Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
BM Gıda ve Tarım Örgütü: ''1,6 milyon Orta Afrikalı açlık riskiyle karşı karşıya''

TUNUS (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 1,6 milyon kişinin acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğu uyarısında bulundu.

FAO'nun internet sitesinde BM Gıda Programı ile kaleme alınan raporda, acil yardıma ihtiyaç duyanlar için uzun vadeli, geniş çaplı insani yardım operasyonu gerektiği belirtildi.

Operasyonun en az 18 ay sürmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, 2012'den bu yana toplumlar arasındaki çatışmaların ülke genelinde geçim kaynaklarının, ekim alanlarının, hayvancılığın ve temel ürünlerin yok olmasına neden olduğu vurgulandı.

Raporda, yaklaşık 1,6 milyon kişinin doğrudan krizden etkilendiği ve acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğu, bunun şubat 2013'teki tahminlerin iki katından fazla olduğu, ayrıca geçen ay sonunda yaklaşık 625 bin kişinin de çatışmalar nedeniyle evini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Sene başından bu yana Orta Afrikalıların, alım gücünün azalması, ticaretin sekteye uğraması gibi nedenlerle gıdaya erişimde ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığı ifade edilen raporda, tüm sektörlerde işsizlik olduğu, memurların aylardır maaş alamadığı kaydedildi.

Raporda, ülkenin dramatik şekilde gıda çeşitliliğini kaybettiği, özellikle çocukların hayvansal gıdalar alamadığı, bu durumun da beslenme ve sağlık konusundaki endişeleri artırdığı uyarısında bulunuldu.

BM Gıda Programı yetkilisi, ekonomi uzmanı Arif Hüseyin, herşeyden önce şiddet eylemlerinin sona ermesi gerektiğini vurgulayarak, her geçen gün daha fazla masum insanın öldüğünü, acil yardımın yapılmasının biraz daha güçleştiğini ve daha masraflı hale geldiğini ifade etti.

Raporda, tarım sektörünün geçen yıl yaklaşık yüzde 37 daraldığı, ticaret ve ulaştırma faaliyetlerini yürüten girişimcilerin ülkeyi terk ettiği belirtilirken, araç yoksunluğunun yanı sıra bu durumun iç ticaret ve ithalat-ihracata da büyük darbe vurduğu kaydedildi.

Bu yıl tarım sektöründe gelişme olmayacağı tahmininde bulunulan raporda, nispeten daha güvenli erişim zincirinin bulunduğu bölgelere para transferi yapılması tavsiye edilerek, bu transferlerin yerel ekonomiyi canlandırabileceğine vurgu yapıldı.

Yaklaşık 75 bin kişiye tohum ve malzeme yardımında bulunmayı, ayrıca çiftçilere ve kadınları da desteklemeyi amaçlayan FAO, BM Gıda Programı'nın 1,25 milyon kişiye ve HIV taşıyanlara yardım ettiğini ancak kaynakların tükenmekte olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com