Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
Bangui'nin 5 Kilometre mahallesi "hapishane" haline geldi

BANGUİ (AA) - Orta Afrika Cumhuriyeti'nde şiddet eylemlerinden kaçan Müslümanlar için başkent Bangui'nin 5 Kilometre mahallesi "hapishane" haline geldi.

Burundi ve Afrika Birliği'ne bağlı barış gücü (MISCA) askerlerinin koruduğu mahalle, başkentte kalan az sayıdaki Müslümanın yaşadığı yerlerden biri konumunda. Müslümanlar, Hıristiyan Anti-balaka grubunun şiddet eylemleri nedeniyle diğer mahallelerinin çoğunu terk etti.

110 bin nüfuslu 5 Kilometre mahallesinde sadece 15 bin Müslüman kaldı. 

Mahalledeki küçük bir camide toplanan Müslümanlar Birliği üyeleri 5 Kilometre'nin nasıl açık hapishane haline geldiğini AA muhabirine anlattı.

Tıp öğrencisi Faysal Halil Ali Zaora, "Başta, şiddet eylemleri yoğunken mahalleden bile çıkamıyorduk. Hemen yakalıyorlar ve öldürüyorlardı. Şimdi büyük riskler alarak kent merkezine gidebiliyoruz. Ancak Bangui dışına çıkmaya cesaret edemiyoruz" dedi.

Zaora, "Neden gidelim? Biz Orta Afrikalıyız. Ülkemizi başkalarına bırakmayacağız. Genellikle Müslüman ve Hıristiyanların birlikte barış içinde yaşadığı söylenir. Evet, görünüşte öyle. Ancak uzun süredir siyasi olarak dışlanıyoruz. Tüm devlet başkanları, Müslümanların Orta Afrikalı olmadığını kafasına koymuş"  diye konuştu.

Mühendis Abdülaziz Meriga da, memurların işlerine, çocukların okula gidemediğini belirterek, "Mezarlığa bile gidemiyoruz. Ölenleri evlerin bahçesine gömmek zorunda kalıyoruz" dedi.

Meriga, olayların eski Devlet Başkanı Hıristiyan François Bozize'nin  "savaş oyunu" olduğunu savunarak, Bozize'nin iktidarı tehdit edilince ve yeni devlet başkanının Müslüman olacağını öngörünce Müslümanları ortadan kaldırmaya karar verdiğini savundu.

Devlet memuru Ebukar Midjiniaoua, evden çıkarlarsa öldürüleceklerini, bırakırlarsa evlerinin ellerinden alınacağını vurgularak, "Kamerun'a giden, eskort edilen konvoylora bile saldırıyorlar" ifadesini kullandı.

 Midjiniaoua, tüm Hıristiyanların Müslümanlara düşman olmadığını bildiklerini ancak onlara Müslümanların yabancılar oldukları ve temizlenmeleri gerektiğinin öğretildiğini ve buna inandırıldıklarını söyledi.

Sosyolog Ado Musa Poucait ise, "10 Aralık-31 Ocak'ta Bozize'nin Müslümanları hedef aldığına ilişkin halka konuşma yaptığını, böylece milislerin oluştuğunu ve barikatların kurulduğunu belirterek, "Müslümansanız kaçırılıp öldürülürsünüz" dedi.

Ali Osman adlı bir Orta Afrikalı da, "Tüm bunlar önceden belliydi. Bize kafamızı koparacaklarını ve kadınlarımıza tecavüz edeceklerini söylemişlerdi. Anti-balakalar mahallelere girince Hıristiyanlar korunmak için evlerinin önüne palmiye dalları koydu. Anti-balakalar, Seleka'nın katliamlarına karşı kendini savunan grup olarak aksettiriliyor. Ancak bu milislerin katlettiği sivil halkın bu şiddetle ilgisi yok" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com