Ortadoğu ve Avrupa için alarm verildi

Ortadoğu ve Avrupa için alarm verildi
Dünya Sağlık Örgütü 'çocuk felci' için uyarıyor

Suriye'de ortaya çıkan çocuk felci salgınının Avrupa'ya da yayılma riski olduğu uyarısı geldi. Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa ülkelerinin hastalıkla ilgili izleme faaliyetlerini artırması ve hassas durumdaki grupların aşılanması gerektiğini bildirdi.

Poliomyelit adı verilen ve bazı çocuklarda kalıcı felce sebep olan hastalığın bir süredir Suriye'de yayıldığı biliniyordu. Salgınla ilgili çalışma yapan Dünya Sağlık Örgütü uzmanları son yaptıkları açıklamada salgının sadece Suriye için değil komşu ülkeleri olan yerlerde d riskli olabileceğini hatta Avrupa'da bile salgın görülebilme riski olduğunu söylediler. DSÖ'nün açıklamasında acilen aşılanması gereken çocukların sayısı 20 milyon olarak açıklandı.

Örgütün sekiz aylık kampanyası kapsamında Suriye'deki çocukların yanı sıra Türkiye, Lübnan, Irak, Ürdün, İsrail ve Filistin'deki çocuklar da aşılanacak. Uzmanlar özellikle Avusturya, Ukrayna ve Bosna Hersek gibi aşı uygulamasının zayıf olduğu ülkelerin risk altında olduğunu da belirtti.

SAĞLIK BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Son gelişmelerin ardından Türkiye'de de sağlık bakanlığı harekete geçti. Mülteci kampları ve Suriye ile sınır olan illerde 5 yaş altı çocuklarda ek doz aşısı yapılacağı bölgeye giriş-çıkış yapanların da aşılanacağı açıklandı.

Bakanlık, vakaların Suriye'nin güneydoğusunda Irak ile komşuluğu olan bir bölgede ortaya çıktığını ve diğer bölgelerde şu ana kadar vaka tespit edilmediğini belirledi.

Suriye'deki aşılama çalışmalarının son iki yıldır aksaması sebebiyle diğer bölgelerde de vakaların ortaya çıkmasının muhtemel olduğun ifade eden bakanlık, DSÖ tarafından bu durumun bir 'halk sağlığı acili' olarak değerlendirildiğini bildirdi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com