Orta hasarlı binalardaki incelemeleri tamamlandı

Orta hasarlı binalardaki incelemeleri tamamlandı
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) uzmanlarından oluşan heyet, 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem yaşanan Kütahya'nın Simav ilçesinde, orta hasarlı binaların güçlendirme yapılıp yapılamayacağının belirlenmesine yönelik incelemelerini tamamladı. PAÜ Mü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) uzmanlarından oluşan heyet, 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem yaşanan Kütahya'nın Simav ilçesinde, orta hasarlı binaların güçlendirme yapılıp yapılamayacağının belirlenmesine yönelik incelemelerini tamamladı.
PAÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet İnel, gazetecilere yaptığı açıklamada, 25 kişilik ekiple 9 Ağustos'ta başlayan çalışmalarının sona erdiğini bildirdi.
Laboratuvar ve ofis çalışmalarına başladıklarını belirten Doç. Dr. İnel, raporları yaklaşık 20 günde hazırlayarak Kütahya Valiliği ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına teslim edeceklerini söyledi.
Doç. Dr. İnel, Simav ilçe merkezinde 600 konut ve iş yerinin bulunduğu 133 bina ile yaklaşık 200 konut ve iş yerinin yer aldığı 90 bina olmak üzere toplam 223 orta hasarlı binayı incelediklerini dile getirerek, 153 betonarme binadan yaklaşık 1600 karot numunesi alındığını, binaların beton basınç dayanımları belirlenmek üzere karotların üniversite laboratuvarına gönderildiğini anlattı.
Simav'da yürütülen çalışmalarda, zemin hakkında bilgi edinmek için çok kanallı yüzey dalga analizi yöntemi kullanıldığı bilgisini veren Doç. Dr. İnel, ''İlçe merkezinin değişik bölgelerinde 12 serim ile 13 sondaj yapılarak yüzey dalga analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz çalışmaları orta hasarlı binaların sayıca fazla olduğu 9 mahalleyi kapsamıştır'' dedi.
Doç. Dr. İnel, binalarla ilgili yapılan arazi çalışmalarının, orta hasarlı binaların tespiti ve etiketlenmesiyle başlayıp, karot alımı, röleve ve donatı sıyırması, açılan karot delikleri ve donatı sıyrılmalarının kapatılması ile tamamlandığını bildirerek, yerinde gerçekleştirilen inceleme ve malzeme dayanımlarının belirlenmesi sonucu binalarda güçlendirme yapılıp yapılamayacağının ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com