Orta Vadeli Plan açıklanıyor!

Orta Vadeli Plan açıklanıyor!
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek basın toplantısı düzenliyor.

Kamu maliyesinde maliye disiplininden asla taviz vermeyeceğiz. Yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili eylem planını uygulamaya devam edeceğiz. yasal düzenlemeyi en kısa sürede geçireceğiz. İhracat pazarlarının çeşitlendirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Yenilikçi, ar-geye dayalı, katma değeri yüksek ürün üretmeye devam edeceğiz. İhracatın ithalata yüksek bağımlılığını azalatmak için yurtiçi ve dışında ölçek ekonomisine odaklı çalışmalara ağırlık vereceğiz. Yakın coğrafyamızda iktisadi refah havzalarının oluşturulmasına ağırlık vereceğiz.
Kamu yatırımlarından, eğitim, sağılk, ulaştırma, içme suyu ve bilgi teknolojilerine yönelik yatırımlara öncelik vereceğiz.

Bölgeler arası gelişmişilik farklarını azlatmayı öne alacağız.

Başta yurtiçi tasarruf yetersizliği ve cari açık olmak üzere büyümenin sürdürülebilirliğini tehdit eden konulara ilişkin gerekli tedbirler alınacak.

Türkiye'nin uzun vadede cari açığının makul seviyeye inmesi, sıfırlanması ve hatta artıya geçmesi eğitimle olabilir. Bu nedenle eğitime önem vereceğiz. Bilgi ve beceriyle donatılmış genç nesiller cari açıkla mücadelede en önemli silahımız olacak.


Bu yıl yüzde 7.5'lik büyüme öngörüyoruz. 2012'de dünyada ve Avrupa'da büyümede düşüşe paralel olarak yüzde 4 büyüme bekliyoruz. 2013 ve 2014'te nispi toparlanmayla yüzde 5'lik büyüme hedefliyoruz.


Enflasyon yüzde 8'e doğru yaklaşacak, kurdaki geçişkenliğin geçici etkisiyle olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren bu ortadan kalkacak. Sonrasında yüzde 5.2 ve yüzde 5'e inecek. Cari açığın milli gelire oranı yüzde 9.4 bu yıl sonunda olacak. 2012'de yüzde 8, 2013'te yüzde 7.5'e 2014'te yüzde 7'ye düşmüş cari açık bekliyoruz. Kuşkusuz bundan sonraki dönemde uygulayacağımız tedbirler bu verilere yansıtılmış durumda. Bazı alanlarda somut politika tedbirlerinin de devreye gireceğini varsaymış durumdayız. Merkezi yönetimin bütçe açığı 2011 sonu itibariyle açığın GSYH'ye oranını yüzde 1.7 olacak.  2012'de yüzde 1.5'e inecek. Gelişmiş ülkelerde içler açısı bu oran.

Toplam kamu faiz dışı dengesi/GSYH oranı bu yıl sonu itibariyle yüzde 1.2'ye ulaşacak. Faiz dışı fazla vereceğiz. Bunun yaklaşık yüzde 0.8'i yeniden yapılandırma gelirlerinden oluşuyor. Yani bunları yapmamış olsaydı faiz dışı fazlamız yüzde 0.4 olacaktı. Zaten hedefimiz de 0.3 seviyesindeydi.

2012'de 0.3'lük bir yeniden yapılandırma geliri mevcut. Bununla birlikte 2012'de faiz dışı dengemiz yüzde 1.1 olacak.

2013'te yeniden yapılandırma gelirleri ortadan kalkıyor.

Kamu borç stoğumuza gelince. Geçen yılı yüzde 42.2 ile tamamladık. 2011 sonunda yüzde 39.8 olacak. Yüzde 40'ın altına ineceğiz bu yıl. 2012'de ise yüzde 37 olacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com