Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca:

BOLU (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca, orman yangınlarına ilk müdahale süresini 25-30 dakikadan 15 dakikanın altına düşürdüklerini söyledi.

Bazı incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Akca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orman yangınlarına müdahale konusunda son 10 yılda büyük gelişme sağladıklarını söyledi.

Ormanlık arazide çok sayıda yangın söndürme göleti yaptıklarına dikkati çeken Akca, şöyle konuştu:

"Bu göletler eskiden yoktu. Helikopterlerimiz suyu, tabii göllerden veya da çok uzaklardan getiriyorlardı. Bu da müdahalede süreyi çok uzatıyordu. Yangınla mücadelede özellikle de ilk müdahale süresi çok önemlidir. Orman yangınlarına İlk müdahale süresini 25-30 dakikadan 15 dakikanın altına düşürdük. Yangını büyümeden söndürürseniz söndürürsünüz. Yoksa söndürülmesi çok daha zordur. Bu göletleri de çok sık yaparak, hem ilk müdahale süresini kısalttık hem de kurak bölgelerde daha fazla alanda daha fazla suyun depolanmasını sağlıyoruz."

- "Artık köylerimizde köpük dahil her türlü imkan bulunuyor"

Orman yangınlarıyla mücadele eylem planları kapsamında orman köylerinin tamamına 1, 2, 3 ve 5 tonluk yangın söndürme tankerleri verdiklerini kaydeden Akca, bu sayede müdahale süresinin daha da kısaldığını belirtti.

Akca, daha önceleri köylerde bu tarz imkanlar bulunamadığını hatırlatarak, "Artık köylerimizde köpük dahil her türlü imkan bulunuyor. Köyde ya da orman kenarında çıkan yangınlar bu imkanlarla ilk müdahaleyle çok kısa sürede söndürülebiliyor. Orman yangınlarımızın önemli bir kısmı, dışarıdan ormana sirayet ediyor. Özellikle anız ve ot yangınları bunda etkili oluyor. Köylüler de bu tankerler sayesinde bu yangını çok kısa sürede ormana sıçramadan söndürüyor" ifadesini kullandı.

Orman yangını sezonunun mayısta başladığını ve ekimde bittiğini belirten Akca, sezonun en alt birimden en üste kadar hazırlanan raporla değerlendirildiğini dile getirdi.

Akca, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çıkan yangınlar, sonuçları, alınan tedbirler, yetersiz görülen noktalar, gelecek yılda alınması gereken ilave tedbirler, araç-gereç-ekipman, yangın söndürme işçisi, mühendis gibi personel yetersizliği görülen noktalar, eylem planlarımızda sıkıntı yaşanan yerler raporlanır. Ocak ayı içinde en üst seviyede Sayın Bakana sunulabilecek hale getirilir. Sunulur ve plan gözden geçirilir. İlave fikir ve düşüncelerle bu plan netleştirilir ve gelecek senenin planı olarak bölgelere tekrar gönderilir. Orman yangınları ile mücadelede daha başarılı olmak için bunları yapmak zorundayız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com