Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
Muhalif lider Auguste Boukanga, ülkenin yardım edilen konumundan çıkması gerektiğini savundu

BANGUİ (AA) - Orta Afrika Cumhuriyeti'nde muhalif lider Auguste Boukanga, ülkenin sorumluluk üstlenmesini ve yardım edilen mantığından kurtulmasını sağlayacak yapısal reformlara ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Boukanga, AA'ya demecinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 20 Şubat'ta yaptığı, Orta Afrika Cumhuriyeti'ni krizden çıkarma yöntemlerine ilişkin açıklamasına atıfta bulunarak, ''bunun yeterli olmadığını'' söyledi.

Yeniden Doğuş ve Kalkınma Birliği Partisi'nin (URD) Başkanı Boukanga, BM'nin Orta Afrika Cumhuriyeti'ne, ''ebedi muhtaçlık'' durumundan kurtulması için yapısal sorunlarını çözmeye yardım etmesi gerektiğini, bunun yolunun da ülkenin kendi güvenliğini sağlamasından geçtiğini vurguladı.

Boukanga, ''Bir ülke, toprak bütünlüğünü korumak için güçlü bir orduya ihtiyaç duyar. Orta Afrika Cumhuriyeti bugün bu durumdaysa, güçlü orduya sahip olmadığındandır'' dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin üretim yatırımları yapabilmesinin gerekliliğine işaret eden Boukanga, çalışanların maaşlarının ödenmesinin iyi olduğuna ancak uzun vadeli bir çözüm teşkil etmediğine, bu nedenle BM'nin ekonomik atılım için gerekli yardımı düşünmesi gerektiğine dikkati çekti.

Ayrıca Boukanga, Çad'ın hakim konumunda olduğunu belirterek, ''Bu şekilde yardım edilmez. 1996'dan bu yana Çad, ülkede birçok karışıklığa yol açtı. Her zaman bu krizlerden ülke ekonomisini yağmalamak için yararlandı'' ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri Ban, BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, "Ülkede halen bulunan Afrika Birliği ve Fransız askerleri hızlı bir şekilde ek 3 bin asker ve polisle takviye edilmeli. Bu ek askerler günler ya da haftalar içinde hemen konuşlandırılmalı ve havadan nakil kabiliyeti artırılarak olaylara hemen müdahale edebilmeli" demişti.

Fransa'nın toplamda 2 bin askerinin olacağını, Avrupa Birliği'nin de asker sayısını 500'den 1000'e çıkaracağını ve Mart başında sahada olacaklarını beyan ettiğini hatırlatan Ban, ikinci olarak ülkedeki tüm yabancı birliklerin tek bir komuta altında birleştirilmesini talep etmişti.

Ülkedeki insan hakları ihlallerine de dikkati çeken Ban, konuyu inceleyecek BM komisyonunun bu hafta ülkeye gideceğini belirtmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com