Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
BMMYK Orta Afrika Cumhuriyeti Faaliyetleri Koordinatörü Leclerc : "Ülkedeki katliamların önlenmesi için barışgücü askeri sayısı en kısa zamanda iki katına çıkarılmalı"

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Orta Afrika Cumhuriyeti Faaliyetleri Koordinatörü Philippe Leclerc, ülkedeki katliamların önlenmesi için barışgücü askeri sayısının en kısa zamanda iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi.

Leclerc, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde askeri ve güvenlikle ilgili önlemlerin son günlerde çok hayati olduğunu belirterek, ülkede daha fazla uluslararası güç bulunması halinde insan hakları ihlallerinin azalacağını belirtti.

Asker sayısındaki artışla insanların ülke içinde yer değiştirmekten ve ülke dışına çıkmaktan vazgeçeceklerine işaret eden Leclerc, ülkedeki katliamların önlenmesi için diğer taraftan siyasi çabaların da yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkede etnik temizliğin devam edip etmediğinin sorulması üzerine Leclerc, "Ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde Müslümanları hedef alan etnik ve dinsel temelli temizlik devam ediyor. Bu çok açık. İnsanlar sıkışmış durumda ve hayatlarını kurtarmaya çalışıyorlar" dedi.

Bu çerçevede uluslararası güçlerin ülkedeki varlığının önemini vurgulayan Leclerc, "Ülkedeki katliamların önlenmesi için asker sayısı en kısa zamanda iki katına çıkarılmalı" ifadelerini kullandı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde konuşlandırılan uluslararası güç çerçevesinde yaklaşık 6 bin 600 asker görev yapıyor. Bu sayının, bölgeye gönderilmesi planlanan 400 Fransız askeri ve 3 bin barış gücü askeriyle 10 bini bulması bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bir süre önce telefonda arayarak, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde güvenliğin sağlanması amacıyla oluşturulan uluslararası barış gücüne Türkiye’nin de Avrupa Askeri Misyonu çerçevesinde katkı sağlamasını arzuladıklarını belirtmişti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com