Ortadoğu'nun yeni yüzü Hakan Fidan mı?

Ortadoğu'nun yeni yüzü Hakan Fidan mı?
Wall Street Journal Gazetesi, Milli Haber Alma Teşkilatı ve Hakan Fidan ile ilgili çarpıcı analizlerde bulunduğu bir habere imza attı.
"Türkiye'nin istihbarat şefi Suriye'de kendi yolunu çizdi" başlıklı haberde Hakan Fidan'ın Türkiye'nin Ortadoğu ve özellikle de Suriye'deki politikasının en önemli mimarlarından olduğu vurgulandı.
 
İşte Washington'dan Adam Entous ile İstanbul'dan Joe Parkinson'ın imzasını taşıyan haberden önemli kısımlar:
 
Yağmurlu bir mayıs günü, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, en yakın iki danışmanıyla birlikte Oval Ofis'te iki tarafın da zor olacağını bildiği bir toplantıya katıldı.
 
Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama neredeyse bir yıldır ilk kez yüz yüze görüşüyorlardı. Obama, ABD'li yetkililerin her zamankinden daha açık sözlü diye nitelendirdiği bir mesaj verdi: ABD Türkiye'nin Suriye'ye ayrım gözetmeden silah ve savaşçı akışına izin verdiğine inanıyordu ve zaman zaman bunlar aralarında Batı karşıtı cihatçılar da olan yanlış isyancıların ellerine geçiyordu.

Erdoğan'ın yanında ABD'nin rahatsızlığının odağındaki kişi yani Türkiye'nin güçlü istihbarat şefi ve Suriye'de isyancılara kaynak sağlama ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirme çabalarının ardındaki itici güç Hakan Fidan oturuyordu.

(DSE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com