Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
Jeopolitik uzmanı Galy: ''Çad askerlerinin çekilmesi MISCA'nın yararına ancak Müslümanların zararına''

PARİS (AA) - Jeopolitik uzmanı Michel Galy, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücünde (MISCA) görev yapan Çad askerlerinin çekilmesinin MISCA'nın duruşuna açıklık getireceğini ancak Müslümanların korunmasını zayıflatacağını belirtti. 

Paris'teki Uluslararası İlişkiler Enstitüsü profesörlerinden Galy, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Brüksel'de düzenlenen Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki krizin ele alındığı 3 Nisan'daki mini zirvede, MISCA'da görev yapan askerlerini çekeceğini açıklayan Çad'la ilgili Galy, çekilmenin MISCA'nın siyasi durumunu açıklığa kavuşturacağını ve işini kolaylaştıracağını kaydederek,  ''Çad askerlerinin çekilmesi MISCA'nın yararına ancak Müslümanların zararına olacak. Çadlıların çekilmesiyle MISCA artık taraf tutmakla suçlanmayacak ancak Müslümanlar koruyucularını kaybedecek'' ifadelerini kullandı.

Galy, Çad birliklerinin, Burundi birliklerine ateş açma, 24 kişinin ölümü ve yaklaşık 100 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan 29 Mart'taki yaylım ateşi gibi olaylara karıştığını, ''hem suçlu hem yargıç'' gibi davrandığı değerlendirmesinde bulunarak, bunun askeri ve siyasi açıdan ''saçmalık'' olduğunu vurguladı.

Ancak Galy, 6 bin askerin görev yaptığı barış gücünden 850 askerin çekilmesinin başta Müslümanlar olmak üzere halkın korunmasını zayıflatacağı uyarısında bulundu.

Çekilmeden sonra Çad'ın bu ülkedeki etkisinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya Galy, bu ülkenin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki siyasi ilişkilere müdahaleye devam etmesinin beklendiği, Seleka'nın iki önemli askeri liderinin Çad hükümeti tarafından barındırıldığının bilindiği yanıtını verdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza'yı ''zayıf'' olarak nitelendiren Galy, Samba-Panza'nın otoritesinin Bangui'nin çok dışına çıkmadığını, hükümetinin de etkisinin bu bölgeyle sınırlı olduğunu ve Fransa ile Çad'ın baskısının bulunduğunu ifade etti. 

Bölgenin giderek artan bir karmaşaya sürüklendiğini belirten Galy, Kamerun'da 145 bin mültecinin bulunduğu, Uganda'da faaliyet gösteren Rabbin Direniş Ordusu liderlerinden Joseph Kony'nin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki kaostan çıkar sağladığı, eski Devlet Başkanı Michel Djotoidia'nın sağ kollarından Nureddin Adem'in Nijerya'daki Boko Haram örgütüyle bağlantı kurabileceği, bazı silahlı grupların mültecilerle karışabileceği örneğini verdi. Galy, Nijerya'nın kuzeyi gibi istikrarsız bölgelerde şiddetin artabileceğini ve bölgesel savaşın çıkabileceğini vurguladı.

Galy, Çad'ın yeni bir ''göçebe savaşı''ndan korktuğu için Orta Afrika Cumhuriyeti'nin daha fazla istikrarsız hale gelmesinden çıkar sağlamayacağını ifade etti. 

Çad'ın Orta Afrika Cumhuriyeti iktidarına dolaylı etkisi olduğunu, Çad ve Seleka arasındaki mevcut ilişkinin iki şekilde yorumlanabileceğini söyleyen Galy, ''Ya Çad Devlet Başkanı İdris Deby bir çeşit Çad himayesi kurmak için Seleka'yı Bangui'yi fethetmeye itecek ya da daha muhtemel olarak, Çad'dan uzaklaştırmak için bazı düşmanlarını ve karşıtlarının Orta Afrika Cumhuriyeti'ne müdahale etmesine izin verecek'' değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com