Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyetindeki olaylar
Bossangoa Başpiskoposu Aziagbia: ''Ülkenin bölünmesi Müslümanlara yaramayacak''

BOSSANGOA (AA) - Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'nin kuzeybatısındaki Bossangoa kentinin Başpiskoposu Nestor Desire Nongo Aziagbia, Müslümanların ülke içindeki hareketinin ve ülke dışına göçünün, ülkeyi iki bölgeye ayırmayı amaçlayan uluslararası toplumun bazı kesimleri tarafından yönetilen siyasi bir oyunun parçası oluğunu belirtti.

Aziagbia, AA muhabirine yaptığı açıklamada kuzeyde ''Müslüman bir devletin kurulması'' halinde Orta Afrikalı Müslümanların Çad ve Sudan boyunduruğu altındaki ''köleler'' haline geleceğini savundu.

Müslümanların kentten ayrılmasından duyduğu üzüntüyü die getiren Başpiskopos Aziagbia, Hıristiyan Anti-balaka grubunun şiddetinden kaçan Müslümanların kenti terk etmesinin iyi bir çözüm olmadığını vurguladı. 

Azagbia, Müslümanların evlerini terk etmesinin uluslararası toplumun bazı kesimlerinin manipülasyonunun sonucu olduğunu belirterek bu durumdan hem Hıristiyanların hem de Müslümanların etkilendiğini ifade etti.

''Ülkenin bölünmesinin Müslümanlara yaramayacağı'' değerlendirmesinde bulunan Azangbia, kuzeyde bir devlet kurmaları halinde bile Müslümanların ''yeni ülkelerinin köleleri'' olacağını savundu.

Kısa süre önce Bossangao'nun kuzeydoğusundaki Batangafo bölgesinde Müslümanların oluşturduğu Seleka grubunun bazı üyeleri tarafından 3 papazla kaçırılan Azangbia, hayatta kalmasını ve kurtarılmasını sağlayan Seleka komutanlarından Anour'a da minnettar olduğunu dile getirdi. 

16 Nisan'da kaçırılan Azangbia, Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücü (MISCA) ve kaçırma eylemine karşı çıkan Seleka üyelerinin müdahalesinin ardından serbest bırakılmıştı.

-Bangui'de 3 kişi öldü-

Öte yandan başkent Bangui'de 3 Anti-balaka üyesi öldü.

Anti-balaka grubu üyelerinin Müslümanların yaşadığı 5 Kilometre mahallesine girdiği, bazı mahalle sakinleriyle çıkan çatışmada bir grup üyesinin öldüğü belirtildi. 

Grubun diğer üyelerinin ölen kişinin cesedini başka bir bölgeye götürürken yoldaki bir Müslümandan intikam almak istediği, Müslümanın bir eve sığındığı ve Fransız askerlerinin bölgeye çağrıldığı açıklandı.  Askerler ve grup üyeleri arasında çıkan çatışmada 2 Anti-balakanın öldüğü bildirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com