"Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Neler Oluyor" Paneli

Orta Afrika Cumhuriyetinde Neler Oluyor Paneli
Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Kavas: "Camilerin çoğu yıkıldı, yıkılmayanlar ise bar olarak kullanılıyor"

ANKARA (AA) - Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas, Anti-balaka grubunun Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) amacının "ezan sesini kesmek" olduğunu söyleyerek, "Camilerin çoğu yıkıldı, yıkılmayanlar ise bar olarak kullanılıyor" dedi.

Kavas, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından düzenlenen "Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Neler Oluyor?" konulu panelde yaptığı konuşmada, özellikle 2012'de ülkedeki uranyum, linyit, altın gibi maden yataklarının Güney Afrika'nın ilgi alanına girdiğini belirtti. 

Fransa'nın bu durumdan rahatsızlık duyduğunu anlatan Kavas, eski OAC Devlet Başkanı François Bozize'nin iktidardan gitmesinin Fransa'nın en büyük talebi olduğunu söyledi.

Kavas, zaman içinde yerel dilde "ittifak" anlamına gelen "Seleka" denilen direniş hareketinin ortaya çıktığını ve bunların içinde Müslüman, Hristiyan ve Animist gibi unsurların bulunduğunu kaydetti. Özellikle Müslümanların iktidarı ele geçirmesi ve yaklaşık yüz yıldır hakları yenmesi dolasıyla biraz daha ağırlık kazandığını ifade eden Kavas, görüştüğü Müslüman grup liderlerinin kesinlikle geçmişte iktidarı elinde bulunduran Hristiyan gruplardan intikam alınacağı yönünde bir söylem geliştirmediğine dikkati çekti.

Müslüman karşıtı Anti-balaka grubunun amacının OAC'de "ezan sesini kesmek" olduğunu vurgulayan Kavas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"200-300 bin Müslüman Bangui'yi terk ederek kuzeye sığındı. Müslümanlar ülkede lidersiz. Camilerin çoğu yıkıldı, yıkılmayanlar ise bar olarak kullanılıyor. Anti-balaka şu anda kontrolsüz bir yapı. İçlerinde Müslümanları gördüğü yerde diri diri yakabilenler var. Bütün bu anlattıklarım sadece sahnenin önünde gerçekleşenler."

Büyükelçi Kavas, Türkiye olarak olaylar çıkmaya başladığı andan itibaren bölgedeki büyükelçilikler, TİKA, AFAD, Kızılay ve sivil toplum kuruluşları nezdinde harekete geçildiğini belirtti.

Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nı (İİT) da harekete geçirdiğini hatırlatan Kavas, "Amaç zalimi cesaretlendirmek değil, mazluma ulaşmaktır. Mazlum Müslüman da olsa, Hristiyan da olsa mazlumdur" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com