Orman yangınlarıyla Mücadele kararları açıklandı

Orman yangınlarıyla Mücadele kararları açıklandı
Kütahya'da, orman yangınlarıyla mücadele amacıyla yapılması planlanan çalışmalara ilişkin alınan kararlar açıklandı.

Kütahya'da, orman yangınlarıyla mücadele amacıyla yapılması planlanan çalışmalara ilişkin alınan kararlar açıklandı.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Vali Kenan Çiftçi başkanlığında Orman Bölge Müdürlüğünde yapılan toplantıda, Kütahya İli Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonunca yaz sezonunda görülebilecek yangınlar sırasında yapılacak çalışmalar ve yangınların önlenmesin ilişkin kararlar alındığı bildirildi.
Açıklamada, toplantıda alınan kararlar şöyle belirtildi:
''Ormanlara 4 kilometre mesafede ve kanun kapsamına giren köylerin hudutları içerisinde anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır. Devriye ve gözetleme işleri ile görevlendirilen ekipler, bu hususların uygulanmasını titizlikle takip edeceklerdir. Bu görevliler, devriye ve gözetleme esnasında ilgili yasa hükmünü ihlal edenlere rastladığında, mahalli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklardır. Tarım İl Müdürlüğü ve İl Çevre ve Orman Müdürlüğü alacakları kararlar, verecekleri teknik ve uygulamalı eğitimler doğrultusunda anız yakılmasının toprağın verimli kısmına zararlı olduğunu çiftçilere anlatacaklardır. Orman yangın ilk müdahale ekipleri, 1 Haziran- 31 Ekim tarihleri arasında, Orman Bölge Müdürlüğünce önceden planlanmış ormanlık alanlarda konuşlandırılacaktır. Yangınlara ilk müdahale bu ekiplerce yapılacaktır. Bu tarihler arasında yangına hassas mıntıkalarda ve günlerde orman muhafaza memurları ve jandarma birliklerinden yararlanılarak devriye ve gözetleme sistemi oluşturulacaktır.''
Yangın riskinin arttığı, nispi rutubetin düştüğü poyrazlı ve lodoslu günlerde, jandarma ve orman muhafaza memurlarının birlikte devriye gezeceği ve yol kontrollerine ağırlık verecekleri ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Orman teşkilatı gerektiğinde güvenlik birimlerine lojistik dahil her türlü yardımda bulunacaktır. Yangın mevsimi süresince, her Orman İşletme Müdürlüğü, kendi hudutları dahilinde görev yapan Jandarma Karakol Komutanlıkları ile yangına hassas ormanlık alanlarda, piknik yerlerinin denetimini, önceden yazılı olarak hazırlayacakları, aylık çalışma programları dâhilinde yürüteceklerdir. Özel olarak piknik yapmak için ayrılmış yerlerde, vatandaşların orman yangınlarına duyarlı olmaları ve yaktıkları ateşi söndürmeleri hususunda, gezici ekipler ve muhtelif yayın organları ile uyarılmasına çalışılacaktır. Ayrıca orman idaresinin tespit ettiği alanlar dışında yangın mevsimi boyunca piknik yapmak yasaklanacaktır. İzinli alanlarda yapılan dumanlı piknikler de saat 20.00'de sona erdirilecektir. Yangına hassas bölgelerde, mahalli köylülerin ormancılık faaliyetleri gereği ormana giriş ve çıkışları dışında yabancıların da ormana giriş ve çıkışları yasaktır. Köy muhtarları, köy bekçileri vasıtasıyla ormana giriş ve çıkışları gözetleyerek şüpheli şahısları güvenlik güçlerine ve orman teşkilatına derhal bildirecektir.''
Açıklamada, 1 Haziran- 31 Ekim tarihleri arasında ormanda her türlü av yapmanın (Merkez Av Komisyonu kararları doğrultusunda verilen av izinleri hariç) yasak olduğu anımsatılarak, şu bilgiye yer verildi:
''Orman hudutları içinde bulunan su kaynaklarında balık avcılığı yapılması yasaktır. Her türlü izinsiz avlanmalar köy muhtarlıkları, orman teşkilatı ve jandarma birliklerince takip edilecek, kaçak av ve balık avcılığı yapanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Köy Muhtarlıkları, yangın söndürme işlemleri tamamlanıncaya kadar, mahalli orman teşkilatı görevlileri ile birlikte mükelleflerin (gönüllülerin) yangın mahallinde kalmalarını temin edecek, yangına gitmeyen veya gidip de yetkililerin izni olmadan ayrılanlar hakkında yasal işlem yapılmasını sağlayacak ve görevlilere bu hususta yardımcı olacaklardır. Gönüllülerin yangın esnasındaki iaşeleri ve yangın söndürürken meydana gelen ayakkabı, elbise gibi zararları mahalli Orman İşletme Müdürlükleri tarafından karşılanacaktır.
Orman içinde ve kenarında bulunan meralar, yaylak ve kışlakların yangın mevsimi süresince kontrol altında tutulmaları Köy Muhtarlıkları tarafından sağlanacaktır. Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Orman İşletme Müdürlüklerinde, orman yollarının bakım ve onarımları yangın mevsimi öncesinde en seri şekilde yapılacaktır. Orman yangınlarında haberleşmeyi sağlamak için belediye ve askeri birliklere imkanlar ölçüsünde haberleşme cihazı orman teşkilatınca verilecektir. Ayrıca orman yangınlarında görev alacak askerî birliklere orman teşkilatınca yangın söndürme eğitimi verilecek ve yangın söndürme çalışmalarına iştirak eden birliklere rehber olarak teknik eleman görevlendirilecektir. Askeri birlikler geri hizmetlerde görev alacak, direkt yangın söndürme çalışmalarında görevlendirilmeyecektir. Yangın haberleri, en seri haberleşme araçları kullanılarak Valilik Kriz Merkezine bildirilecektir.
İl hudutları dahilinde bulunan yatırımcı kamu kurum ve kuruluşları, çıkan bir orman yangını sırasında gerekli iş gücü, araç, gereç ve makine yardımı konusunda her türlü hassasiyeti gösterecekler ve talep hâlinde azami derecede yardımın yapılması sağlanacaktır. Orman yangınlarında (ihtiyaç halinde kullanılmak üzere) Kütahya İl Özel İdaresi, DSİ 34. Şube Müdürlüğü, Karayolları 145. Şube Şefliği ve Belediye Başkanlıkları, bütün ulaşım araçlarını ve iş makinelerini, günün 24 saatinde istifade edilecek şekilde, organize edeceklerdir. Ulaşım araçlarıyla iş makinelerinin bulundukları yerler ve bu araçları kullanacak personelin isim ve telefon numaralarını, Orman Bölge Müdürlüğüne bildireceklerdir. Talep edilmesi hâlinde hiçbir mazeret belirtilmeden araçların hareket ettirilmesi sağlanacaktır. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi, yangınlara hassas ormanlık alanlardan geçen yolların kenarındaki otların temizliğini en geç 20 Haziran tarihine kadar bitireceklerdir. Karayolları, DSİ ve İl Özel İdaresi, Orman İdaresinin treyler talebini günün 24 saatinde karşılayacak şekilde gerekli tedbirleri alacaklardır.
Kütahya ili dahilinde çıkan orman yangınlarını gören ve haber alan tüm resmî ve özel kuruluşlar yangın haberini en kısa sürede tahsis edilen 177 numaralı ücretsiz Orman Yangın İhbar telefonuna veya Orman Bölge Müdürlüğünün 231 33 40 ve 231 33 50 numaralı telefonlarına bildireceklerdir. Ayrıca (112) Acil, (155) Polis İmdat, (110) Belediye Yangın İhbar, (186) Elektrik Arıza ve (156) Jandarma İmdat telefonlarının orman yangınlarını haber vermede halkımız tarafından kullanılması duyuruları Belediyeler, Köy Muhtarlıkları ve Orman Teşkilatlarınca yapılacaktır.
Ormanlık alanlardan geçen demir yolu güzergahlarında, çıkabilecek orman yangınlarına karşı TCDD Kurumu tarafından, ot ve çalı temizliği çalışmaları yapılacaktır. Yolcu vagonlarına orman yangınları ile ilgili uyarıcı levhalar asılacaktır.
İl ve İlçe Müftülükleri, yangın sezonu boyunca zaman zaman ve özellikle cuma günleri camilerimizde yapılacak olan vaaz ve hutbelerde ormanların önemi, orman yangınlarına karşı hassas olunması ve yangın söndürme çalışmalarına katılınması hususlarında halkımızı bilgilendireceklerdir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com