Ortadoğu Toz Duman!

Ortadoğu Toz Duman!
Libya'nın dünya ile bağlantısı kesilirken, keskin nişancıların göstericilere ateş açması sonucu onlarca kişi hayatını kaybetti..

Tunus'ta başlayan Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevini bırakmasıyla sonuçlanan yönetim karşıtı gösterilerin sıçradığı Libya'da geçen çarşambadan bu yana yapılan gösterilerde 84 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Libya'nın doğusundaki en az 5 kentte yönetim karşıtı gösteriler düzenlenirken, merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), hastane çalışanları ve görgü tanıklarına dayanarak, olaylarda 84 kişinin öldüğü tahminini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, medya ve internete kısıtlamaların uygulanması nedeniyle kesin rakamlar tespit edilememesine rağmen,  35'i önceki gün olmak üzere olayların merkezi Bingazi'de, 46 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Ancak İngiliz Independent gazetesine göre, ölü sayısı 200'e yükselmiş olabilir.

Bu arada, Bingazi'de yaşayan bir kişi askerlerin, sadece keskin nişancıların ateş ettiği bir komuta merkezine sığındığını, kentin diğer bölgelerinde hiç güvenlik gücü kalmadığını söyledi. Binlerce kişinin de adliye binası önünde toplandığını belirten kaynak, Devrim Komitesi binaları ile karakolların yandığını da ifade etti. İtalyan ANSA haber ajansı da İtalyan bir görgü tanığına dayanarak verdiği haberde, "kentin tamamen kontrolden çıktığını" bildirdi. Adının açıklanmasını istemeyen görgü tanığı, "Tüm hükümet binaları ve bir banka yandı. İsyancılar her şeyi yerle bir etti. Sokaklar da polis dahil kimse yok" dedi.
Hükümetten ölü sayısı ya da şiddet haberleri konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

KESKİN NİŞANCILAR ONLARCA KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ

Libya'da Muammer Kaddafi yönetimi karşıtı gösterilerin merkezi olan Bingazi'de keskin nişancıların kalabalığa açtığı ateşle onlarca kişinin öldüğü bildirildi. 
Reuters'ın haberine göre, bir görgü tanığı, kurbanların hastaneye götürülmesine yardımcı olduğunu belirterek, "Onlarca kişi öldü. 15 değil, onlarca kişi. Tam bir katliamın ortasındayız" dedi.

AP ajansı, adının açıklanmasını istemeyen bir hastane yetkilisine dayanarak verdiği haberinde, Bingazi'de dün yaşamını yitiren 35 protestocunun toplu cenazesinden dağılan kalabalığa komandoların ateş açması sonucu 15 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Ölenlerden birinin başından uçaksavar mermisiyle vurulduğunun sanıldığını kaydeden hastane yetkilisi, çoğu ölü ve yaralının hastanedeki doktorların yakını olduğunu anlattı.

Bu silahların 42 yıllık Kaddafi yönetiminin sona ermesini isteyen göstericileri sindirmek için kullanıldığının sanıldığı yorumları yapılırken, vurulanların çoğunun başından ve göğsünden yara aldığı ve insanların yaralılara kan vermek için hastaneye akın ettiği kaydedildi.

DİNİ LİDERLER, "KATLİAM"A DERHAL SON VERİLMESİNİ İSTEDİ

Libya'da yaşananların ardından dini liderler, "katliam"a derhal son verilmesi çağrısında bulundu.  Kanlı müdahalenin ardından harekete geçen 50 kadar Libyalı Müslüman dini lider, güvenlik güçlerinden, birer Müslüman olarak öldürmeye son vermelerini istedi. 

Reuters'a gönderdikleri açıklamada, bu olayın içinde yer alan ya da bir şekilde ona destek veren her bir Müslüman'a masum insanları öldürmenin Allah ve Hz. Muhammed tarafından yasaklandığını hatırlaması çağrısında bulunan dini liderler, "Erkek ve kız kardeşlerinizi öldürmeyin. Katliama şimdi son verin" dedi.

Görgü tanıkları, önceki gün yaşamını yitiren 35 protestocunun toplu cenazesinden dağılan kalabalığa dün keskin nişancıların ateş açması sonucu onlarca kişinin öldüğünü söylemişti.

Protestoların başlamasından bu yana ülkeye yabancı gazetecilerin girişine izin verilmediği, yerel gazetecilerin de Bingazi'ye gitmeleri yasaklandığı için bu sayı doğrulanamıyor.

KADDAFİ'DEN PROTESTOCULARA TEDBİRLER

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gösterileri bastırmasıyla alakalı ilginç bir iddia geldi. El Cezire televizyonuna konuşan aktivistler; Uganda, Çad ve diğer bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda gangsterin para karşılığı Kaddafi tarafından göstericilerin üzerine salındığını iddia ediyor.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gittikçe kontrolden çıkan gösterileri bastırabilmek için bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda paralı asker getirttiği öne sürülüyor.

Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı kentlerin başında gelen Bingazi'de güvenlik birimleri ve keskin nişancıların göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş ettiği, ölenlerin sayısının artık bilinmediği belirtiliyor.

Kentte ölenlerin defnedilmesi için toplanan on binlerce kişiye yönelik de güvenlik birimlerinin ateş açtığı belirtiliyor. Ambulansların da yaralıları devam eden ateşten dolayı alamadığı öne sürülüyor.

Uluslar arası ajans ve televizyonlara ulaşan Libyalı aktivistler, Kaddafi'nin gücünü kaybetmemek için soykırım bile yapmaktan çekinmeyeceğini gösterdiğini ifade ediyor. Muhalifler de Kaddafi yönetiminin başta Bingazi ve El Beyda olmak üzere pek çok kentte kontrolü tamamen yitirdiğini öne sürüyor. Kontrolün kaybedildiği kentlerde tüm polis ve iç güvenlik binalarının yakıldığı ifade ediliyor.

İNTERNET ERİŞİMİ DE KESİLDİ

Merkezi ABD'de bulunan ve internet trafiğinin gözetiminde uzman olan Arbor Networks şirketinin açıklamasında, önceki gün Libya'da internet erişiminde kısıtlamaların olduğunu, geceyarısı da internet erişiminin "aniden kesildiği" belirtildi.

Öte yandan özel güvenlik güçlerinin Bingazi'deki protesto kamplarına baskın yaparak, bölgeyi temizlediği belirtildi.

ŞİDDETLE DİRENİYORLARBAHREYN MUHALEFETİ BİR ARAYA GELİYOR

Bahreyn'de muhalif liderler, iktidarla muhtemel görüşmeler öncesi strateji belirlemek üzere bir araya geliyor.

Şii siyasi blokun liderlerinden Abdulcelil Halil, bugün yapılacak toplantılarda monarşinin diyalog teklifinin değerlendirileceğini, ancak doğrudan görüşmelerin gündemde olmadığını söyledi.

Muhalif gruplar, Batı'nın stratejik müttefiki Bahreyn'de iktidara yönelik baskıyı artırmak için genel grev çağrısında bulunuyor.

Bu arada yaklaşık bir haftadır protesto ve ölümcül çatışmaların sürdüğü Bahreyn'de dün gece de yüzlerce protestocu geceyi başkent Manama'da gösterilerin merkezi durumuna gelen İnci Meydanı'nda geçirdi.

HÜKÜMET MUHALEFETLE GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan, Bahreyn'de hükümet, reform isteyen muhalefet gruplarıyla diyalog başlatıldığını bildirdi.

Enformasyon dairesinin, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yayınladığı mesajda, "Veliaht Prens ile siyasi gruplar arasındaki Bahreyn diyalog süreci başladı" denildi ancak başka bilgi verilmedi.

YEMEN'DE HÜKÜMET BİNALARINA SALDIRI

Yemen'in başkenti Sana'da hükümet karşıtlarının dün sabah tekrar gösterilere başladığı bildiriliyor.

Bölgedeki kaynaklar, Sana'da üniversitenin önünde toplanan yüzlerce göstericinin Adalet Bakanlığına doğru yürüdüğünü söyledi.

Ülkenin güneyindeki sahil kenti Aden'de ise grupların hükümet binalarına saldırdığı, yağmaladığı ve yaktığı belirtildi.

Aden sakinleri, saldırı, yağmalama ve yakma olaylarına rağmen kent sokaklarında polis ya da asker olmadığını bildiriyor.

Yemen'de 9. gününe giren protesto gösterilerine polisin müdahalesi sonucu en az 6 kişinin öldüğü, 150'den fazla kişinin yaralandığı belirtiliyor.

BUGÜN DE 1 KİŞİ ÖLDÜ

Sana'da gösterilerde güvenlik güçlerinin bir protestocuyu vurarak öldürdüğü bildirildi. Sağlık yetkilileri, polisin Sana'daki binlerce göstericinin yürüyüşü sırasında ateş açması sonucu 5 kişinin de yaralandığını söyledi.

BAHREYN'DE GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

Yönetim karşıtı protestoların yapıldığı Bahreyn'in başkenti Manama'da polisin protestoculara müdahale ettiği bildirildi.

Reuters'ın haberine göre, polis, askerlerin protestoların merkezi İnci Meydanı'ndan çekilmesinden sonra meydana geri dönen protestoculara göz yaşartıcı gaz atarak, protestoculara güç uyguladı.

Bahreyn Veliaht Prensi Salman Bin Hamad El Halife de askerlere sokaklardan çekilme talimatını verdiklerini söyledi. Öte yandan, Bahreyn'in en büyük sendikası, bugün için grev çağrısında bulundu.

Veliaht Prens, askerlerin çekilmesinden sonra düzeni polisin sağlayacağını belirtti.

Yönetim karşıtı gösterilerin bir haftadır sürdüğü Bahreyn'de Kral Hamad Bin İsa El Halife, Veliaht Prens'ten  gösterilerle krallığı sarsan krizin çözümü için "bütün taraflarla" ulusal diyalog başlatmasını istemişti.

Ana muhalefetteki Şii bloku ise Kral'ın diyalog önerisini reddederek, öncelikle askerlerin sokaklardan çekilmesi gerektiğini bildirmişti.

Image

CEZAYİR'DE POLİS GÖSTERİCİLERİ ENGELLEDİ

Cezayir'de polisin demokrasi yanlısı binlerce kişinin gösteri yapmasını engellediği bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, polisin protestocuları çembere alarak durdurduğunu, böylelikle yürüyüş yapılmasını engellediğini belirtiyor.

Yürüyüşü düzenlemeye çalışan Cezayir'de Demokratik Değişim Koordinasyonu, yaklaşık 10 bin kişiyi topladıklarını belirtirken, başkent Cezayir sokaklarında 26 bin polisin konuşlandığı kaydediliyor.

Başkent Cezayir'de aynı grupların geçen hafta cumartesi günü yaptığı gösterinin ardından polisin bugün daha büyük sayıyla önlem aldığı, başkentin önceki gün sakin olduğu, ancak bu gece yarısından itibaren polisin caddelere yerleştiği ifade ediliyor.

Bu arada muhalefetteki Demokrasi ve Kültür Yürüyüşü (RCD) milletvekili Tahar Besbas'ın polisin sopayla vurması sonucu başından yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Besbas'ın yandaşları, polisin başlangıçta milletvekilinin hastaneye götürülmesini reddettiğini söyledi. Besbas'ın sağlık durumu hakkında bilgi edinilemedi. 
 
UMMAN'A DA SIÇRADI

Umman'da da yüzlerce kişi siyasi reform talebiyle gösteri yapıyor.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki yönetim karşıtı protestolardan sonra, Umman'ın başkenti Muskat'ta da cuma namazından sonra gösteri düzenlendi.
Başkentin ticari merkezi Ruvi'de toplanan 300 dolayında kişi "demokrasi istiyoruz" sloganları atarken, maaş zammı ve iş talebinde bulundu.

Göstericiler, bakanların 4 yıldan uzun süre görev yapmamasını da istedi. 
Protestocuların bir saat kadar süren gösterinin ardından bölgeden ayrıldığı belirtildi.

Umman Sultanı Kabus Bin Said, 1992 yılında Şura Meclisi'ni oluşturmuştu. Meclisin 84 üyesi ülkedeki 61 bölgenin seçmeni tarafından seçiliyor. Ancak tavsiye organı olan parlamentonun yasama yetkisi bulunmuyor.

KUVEYT'TE YARALI SAYISI 30

Kuveyt'te vatandaşlık isteyen vatansız Araplarla güvenlik güçleri arasında önceki gün çıkan çatışmalarda 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Güvenlik kaynakları, başkent Kuveyt'in kuzeybatısıntaki Cahra'da düzenlenen gösterilerde 50 kişinin de gözaltına alındığını belirtti.

Aynı kaynaklar, Salibiye köyünde de 80 kişinin benzer gösteri yaptığını söyledi.
Güvenlik güçlerinin Cahra'da göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği kaydedildi.

İçişleri bakanlığı, göstericilerin güvenlik güçlerine taş attığını açıkladı.

Kuveyt'te uzun süredir yaşayan, ancak vatandaşlığı bulunmayan Bedeviler, vatandaşlık hakkı, parasız eğitim, bedava sağlık hizmeti, iş ve Kuveyt vatandaşlarıyla eşit haklar istiyor.

ERMENİSTAN DA KARIŞTI

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da hükümetin istifasını ve Mısır modelinde iktidara karşı seferberlik başlatılmasını isteyen binlerce kişinin sokaklara döküldüğü bildirildi.

Başkentin merkezinde 5 binden fazla kişinin toplandığı belirtilirken, göstericilerin yüksek enflasyon ve hayat pahalılığını protesto ettiği belirtildi.
Göstericilerden eski cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan, ''Kırgızistan'da, Tunus'ta ve Mısır'da başlayan hükümet değişiklikleri hareketi er ya da geç bize de gelecek çünkü Ermenistan'daki durum daha iyi değil ve yöneticilerden nefret etme duygusu da daha az değil'' ifadesini kullandı.

AJANSLAR

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com