Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
Fransız jeopolitisyen Gourdin: ''AB, ABD ve Afrikalı büyük aktörlerin krize müdahil olmaması ülkedeki krizin devamına yol açabilir''

TUNUS (AA) - Fransız jeopolitisyen Patrice Gourdin, AB, ABD ve Güney Afrika gibi büyük aktörlerin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki krizin çözümüne müdahil olmakta imtina etmesinin krizin devam etmesine yol açabileceğini söyledi. 

Fransa'nın Aix-En-Province Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler konusunda eğitim veren Gourdin, AA'nın sorularını yanıtladı.

Gelişmekte olan ülkelerin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki krizle ilgilenmediğini belirten Gourdin, Güney Afrika'nın birçok askerini kaybettikten sonra konuya giderek az müdahil olduğunu vurguladı.

Afrika kıtası dışında Çin'in Orta Afrika Cumhuriyeti'yle ilgilenmeye başlayabileceğini ancak somut bir çıkarının bulunmadığını söyleyen Gourdin, Fransa'nın Soğuk Savaş döneminde bu ülkeyle çok ilgilendiğini, geçmişin eski sömürgesiyle ilişkileri halen etkilediğini kaydetti.

Paris'in politikasını yenilemek istediğini belirten Gourdin, Fransa'nın müdahale etmekten, tek başına müdahaleden vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Diğer büyük güçlerden ABD'nin Afrika'daki askeri varlığını tanımlaması ve somutlaştırması gerektiğine dikkati çeken Gourdin, merkezi Almanya'nın Stuttgart kentinde olan ABD Afrika Komutanlığı'nın (AFRICOM) halen kendisine destek bir ülke bulamadığını, ayrıca onu sadece El Kaide ile mücadelenin gerçekten motive edebileceği değerlendirmesinde bulundu. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki krizin AB'nin bir güç olarak var olmadığını bir kez daha ortaya koyduğuna işaret eden Gourdin, ancak AB ve ABD'nin çekilmesinin krizin uzun süre devamına yol açabileceğini vurguladı.

Gourdin'in daha önce yayımladığı makalesinde yer alan ''dünya Orta Afrika Cumhuriyeti'ni unutuyor ve uzun süre unutmaya devam edebilir'' görüşünü halen savunup savunmadığına ilişkin soruya uzman, ''Hayır. Satranç tahtası çok değişmiş görünüyor'' yanıtını verdi.

Patrice Gourdin, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde olayların kökünün sosyal, ekonomik  ve siyasi olduğunu, bunların da sadece ülkeyi değil komşularını, daha çok siyasi ve ekonomi ortaklarını ilgilendirdiğini belirtti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com