'Örnek belediye, örnek başkan'

'Örnek belediye, örnek başkan'
Kütahya Simav’a bağlı Kuşu Belediye Başkanı Halil Ergenç’in üreticiye destek amacıyla belediyeye biçerdöver, traktör, balya ve paketleme makinesi satın almasının yanı sıra bin dönümlük arazinin damlama ve yağmurlama sistemi ile sulanması için çalışma başl
Simav’ın üçüncü büyük beldesi Kuşu’nun gelişip kalkınmasının üretimden geçtiğine inandığını kaydeden AK Partili Başkan Halil Ergenç, belediyecilik anlayışlarının yol, içme suyu, kanalizasyon, yolların parke taşlarla döşenmesi gibi klasik anlayıştan farklı olduğunu, asıl hizmetin bölge halkının refah ve huzuru için üretime destek vermekten geçtiğini kaydetti.
Bu anlayıştan hareketle bölgedeki üreticiye destek olmak ve üretimde kaliteyi artırmak için klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkarak belediyeye biçerdöver, traktör, balya ve paketleme makinesi satın aldıklarını, damlama ve yağmurlama sistemi kurmak suretiyle sulanan tarım alanlarını bin dekara çıkarmak için harekete geçtiklerini kaydetti.
 
"ÜRETİM ARTACAK"
Farklı belediyecilik anlayışı ve örnek çalışmaları ile hemşerilerinin yüzünü güldüren Başkan Ergenç, çalışmaları hakkında şunları kaydetti: “Belde nüfusumuzun yarısından fazlası yaz aylarında çalışmak üzere Ege illeri başta olmak üzere Türkiye’nin değişik bölgelerine göç ediyor. Çalışmaya gidenler sılada, çoluk çocuk da Kuşu’da hasretlik çekiyor. Bölgemiz hububat tarımı açısından son derece verimli topraklara sahip. Ancak hemşerilerim hububat tarımını eski yöntemler kullanarak yapıyor. Yaz aylarında Kuşu’da kalan yaşlılar ile kadınlar hububat tarımı yaparken bunalıyorlar. Onların bu hali beni çok üzüyor. Hem onlara yardımcı olmak hem de üretimde kaliteyi artırmak amacıyla kendilerine hizmet edebilmek için 285 bin TL’ye biçerdöver makinesi, 85 bin TL’ye traktör, 52 bin TL’ye de balya ve paketleme makinesi satın aldım. Hububat döneminde çiftçimin hizmetine sunacağım. Bundan sonra hububat tarımında bunalmayacaklar. Ayrıca beldemizde Kuşu sulama göletimiz bulunuyor. Çok zengin bu su havzasına sahibiz. Ancak yeraltı damlama ve yağmurlama sistemi olmadığı için hemşerilerim sulama göletimizden yeterince yararlanamıyor. Göletin çevresinde 130 dönem kadar alanda vahşi sulama yapılabiliyor. Ben hem vahşi sulamayı bırakıp damlama ve yağmurlama sistemine geçmek hem de sulanan tarım alanlarını bin dekara çıkarabilmek amacıyla belediyeden 200 bin TL masraf yaparak damlama ve yağmurlama sistemi kurmak için boru, vana ve diğer alet ve ekipmanları satın aldım. Boruları yeraltına döşemeye hemen başlayacağım. Vatandaşımız gelecek yıldan itibaren artık arazisini vahşi sulama yerine damlama ve yağmurlama sistemi ile sulayacak” dedi.
 
"BAKAN ERDOĞAN BAYRAKTAR'A MİNNETTARIZ"
Beldesinde vatandaşlara örnek olmak amacıyla Orman İşletme Müdürlüğü'nden 49 yıllığına 300 dönümlük bozuk orman alanını kiraladığını dile getiren Başkan Ergenç, “Bu alana da bölgemizde çok iyi verim veren Şebin ve Birecik türü ceviz fidanları diktim” diye konuştu.
Üretimi artırmak için başlattığı çalışmaların yanı sıra beldesinde vatandaşlara daha güzel hizmetler sunabilmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kendilerine bir adet çöp toplama aracı ile bir adet itfaiye aracını hibe ettiğini vurgulayan Başkan Ergenç, “Katkılarından dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar ve bürokratlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Vatandaşlar başkan Ergenç’in kendileri için yaptığı hizmetlerden son derece memnun kaldıklarını dile getirdi.
Başkan Ergenç beldesine kazandırdığı tarım ve iş makinelerini Cumhuriyet Meydanında 3 gün boyunca halka teşhir etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com