Ortak: “Göletlerimizde sazan balığı kalmadı”

Ortak: “Göletlerimizde sazan balığı kalmadı”
Uşak il genelindeki göletlerde son yıllarda yoğun olarak İsrail Sazanı olarak adlandırılan carasiusun görülmesi yetkilileri farklı çözümler bulmaya yöneltti. İl Özel İdaresi AB Proje ve Koordinasyon Birimi Başkanı ve Bilgi İşlem Müdürü Hasan Ortaç, ̶

Uşak il genelindeki göletlerde son yıllarda yoğun olarak İsrail Sazanı olarak adlandırılan carasiusun görülmesi yetkilileri farklı çözümler bulmaya yöneltti. İl Özel İdaresi AB Proje ve Koordinasyon Birimi Başkanı ve Bilgi İşlem Müdürü Hasan Ortaç, “İstilacı balık nedeniyle göletlerimizde sazan balığı kalmadı. Tek çaremiz tarla balıkçılığı projesi ile sazan yetiştirmek”dedi.
Son yıllarda İsrail sazanı olarak adlandırılan carasius türü balığın Uşak ilindeki tüm göletlerde görülmeye başladığını ve bazı göletlerdeki balık popülasyonunu bozduğunu ifade eden Hasan Ortaç, tarla balıkçılığı ile ilgili il genel meclisi üyelerine bir sunum yaptı. Tarla balıkçılığı projesinin çok az maliyetli ve karlı bir iş olduğunu kaydeden Hasan Ortaç, “Carasius nedeniyle ilimizde sazan balağı yetiştirmek neredeyse imkansız hale geldi. Carasius türü istilacı balıkla mücadele etmenin yollarını arıyoruz. Geçen yaz birkaç gölette stok tespit çalışmaları yaptık. Göletlerden bu türü tem,izlemek çok zor bir iş ama bunu başarmak istiyoruz”dedi.
Tarla balıkçılığı projesinin Afyonkarahisar ilinde yaygın olarak yapıldığını ve bu alanlarda inceleme gezileri yaptıklarını ifade eden Hasan Ortaç şunları söyledi; “İlimizde en az 10 tane tarla balıkçılığı projesi uygulamak istiyoruz. Bunun için en uygun alanlardan biri Paşacık köyündeki su havzası. Tarla balıkçılığı bataklık alanların yeniden ekonomiye kazandırılması için kullanılan bir yöntem. Tarla balıkçılığı oluşturulan havuzlarla zaten var olan suyun önü kesilerek yapılıyor. Afyonkarahisar'da bu işi yapan vatandaşlar sazan ve alabalık yetiştiriyorlar. Biz bu tesisleri yerinde inceledik. İlimizde de benzeri projeleri uygulayabiliriz. Uşak il genelinde 23 adedi büyük toplam 200'ye yakın gölet var. 23 büyük göletin tamamında istilacı türü carasiusa rastladık.
Bazı göletlerde bu tür çok daha yoğun.İstilacı tür nedeniyle artık ilimizdeki göletlerde sazan yetiştirmek imkansız hale geldi. Bu türle mücadele etmek için turna ve levrek türleri bırakacağız. Temizlemek çok uzun yıllar alacak ve bu türü tamamen göletlerimizden yok etmek kolay olmayacak”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com