Orta Doğu'da haritalar yeniden çizilecek

Orta Doğu'da haritalar yeniden çizilecek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk'te yayınlanan Ankara Günlüğü programında Hande Fırat’ın sorularını yanıtladı.
Gaziantep saldırısı,artan terör olayları, CHP‘nin siyasi partilere çağrısı,ana muhalefetin bundan sonraki yol haritası, Hüseyin Aygün’ün kaçırılması ve açıklamaları, Suriye’deki gelişmeler ve gündeme dair diğer konuların konuşulduğu programda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularına yanıtladı.
 
- Hatay'daki Suriyelilerin kaldığı kampa CHP milletvekillerinin  alınmaması ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu,"Vatandaşın oyuyla seçilen millevekili o kamplara neden giremiyor. Oralarda yasadışı işlem yapıyorsunuz. O yüzden milletvekillerini o kamplara girdirmiyorsunuz. Millevekilleri o kampta kimlik tespiti yapmıyor. O kamplarda neler yaşanıyor ona bakmaya gidiyor." dedi.
 
İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:
 
- Milletvekili arkadaşlarımıza halk o kampa gitmelerini söyledi. Halk, o kampta yaşayanlar bize huzursuzluk veriyor dediler. Millevekili arkadaşlarımız da o yüzden gitiler.
 
-Amerikalılar, yabancılar geliyor o kampa giriyor ama Türkiye Cumhuriyeti'nin milletvekilleri o kamplara giremiyor.
 
- Suriye'de dökülen kandan bu iktidar sorumludur.
 
- O kamplarda yaşayanlar Suriye'ye gidip çarpışıp geri geliyorlar. Ellerinde silah var. Siz Suriye'den gelenleri tekrar çatışmak için gönderiyorsunuz.
 
-Gaziantepliler Suriyelilerin gelip ev kiralayıp kalmasından rahatsız. Vatandaş bu durumdan huzursuz.
 
-Hatay'da, Gaziantep'te ajanlar cirit atıyor. Bir ülke kamp kuruyorsa o kampın güvenliğini sağlar. Bizde öyle birşey yok.
 
-İktidarın Suriyelilere silah vermiyoruz demesi kesinlikle doğru değil.
 
-Evrensel hukukun öngördüğü şartlar bu kamplarda yerine acilen getirilmelidir.Bu kamplarda siviller kalıyorsa ellerinde silah olmaz. Bizim sivillerle alıp veremediğimiz yok.

-Türkiye tarihinde hiçbir zaman bu kadar aciz duruma düşmemiştir. Vatandaş bize şu soruyu soruyor, bizim Suriye'de ne işimiz var?

- Suudi Arabistan ve Katar para versin, Türkiye silah verip muhalifleri yetiştirsin. Böylece Türkiye Batı'nın maşası olsun. Biz bunu kabullenmiyoruz. 

-Irak'ta bir buçuk milyon müslüman öldürüldü, binlerce kadına tecavüz edildi. Bunlar demokrasi adına yapıldı. Kimse kimseye demokrasi getirmez.

- Ben Esad'ın elini sıkmadım, eşim Esad'ın eşiyle tatil yapmadı, ben Esad'a kardeşim demedim. Bunları Recep Tayyip Erdoğan dedi. CHP insan haklarından yanadır, özgürlükten yanadır. CHP Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilmesini sağlamıştır. Bize Baasçı diyenin alnını karışlarım.

-Türkiye komşularıyla savaş içine girerse kaybederiz. Bu politikadan kim karlı çıktı. Türkiye mi Suriye mi? Elbette Batı'nın egemen güçleri karlı çıktı.

-Bu iktidar, iktidar olmagüç olma vasıfını yitirmiştir. Kendi özgün görüşü yoktur hükümetin. Türkiye tarihinin en çapsız adamı dışişleri bakanlığı görevini yürütüyor.

-Kürecik'e radar üssünü Türkiye'nin güvenliği için mi kurdunuz? İsrail'in güvenliği için kurdular. Türkiye Cumhuriyeti topraklarını komşu ülkelerin hedefi haline getirdiler.

- Doğalgazda Rusya'ya bağımlısınız nasıl oluyor da Rusya'yı izole ediyorsunuz. Ülkede bir iktidar boşluğu var. Hükümete aklını başlarına almaları çağrısını yapıyorum.

-Başbakan konuşurken toplumu kucaklayan biri olacak. Toplumu ayrıştırıyor Başbakan.

-Şu anda Suriye parçalanıyor. Suriye'nin bölünmesi kimin umurunda. Batının egemen güçleri Orta Doğu'da haritalar yeniden çizilecek dedi. Batı İsrail'den sonra ikinci bir devlet kurmak istiyor. Türkiye bu süreçte olayları kontrol edemez hale gelmiştir. Batı için tek şey önemlidir: ülkelerinin çıkarlarını korumak. 

-Amerikalılar Gaziantep'e bomba patlarsa ne olur diye düşünüp bunun analizini yapıyor. Dış politika analizle düşünmeyle olur. Anlık bir olay değildir dış politika.

-Terörle mücadele ederken istihbaratta zaafiyet varsa iş bitmiştir. Bunu ben söylemiyorum AKP'nin milletvekili söylüyor. Gaziantep'teki saldırıda otomobil Sakarya'dan çalınıyor Gaziantep'te patlatılıyor, siz nerdesiniz?

- Biz kürsü dokunulmazlığı dışındaki milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması taraftarıyız.

-PKK'nın BDP ile birlkte verdiği görüntünün anlamı bu bölgenin hakimi benim demektir. Bu görüntüyü içine sindiren kim? Elbette hükümet.

-Muhalafetin ne söylediğini dinlemiyorsunuz. Çünkü kendi ayıbınızı saldırarak örtmek istiyorsunuz. Vatandaşlarımız şapklarını önüne koyup düşünmelidir. Bu hükümet bu ülkeyi yönetemiyor.

-Biz Bahçeli'nin sözlerine yanıt vermiyoruz, muhalefete muhalefet etmiyoruz. CHP bu ülkede kimin sorunu varsa hangi sorun varsa çözüm üreten tek partidir. Türkiye'nin çıkarlarını en iyi biz savunuruz.

-PKK'nın en çok istediği şey BDP'nin Meclis'e girmemesidir. Böylece tabanını genişletmek imkanı doğacaktır. Şehit cenazesinde tabutun arkasında yürüyenler hep fakir aileler. Bunu görmemiz lazım. 

-Herkes kendi soyuyla guru duyar. Hiçkimse anne babasını seçmek şansına sahip değildir. Bu coğrafya bereketli coğrafyadır. Birbirimize düşmeyeceğiz bu coğrafyada, oyuna gelmeyeceğiz.


 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com