Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
İnsan Hakları İzleme Örgütü, yayımladığı raporda, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanlara yönelik devam eden saldırıların önlenmesi için AB ve BMGK'yi acil göreve çağırdı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - İnsan Hakları İzleme Örgütü (RHW), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslüman topluma yönelik devam eden insan hakları ihlalleri nedeniyle,  Avrupa Birliği (AB) ve ilgili ülkelerin bölgedeki barış gücü askerlerine derhal yardımcı olmaları ve BMGK'nın güçlü bir BM Barış Gücü misyonuna yetki vermesi çağrısında bulundu.

New York merkezli HRW tarafından yayımlanan raporda, Anti-Balaka örgütünün öç almaya yönelik saldırıları nedeniyle Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Müslümanların ülkeyi terk etmeyi sürdürdükleri  bildirildi.

HRW raporunda, ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı bölgede Seleka isyancılarının geçen yıl bulundukları insan hakları ihlallerine misilleme olarak, Anti-Balaka milislerinin hedef aldığı Müslüman halkın korunmasında Fransız ve Afrika Birliği barış gücü askerlerinin yetersiz kaldığı ifade edildi. Raporda, bu nedenle AB'nin ve ilgili ülkelerin bölgedeki barış gücü askerlerine derhal yardımcı olması gerektiği vurglandı.

Raporda ayrıca BMGK'nın, acil olarak, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki kitlesel insan hakları ihlallerine karşı sivilleri korumak ve ülkenin yeniden inşa edilmesi için gerekli güvenliğin sağlanması açısından BM Genel Sekreteri'nin, güçlü bir BM barış gücü misyonuna acil olarak yetki vermesi gerektiği kaydedildi.

Raporla ilgili açıklama yapan HRW Direktörü Peter Bouckaert, ''Orta Afrika Cumhuriyeti'nde nesiller boyu yaşamış olan Müslüman topluluklar ülkeyi terk ediyor'' dedi. 

Bouckaert, ''Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Müslümanlar, dayanılmaz koşullar ve korkunç şiddetle mücadele etmek zorundalar. Afrikalı ve Fransız güçler burada oturanları koruyamamaktadırlar'' diye konuştu.

Öte yandan, HRW, Anti-Balaka milislerinin gerçekleştirdiği saldırılarda evlerin yıkımını gösteren ve Seleka koalisyonunun Mart 2013'teki darbesiyle ilgili yeni uydu görüntüleri yayınladı.  Aralık 2013'te Bossangoa'daki on binlerce kişinin hızlı yer değişimini belgeleyen bir görüntüde, bin 400 yerleşim yerinin sistemli bir şekilde tahrip edildiği görülüyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com