devam ettiğini vurgulayan Eroğlu, "Türkiye bulunduğu Akdeniz Havzası ülkeleri arasında orman yangınları ile mücadelede en başarılı ülke konumunda bulunuyor. Bu başarıdaki payda, personelimize verdiğimiz eğitimlerin rolü büyük" değerlendirmesinde bulundu.

Yangınların büyük kısmının insan kaynaklı olduğunu hatırlatan ve ALO 177 ihbar hattının orman yangınları hususunda çok önemli olduğunu kaydeden Eroğlu, hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde daha dikkatli olunması ve yangın görüldüğünde bu hattın aranması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com